Založ si blog

Kde ste boli, keď banskobystrický kraj upadal . .. ?

Malá dedinka, do ktorej vojdete priamo z hlavnej cesty … podobných sú v banskobystrickom kraji desiatky. Prejdete za tabuľu s názvom obce a ihneď zistíte, že ste v inom svete. Svete, ktorý nikoho nezaujíma … prestarnuté obyvateľstvo, chátrajúce budovy obchodov, služieb … cesty ako vyšité pre výuku tankistov – jedna jama vedľa druhej, a kde nie je jama, tam je hrboľ.

Nie tento stav netrvá v týchto obciach rok, alebo dva. Tento stav je trvalý, pretože od konca socializmu tieto obce nezaujímali nikoho. Tak trochu paradoxné, ak si uvedomíte, že niekde cez kopec je nová vilová štvrť, skrytá v lesoch, domy obkolesené vysokými múrmi s kamerami, ale cesta je tam taká … doslova „vymaľovaná“. Hladučká, s kvalitným asfaltom a osvetlením, a sotva sa objaví nejaký nedostatok, ihneď sa odstraňuje. Všade vidíte drahé autá … honosne sa tváriacich ľudkov, ktorých domáci potichu volajú „Smradi z Bastardova“. Len potichu, pretože i škaredší pohľad na podobného človiečika môže znamenať vážne problémy. Zlodeji veľmi neradi počujú o sebe pravdu. Dnes sú totiž – honorácia. Aj to je o banskobystrickom kraji, o ľuďoch, do ktorých teraz mnohí bijú, aby nevolili Kotlebu, pretože ten urobil tamto alebo hento …

Kto si dnes spomenie na istého „podnikateľa“, ktorý srdce Horehronia pripravil o tisíce pracovných miest, a dnes býva v honosnom zámočku, samozrejme obkolesenom vysokým múrom a kamerami ? Psst, neviete o tom, koľko peňazí dal do kultúry ? Nuž áno, z cudzieho sa dobre rozdáva, hlavne z toho, čo človiečikovi padlo k nohám pre farbu politického trička. Skúste, no skúste čo i len náznakom identifikovať zmieneného človiečika, a hneď vám pristane v schránke list od légie advokátov, ktorí sa vyhrážajú súdmi, odškodným a inými vymoženosťami dnešnej doby, ak si dovolíte ukázať prstom a … ajhľa zlodej. Aj to je o banskobystrickom kraji, o ľuďoch, ktorí ho dlhý čas škrtili vo svojich špinavých paprčiach, a vôbec ich nezaujímalo, ako ľudia žijú – pretože len oni sami, honorácia – sú ľudia. Tí ostatní – zanedbateľný plebs.

Prečo musíme jazdiť po tankodromoch, prečo chodia k nám tri autobusy cez pracovný deň, a len dva v sobotu a nedeľu ? Prečo sa nazývame okresom, keď všetko musíme chodiť vybavovať do bývalého okresného mesta ? Prečo sa musíme hanbiť pred turistami, že aj v niekoľkotisícových obciach nemáme základnú infraštruktúru, hoci za socializmu tu bola a sú po nej viditeľné stopy ? Aj to je banskobystrický kraj …

Kto vyvolal averziu voči početnej rómskej menšine, ktorá žije na Horehroní ? Kotleba ? Kdeže … ten možno z toho politicky vyťažil, ale nič viac. Čo robili Rómovia alebo Cigáni, ako sme ich kedysi volali, pred tridsiatimi rokmi ? Pracovali na družstvách, opravovali cesty alebo mnohí boli pri zbere odpadu (teda smetiari). Na cestách bolo aj vtedy kde-čo na zlosť, ale dnešné cesty na Slovensku, hlavne na Horehroní (ktoré naozaj dôverne poznám) – pripomínajú skôr Rumunsko, z ktorého ciest sme sa kedysi smiali. Dnes je nám skôr do plaču. Pretože sme na tom horšie, ako boli kedysi Rumuni. Akým prínosom je pre obyvateľa Polomky, Heľpy, Závadky, alebo Poltára, Kokavy, Tisovca či iných obcí – diaľnica alebo rýchlostná cesta, vzdialená od týchto lokalít desiatky kilometrov ? Žiadnym … no skúste sa týchto ľudí opýtať, ako ich potešila redukcia železničnej dopravy, rušenie niektorých tratí a podobne. Skúste im vysvetliť, prečo niektorí vymenia aj dve sady tlmičov a pneumatík ročne, alebo prečo musia vandrovať po šírom svete za prácou, a svoje rodiny poznajú skôr z fotografií. Skúste im vysvetliť, prečo musia niektorí cestovať hodinu, aby si nakúpili na celý týždeň potraviny …

Kde beriete drzosť, vyčítať týmto ľuďom, že v zúfalstve skúšajú všetko možné, aby sa mali o kúsok lepšie … ? Kde sa vo vás berie ten sprostý údiv na úspechom Kotlebu, ba dokonca možno jeho opakovanou podporou, keď na rozdiel od iných – aspoň niečo urobil pre ľudí, ktorí dlhé desaťročia nezaujímali vôbec nikoho ? Prečo im nevysvetlíte, kde končia ich dane, keď pri každej – hoci len drobučkej investícii – visí štvorcová tabuľa „hanby“ s oznámením, že sa jedná o dielo za milodary z únie ? Skúste im zdôvodniť, prečo sa plytvajú miliardy na výstavbu severného prepojenia Košíc s Bratislavou, keď sa od začiatku vedelo, že južný variant by bol oveľa lacnejší, rýchlejšie postavený a nevyžadoval také brutálne zásahy do prírody, aké žiada severný variant. Vysvetlite im – prečo bežný človek skrachuje, ak nehospodári zodpovedne, ale privilegovaným pomáha štát z jeho daní, a to nielen na Slovensku … vysvetlite im, prečo ich nejaký nedoštudovaný nemecký darebák v Bruseli uráža, ak sa nechcú skladať na dlhy zahraničných podvodníkov.

Ešte sa divíte, prečo „hrozí“ opakovaný úspech Kotlebu v banskobystrickom kraji ? Čím chcete argumentovať – funkciami pre rôznych príbuzných, kamarátov a spol. ? A čo ste robili vy, koho ste dosadzovali do funkcií, keď ste boli pri moci ? Kto bohatol, keď ste v kraji vládli ? A čo mal z vášho vládnutia samotný kraj – zvolenskú príšernosť s názvom Európa ? Alebo inú príšernosť na kopci, pod ktorým sa rozkladá bystrické plážové kúpalisko, a niekto priamo nad ním postavil modernizovanú formu Petržalky ? Z kúska krásnej prírody v centre mesta sa stala betónová džungľa. Čo vlastne ponúkate banskobystrickému kraju, ak sa jeho volič odkloní od Kotlebu ?

Nič … nič pre ľudí, ktorí vás živia. A tým môže byť teda úplne jedno, komu dajú hlas a koho budú živiť. Strašíte ich fašizmom … ale oni žijú v modernej forme fašizmu už od roku 1990 – plať dane, staraj sa o seba a drž hubu … hlavne nič nepýtaj.

Generáciam 70. a 80.rokov ste ukradli časť života a perspektívy. Buďte radi, že vyrástli v dobe, keď sa za kultúru pokladal Smetana, Dvořák, Mozart, Bach … Na skle maľované, alebo Predaná nevesta … buďte radi, že na tieto generácie má minimálny vplyv americký kult násilia, ktorý protizákonne tolerujete v celodennej produkcii televíznych spoločností, pretože ak by na tieto generácie tento druh „kultúry“ mal nejaký vplyv, už by ste mnohí neboli pri moci …

 

Keď blbci predstierajú inteligenciu . . .

23.05.2018

... a dostane sa im štempľa profesionality, neobmedzene môžu deformovať národ a jeho vedomie. Hrdosť na svoje korene, vlastenectvo a zmysel pre realitu - prvé dve majú s tretím málo spoločného. viac »

Vodič nebezpečnejší ako poslanec . ..

22.05.2018

Chcem prevádzkovať taxislužbu, zahlásil kamarát ... celkom som sa zasmial, nevieš si predstaviť, čo ťa čaká ... Po týždni prišiel a nechápavo krútil hlavou. Byrokracia, skúšky, psychotesty viac »

Žiadny politik nemá záujem bojovať s korupciou

21.05.2018

Počiatky toho, čo dnes nadobudlo doslova gigantické rozmery, môžeme hľadať v 90.rokoch, keď začala privatizácia a likvidácia štátnych podnikov. Pretože - štát nie je zlý vlastník, ale viac »

Alí Chameneí

Iránsky líder dal Európe podmienky, za akých sa zachráni jadrová dohoda

23.05.2018 23:37

Ajatolláh Alí Chameneí kritizoval USA za ich tvrdý postoj k jeho krajine odvtedy, čo sa Trump rozhodol odstúpiť od dohody medzi Teheránom a západnými veľmocami.

Graf, ekonomika, okuliare, počítač

V rebríčku konkurencieschopnosti Slovensko kleslo na 55. miesto

23.05.2018 23:16

Výzvou pre krajinu je najmä nedostatok kvalifikovaných zamestnancov či vysoké administratívne zaťaženie podnikov.

osýpky - dieťa - infekcia -

Na osýpky na Ukrajine ochorelo už takmer 17-tisíc ľudí, deväť zomrelo

23.05.2018 22:22

Iba v uplynulom týždni zaregistrovali na Ukrajine 1610 nových prípadov infekčného ochorenia, väčšinu infikovaných tvorili deti.

Michael Cohen

BBC: Ukrajina tajne zaplatila za 'rozhovory' medzi Trumpom a Porošenkom

23.05.2018 21:25

Osobný právnik amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen údajne prijal tajnú platbu vo výške najmenej 400-tisíc dolárov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,685
Celková čítanosť: 3665169x
Priemerná čítanosť článkov: 2175x

Autor blogu