Založ si blog

Včerajšia arogancia vás môže zajtra . .. mrzieť . ..

Pacient, ktorého prepúšťali z nemocnice, požiadal od odvoz prostredníctvom dopravnej zdravotnej služby. Vozidlo vychádzalo z Banskej Bystrice, smerovalo do nemocnice v Krupine a je teda pochopiteľné, že cesta nejaký čas trvá. Vodiča však upozornili, že pacient bude ešte obedovať, a tak v pohode prišiel na miesto nástupu po 35 minútach jazdy, aby zažil nečakaný šok.

Pacient zlostne odmietol prepravu, pretože nebude predsa čakať dve hodiny … a hoci zo zápisu jasne vyplývalo, že nehovorí pravdu, na svojom stanovisku zotrval. Mali ste tu byť do piatich minút, neustále opakoval.

Podobná situácia nie je ojedinelá. Pravidelne sa stáva, že ľudia privolajú rôzne záchranné zložky, pričom nakoniec ich služby nepotrebujú, alebo je ich „zúfalé“ volanie skôr následkom opojenia alkoholom, než potreby zdravotníckej pomoci. Niektorí sa správajú arogantne, iní sa dokonca bavia na tom, ako „vybabrali“ so zdravotníkmi. Lenže, ako sa hovorí, kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie, alebo po smiechu často prichádza – plač. Neveľmi uvažujú nad tým, že možno obrali o drahocenný čas niekoho, kto potrebuje pomoc oveľa viac, než oni – a môže za ich správanie zaplatiť nielen zdravím, ale aj možno životom.

Iste, zneužitie zdravotných služieb sa dá riešiť aj právnou cestou. Vo vyššie spomínanom prípade mal pacient šťastie, že nestál vodičovi a prevádzkovateľovi služby za zbytočné právne spory, a tak akosi obišiel nasucho, hoci spôsobil zbytočné náklady.

Čo si však neuvedomil, raz sa môže sám ocitnúť v situácii, keď bude potrebovať pomoc a niekto s podobným správaním, aké predviedol sám – ju možno oddiali. Nehovoriac o tom, že služby DZS nie sú nárokovateľné (obvykle sa poskytujú na doporučenie alebo žiadosť lekára), a keďže si už dnes skoro každý subjekt vedie databázu klientov a riešených udalostí, raz sa môže stať, že zavolá – a služba mu bude odmietnutá na základe predošlej skúsenosti. Podloženej a overiteľnej aj na základe záznamu telefonického hovoru, ktorým si službu objednal predtým a nakoniec nevyužil.

Možno sa potom zamyslí nad vlastným správaním. Možno si uvedomí, akého darebáctva sa dopustil. Možno si začne vážiť prácu tých, ktorú svojím správaním zneuctil a pošpinil. A možno nepochopí nič, svoje konanie bude opakovať a narazí na prevádzkovateľa, ktorý jeho bezočivosť neprejde mlčaním a bude od neho vymáhať náhradu vzniknutej škody.

Hoci … asi najväčší efekt by mal verejný „čierny“ zoznam podobných „pacientov“ … nech všetci vedia, kto ohrozuje ich zdravie a životy, aby sa mohli poďakovať ….

Účelové klamstvá britskej polície . ..

19.07.2018

Obviniť niekoho z účasti na zločine len preto, že tesne pred jeho spáchaním priletel do krajiny, je zločinom, hodným bližšieho skúmania. Nie je potrebné rozoberať klamstvá polície, riadenej viac »

Krvavé sny amerického kovboja

17.07.2018

D.Trump naozaj nie je prezidentom, na ktorého by mohli byť americkí občania hrdí. Stále je však prijateľnejší, než vietnamský vojnový zločinec John McCain. McCain by veľmi rád stabilizoval viac »

Komu “predali” Briti novičok ?

15.07.2018

Ak chce urobiť Th.May niečo pre svoju krajinu a svoj národ, mala by odstúpiť. Vývoj v kauze “novičok” ju usvedčuje z úmyselného zavádzania verejnosti a krivého obvinenia, ktorým skúšala viac »

sarmat

Rusi zverejnili nové videá svojich špičkových zbraní, pozrite si ich

19.07.2018 22:29

Futuristické zbrane, z ktorých niektoré sú už v službe, sú navrhnuté tak, aby poskytli Rusku silný odstrašujúci účinok proti akejkoľvek agresii.

Finland Trump Putin Summit

Čiernohorci odmietli slová Trumpa, že by boli schopní vyvolať svetovú vojnu

19.07.2018 21:57

"Čierna Hora je maličká krajina s veľmi silnými ľuďmi... Majú veľmi tvrdých ľudí. Môžu sa stať útočnými a - dobré ráno - máme tu tretiu svetovú vojnu," povedal Trump.

Ukrajina, vojaci

Rusko sa ospravedlnilo arménskemu Paniku za spôsobenú paniku

19.07.2018 21:27

Počas neohláseného cvičenia ruskí vojaci v dedine strieľali a prechádzali vojenskými vozidlami.

orbán, jad va-šem

Protestujúci bránili Orbánovi v ceste od pomníka holokaustu Jad va-šem

19.07.2018 21:13

Protestujúci niesli transparenty s nápisi "Nikdy viac!" a "Hanbi sa!" v maďarskom a hebrejskom jazyku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,727
Celková čítanosť: 3820392x
Priemerná čítanosť článkov: 2212x

Autor blogu