Založ si blog

Na basovú nôtu . . . z Katalánska

… zahral účastníkom referenda v Katalánsku španielsky premiér M.Rajoy, a rozhodne to nebol ľahká či príjemná melódia na spôsob serenády. Ale k zamysleniu by stačiť mala …

Napríklad nad otázkou, ako môže byť ľudové hlasovanie o budúcnosti národa v rozpore s akýmkoľvek právnym poriadkom ? Iste, španielska ústava zakazuje hlasovanie o jednostrannom „rozdelení“, no jeden by akosi predsa len čakal trochu viac rozumu nielen na strane španielskeho premiéra, ale aj následne v reakciách z Bruselu.

Čakaj somár … nie, to nie je pesnička z nášho detstva o čakaní na autobus. Skôr o čakaní na to, čoho majú plné ústa európske špičky, ale práve Katalánsko ukázalo, že sú to len slová – sloboda, demokracia, národ, ľudské práva …

Kto je vlastne M.Rajoy ? Pri počutí včerajšej správy, že bude konzultovať dianie v Katalánsku so J.C.Junckerom som si nemohol akosi odpustiť pobavený úškrn nad známym „vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá“. Tak, ako sa niekdajší luxemburský (multifunkčný) politik „preslávil“ svojimi zaujímavými postupmi, no najmä pozoruhodnou „ústretovosťou“ voči nadnárodným spoločnostiam v Luxembursku, aj M.Rajoy zažil svoje „zábavné“ obdobie – v roku 2013 zverejnil španielsky denník El Pais dokumenty o korupčnom škandále, podľa ktorého dostával súčasný premiér a členovia Ľudovej strany , peniaze z tajných účtov vo Švajčiarsku. Pokladníka Ľudovej strany vzali do väzby a tento rok bol postavený pred súd, Rajoy aj napriek opakovaným výzvam na odstúpenie z funkcie premiéra – zostal. Kauza španielskeho premiéra prebehla aj inými médiami.

Bolo zábavné sledovať krútenie červíka na háčiku, alebo napríklad aj slovenských zástupcov v EÚ …

Nie, dianiu v Katalánsku sa rozhodne nemôžeme čudovať. Či si to už chceme pripustiť alebo nie, projekt európskeho dinosaura na hlinených nohách sa začína otriasať v základoch. Šokujúci výsledok britského referenda sa ukazuje dnes v úplne inom svetle, a už sa nedá hovoriť o náhode, spôsobenej praktikami euroskeptikov s N.Farageom na čele. Napokon, N.Farage využil praktiky, ktoré sú zástancom europrojektu vlastné a obrátil proti nim ich vlastné zbrane.

Je však pochopiteľné, prečo sa predstavitelia Bruselu nevedeli dostatočne vymedziť voči brutálnemu postupu polície v Katalánsku …. o ich „pätolízačoch“ nehovoriac. Úspešné ľudové hlasovanie v Katalánsku by mohlo byť povestným kopancom do papierového domčeka, ktorý si postavili, pretože by ho mohli nasledovať aj niektoré časti Talianska (napríklad Benátsko), a projekt únie bez Španielska a Talianska je (aj napriek ich zadĺženosti a nestabilite) – nerealizovateľný, či skôr nezmysel. A ak k tomu pripočítame vývoj v Maďarsku a Poľsku, budúcnosť „spoločného európskeho domu“ alebo skôr obnovy „habsburského domu“ je naozaj – nejasná.

Iste, dá sa oponovať, Katalánci nehlasovali o odchode z únie, ale nezávislosti na Španielsku. 

Lenže podstatou katalánskeho referenda je nechota podieľať sa neustále na financovaní nestabilnej španielskej ekonomiky, neochota platiť „cudzie“ dlhy … a sotva sa dá očakávať, že by v prípade únie súhlasili Katalánci s tým, čo odmietajú aj v rámci Španielska. Tu niekde sú korene pokryteckého prístupu európskych špičiek k neospravedlniteľnému násiliu v Katalánsku. Kde ide o vlastné koryto, tam idú ľudské práva, slobody a demokracia – bokom.

Čo bude ďalej ? Ako sa hovorí … Pán Boh zaplať za Maďarov a Poliakov. Pretože Slovensko s pätolízačmi ako M.Šefčovič, ktorí nemajú ani vlastný názor, sa môže celkom ľahko stať tým, kto … posledný zhasne svetlo. Ak bude vôbec čo – zhášať.

Úsvit trolov II. – Rusofil a komunista ?

20.01.2018

Mám rád Rusko a Rusov ? Mám ... Volil som komunistov ? Áno, volil ... som preto komunista a rusofil ? Nie som. Ani nemôžem byť - mať niekoho rád, to ešte neznamená súhlasiť so všetkým, čo viac »

Úsvit trolov I. – zrod Cudzinca

19.01.2018

Prvý blog som začal písať okolo roku 2000. Vtedy som ešte naivne veril, že žijem v spoločnosti, kde má vlastný názor a jeho otvorená prezentácia hodnotu, a ľudia sa nad obsahom zamyslia. viac »

Úsvit trolov . . .

18.01.2018

Keďže svoj blog tvorím už nejaký ten rôčik, rozhodol som sa, že formou fragmentov a citátov z rôznych blogov, ako aj reakcií v diskusiách zhrniem svoje skúsenosti s jeho písaním a konfrontáciou viac »

Graf, ekonomika

Grécko získalo lepší rating, zostáva však v špekulatívnej kategórii

20.01.2018 09:37

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's zlepšila hodnotenie dlhodobých záväzkov Grécka o jeden stupeň na úroveň B.

vojenská prehliadka, majdan, ukrajina, tanky,

Ukrajinská tajná služba stále hľadá po desiatkach ľudí, ktorých označuje ako vlastizradcov

20.01.2018 09:26

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) pátra po desiatkach ľudí, ktorí podľa nej spáchali zločin vlastizrady, informovala agentúra UNIAN.

vojaci, USA, NATO, armáda

Boj proti islamistom už nie je pre USA prioritou. Chcú sa zamerať na Rusko a Čínu

20.01.2018 08:33

Jadrom novej národnej obrannej stratégie USA už nie je boj proti terorizmu, ale vytvorenie protiváhy Rusku a Číne.

USA, Kapitol, Senát

V USA došlo k shutdownu, na úrady prestali tiecť peniaze

20.01.2018 08:19

V Spojených štátoch došlo k tzv. shutdownu, zastaveniu financovania federálnych úradov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,549
Celková čítanosť: 3215952x
Priemerná čítanosť článkov: 2076x

Autor blogu