Založ si blog

Kde ste boli, keď banskobystrický kraj upadal . .. ?

Malá dedinka, do ktorej vojdete priamo z hlavnej cesty … podobných sú v banskobystrickom kraji desiatky. Prejdete za tabuľu s názvom obce a ihneď zistíte, že ste v inom svete. Svete, ktorý nikoho nezaujíma … prestarnuté obyvateľstvo, chátrajúce budovy obchodov, služieb … cesty ako vyšité pre výuku tankistov – jedna jama vedľa druhej, a kde nie je jama, tam je hrboľ.

Nie tento stav netrvá v týchto obciach rok, alebo dva. Tento stav je trvalý, pretože od konca socializmu tieto obce nezaujímali nikoho. Tak trochu paradoxné, ak si uvedomíte, že niekde cez kopec je nová vilová štvrť, skrytá v lesoch, domy obkolesené vysokými múrmi s kamerami, ale cesta je tam taká … doslova „vymaľovaná“. Hladučká, s kvalitným asfaltom a osvetlením, a sotva sa objaví nejaký nedostatok, ihneď sa odstraňuje. Všade vidíte drahé autá … honosne sa tváriacich ľudkov, ktorých domáci potichu volajú „Smradi z Bastardova“. Len potichu, pretože i škaredší pohľad na podobného človiečika môže znamenať vážne problémy. Zlodeji veľmi neradi počujú o sebe pravdu. Dnes sú totiž – honorácia. Aj to je o banskobystrickom kraji, o ľuďoch, do ktorých teraz mnohí bijú, aby nevolili Kotlebu, pretože ten urobil tamto alebo hento …

Kto si dnes spomenie na istého „podnikateľa“, ktorý srdce Horehronia pripravil o tisíce pracovných miest, a dnes býva v honosnom zámočku, samozrejme obkolesenom vysokým múrom a kamerami ? Psst, neviete o tom, koľko peňazí dal do kultúry ? Nuž áno, z cudzieho sa dobre rozdáva, hlavne z toho, čo človiečikovi padlo k nohám pre farbu politického trička. Skúste, no skúste čo i len náznakom identifikovať zmieneného človiečika, a hneď vám pristane v schránke list od légie advokátov, ktorí sa vyhrážajú súdmi, odškodným a inými vymoženosťami dnešnej doby, ak si dovolíte ukázať prstom a … ajhľa zlodej. Aj to je o banskobystrickom kraji, o ľuďoch, ktorí ho dlhý čas škrtili vo svojich špinavých paprčiach, a vôbec ich nezaujímalo, ako ľudia žijú – pretože len oni sami, honorácia – sú ľudia. Tí ostatní – zanedbateľný plebs.

Prečo musíme jazdiť po tankodromoch, prečo chodia k nám tri autobusy cez pracovný deň, a len dva v sobotu a nedeľu ? Prečo sa nazývame okresom, keď všetko musíme chodiť vybavovať do bývalého okresného mesta ? Prečo sa musíme hanbiť pred turistami, že aj v niekoľkotisícových obciach nemáme základnú infraštruktúru, hoci za socializmu tu bola a sú po nej viditeľné stopy ? Aj to je banskobystrický kraj …

Kto vyvolal averziu voči početnej rómskej menšine, ktorá žije na Horehroní ? Kotleba ? Kdeže … ten možno z toho politicky vyťažil, ale nič viac. Čo robili Rómovia alebo Cigáni, ako sme ich kedysi volali, pred tridsiatimi rokmi ? Pracovali na družstvách, opravovali cesty alebo mnohí boli pri zbere odpadu (teda smetiari). Na cestách bolo aj vtedy kde-čo na zlosť, ale dnešné cesty na Slovensku, hlavne na Horehroní (ktoré naozaj dôverne poznám) – pripomínajú skôr Rumunsko, z ktorého ciest sme sa kedysi smiali. Dnes je nám skôr do plaču. Pretože sme na tom horšie, ako boli kedysi Rumuni. Akým prínosom je pre obyvateľa Polomky, Heľpy, Závadky, alebo Poltára, Kokavy, Tisovca či iných obcí – diaľnica alebo rýchlostná cesta, vzdialená od týchto lokalít desiatky kilometrov ? Žiadnym … no skúste sa týchto ľudí opýtať, ako ich potešila redukcia železničnej dopravy, rušenie niektorých tratí a podobne. Skúste im vysvetliť, prečo niektorí vymenia aj dve sady tlmičov a pneumatík ročne, alebo prečo musia vandrovať po šírom svete za prácou, a svoje rodiny poznajú skôr z fotografií. Skúste im vysvetliť, prečo musia niektorí cestovať hodinu, aby si nakúpili na celý týždeň potraviny …

Kde beriete drzosť, vyčítať týmto ľuďom, že v zúfalstve skúšajú všetko možné, aby sa mali o kúsok lepšie … ? Kde sa vo vás berie ten sprostý údiv na úspechom Kotlebu, ba dokonca možno jeho opakovanou podporou, keď na rozdiel od iných – aspoň niečo urobil pre ľudí, ktorí dlhé desaťročia nezaujímali vôbec nikoho ? Prečo im nevysvetlíte, kde končia ich dane, keď pri každej – hoci len drobučkej investícii – visí štvorcová tabuľa „hanby“ s oznámením, že sa jedná o dielo za milodary z únie ? Skúste im zdôvodniť, prečo sa plytvajú miliardy na výstavbu severného prepojenia Košíc s Bratislavou, keď sa od začiatku vedelo, že južný variant by bol oveľa lacnejší, rýchlejšie postavený a nevyžadoval také brutálne zásahy do prírody, aké žiada severný variant. Vysvetlite im – prečo bežný človek skrachuje, ak nehospodári zodpovedne, ale privilegovaným pomáha štát z jeho daní, a to nielen na Slovensku … vysvetlite im, prečo ich nejaký nedoštudovaný nemecký darebák v Bruseli uráža, ak sa nechcú skladať na dlhy zahraničných podvodníkov.

Ešte sa divíte, prečo „hrozí“ opakovaný úspech Kotlebu v banskobystrickom kraji ? Čím chcete argumentovať – funkciami pre rôznych príbuzných, kamarátov a spol. ? A čo ste robili vy, koho ste dosadzovali do funkcií, keď ste boli pri moci ? Kto bohatol, keď ste v kraji vládli ? A čo mal z vášho vládnutia samotný kraj – zvolenskú príšernosť s názvom Európa ? Alebo inú príšernosť na kopci, pod ktorým sa rozkladá bystrické plážové kúpalisko, a niekto priamo nad ním postavil modernizovanú formu Petržalky ? Z kúska krásnej prírody v centre mesta sa stala betónová džungľa. Čo vlastne ponúkate banskobystrickému kraju, ak sa jeho volič odkloní od Kotlebu ?

Nič … nič pre ľudí, ktorí vás živia. A tým môže byť teda úplne jedno, komu dajú hlas a koho budú živiť. Strašíte ich fašizmom … ale oni žijú v modernej forme fašizmu už od roku 1990 – plať dane, staraj sa o seba a drž hubu … hlavne nič nepýtaj.

Generáciam 70. a 80.rokov ste ukradli časť života a perspektívy. Buďte radi, že vyrástli v dobe, keď sa za kultúru pokladal Smetana, Dvořák, Mozart, Bach … Na skle maľované, alebo Predaná nevesta … buďte radi, že na tieto generácie má minimálny vplyv americký kult násilia, ktorý protizákonne tolerujete v celodennej produkcii televíznych spoločností, pretože ak by na tieto generácie tento druh „kultúry“ mal nejaký vplyv, už by ste mnohí neboli pri moci …

 

Ušlý zisk . .. systémová chyba

16.08.2018

Kauza Unipharma a Kočner nie je žiadnou novinkou pod slovenským slnkom. Však tu máme inú kauzu, gemerského mastenca a spoloćnosti, ktorá chce od Slovenska odškodnenie za ušlý zisk,spojený viac »

Impérium vrátilo úder . ..

14.08.2018

... a občan či skôr volič by mal vystaviť účet. Účet tým, ktorí v honbe za mocou verejne pošpinili meno Slovenska prekrúcaním faktov o únose vietnamského občana. Kto špiní do vlastného viac »

Domáce zvieratko – medveď . . .

13.08.2018

O tom, či sú alebo nie sú medvede premnožené, netreba polemizovať. Ak sa pohybujú v blízkosti ľudských obydlí a priame stretnutia s nimi sa množia, tak premnožené sú. Medveď je príliš viac »

ministerstvo obrany, odchod vojakov do madarska, slovenska armada

Český minister obrany podporuje obnovenie povinnej vojenskej služby

16.08.2018 23:19

Snahy o obnovenie povinnej vojenčiny sa objavili v Taliansku a Nemecku, ani v jednom prípade však zrejme nemajú nádej na úspech.

Veľká Británia, polícia

Škótskeho neonacistu v Británii odsúdili na 12 rokov väzenia

16.08.2018 22:42

Muž tvrdil, že chcel iba vyhodiť do vzduchu mrazeného moriaka a zverejniť to na YouTube.

angela merkelová, nemecko, drážďany, protest

Odstúp, odkázali demonštranti Merkelovej v Drážďanoch

16.08.2018 22:04

Kancelárkina ústretová politika z roku 2015 vyvolala v časti nemeckej spoločnosti odpor.

rusko, moskva, protest, demonštrácia

Moskovský súd prepustil z väzby dve tínedžerky obvinené z extrémizmu

16.08.2018 21:46

Dievčatá zatkla polícia v marci spolu s ôsmimi ďalšími osobami na základe obvinenia z vytvorenia extrémistickej skupiny zameranej na zvrhnutie vlády.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,753
Celková čítanosť: 3900925x
Priemerná čítanosť článkov: 2225x

Autor blogu