Založ si blog

Včerajšia arogancia vás môže zajtra . .. mrzieť . ..

Pacient, ktorého prepúšťali z nemocnice, požiadal od odvoz prostredníctvom dopravnej zdravotnej služby. Vozidlo vychádzalo z Banskej Bystrice, smerovalo do nemocnice v Krupine a je teda pochopiteľné, že cesta nejaký čas trvá. Vodiča však upozornili, že pacient bude ešte obedovať, a tak v pohode prišiel na miesto nástupu po 35 minútach jazdy, aby zažil nečakaný šok.

Pacient zlostne odmietol prepravu, pretože nebude predsa čakať dve hodiny … a hoci zo zápisu jasne vyplývalo, že nehovorí pravdu, na svojom stanovisku zotrval. Mali ste tu byť do piatich minút, neustále opakoval.

Podobná situácia nie je ojedinelá. Pravidelne sa stáva, že ľudia privolajú rôzne záchranné zložky, pričom nakoniec ich služby nepotrebujú, alebo je ich „zúfalé“ volanie skôr následkom opojenia alkoholom, než potreby zdravotníckej pomoci. Niektorí sa správajú arogantne, iní sa dokonca bavia na tom, ako „vybabrali“ so zdravotníkmi. Lenže, ako sa hovorí, kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie, alebo po smiechu často prichádza – plač. Neveľmi uvažujú nad tým, že možno obrali o drahocenný čas niekoho, kto potrebuje pomoc oveľa viac, než oni – a môže za ich správanie zaplatiť nielen zdravím, ale aj možno životom.

Iste, zneužitie zdravotných služieb sa dá riešiť aj právnou cestou. Vo vyššie spomínanom prípade mal pacient šťastie, že nestál vodičovi a prevádzkovateľovi služby za zbytočné právne spory, a tak akosi obišiel nasucho, hoci spôsobil zbytočné náklady.

Čo si však neuvedomil, raz sa môže sám ocitnúť v situácii, keď bude potrebovať pomoc a niekto s podobným správaním, aké predviedol sám – ju možno oddiali. Nehovoriac o tom, že služby DZS nie sú nárokovateľné (obvykle sa poskytujú na doporučenie alebo žiadosť lekára), a keďže si už dnes skoro každý subjekt vedie databázu klientov a riešených udalostí, raz sa môže stať, že zavolá – a služba mu bude odmietnutá na základe predošlej skúsenosti. Podloženej a overiteľnej aj na základe záznamu telefonického hovoru, ktorým si službu objednal predtým a nakoniec nevyužil.

Možno sa potom zamyslí nad vlastným správaním. Možno si uvedomí, akého darebáctva sa dopustil. Možno si začne vážiť prácu tých, ktorú svojím správaním zneuctil a pošpinil. A možno nepochopí nič, svoje konanie bude opakovať a narazí na prevádzkovateľa, ktorý jeho bezočivosť neprejde mlčaním a bude od neho vymáhať náhradu vzniknutej škody.

Hoci … asi najväčší efekt by mal verejný „čierny“ zoznam podobných „pacientov“ … nech všetci vedia, kto ohrozuje ich zdravie a životy, aby sa mohli poďakovať ….

Niekoho ulica vyženie, Sulíka ani nepustí . ..

21.10.2018

O tom, či ulica vyhnala alebo nevyhnala z funkcie R.Fica, by sa dalo polemizovať. Na tom nakoniec ani nezáleží, ale skúsme brať meter R.Sulíka vážne. A potom je na to horšie, než Fico. Ak Fica viac »

Čas na odvolanie (neschopného) župana

19.10.2018

Následky omylu menom J.Lunter sú dnes jasne vidieť. Doteraz sa župan nezmohol na viac, ako vyhrabávanie špiny na svojho predchodcu. Jeho schopnosti na riadenie kraja sa rovnajú nule. Prvá otázka viac »

Muž cez palubu

18.10.2018

V núdzi poznáš priateľa ... niektorí by však mohli povedať - kým máš peniaze, máš aj priateľov. Pri pozorovaní chaosu, ktorý vládne medzi politikmi a obchodníkmi v posledných dňoch a viac »

Jordánsky kráľ Abdalláh II.

Jordánsko ruší časti mierovej zmluvy s Izraelom

21.10.2018 21:56

Jordánsky kráľ Abdalláh II. má v úmysle odstúpiť od dvoch dodatkov k mierovej zmluve z roku 1994.

zlato, tehly

Centrálne banky zvyšujú svoje zlaté rezervy

21.10.2018 20:54

Veľa centrálnych bánk začalo v čase poklesu cien zlata navyšovať svoje zlaté rezervy. Za prvý polrok 2018 nakúpili podľa Svetovej rady pre zlato 193,3 tony zlata.

SR Vrátna Dolina Výročie Cintorín Symbolický ZAX

Na symbolickom cintoríne vo Vrátnej si uctili obete hôr

21.10.2018 20:50

Svätú omšu na symbolickom cintoríne celebroval vojenský ordinár František Rábek.

andrej danko

Lenč: Kvórum neodstráni stranícku oligarchiu

21.10.2018 20:00

Podľa politológa novela zákona o politických stranách nerieši najdôležitejšie neduhy, ktoré zmietajú stranami.