Založ si blog

Včerajšia arogancia vás môže zajtra . .. mrzieť . ..

Pacient, ktorého prepúšťali z nemocnice, požiadal od odvoz prostredníctvom dopravnej zdravotnej služby. Vozidlo vychádzalo z Banskej Bystrice, smerovalo do nemocnice v Krupine a je teda pochopiteľné, že cesta nejaký čas trvá. Vodiča však upozornili, že pacient bude ešte obedovať, a tak v pohode prišiel na miesto nástupu po 35 minútach jazdy, aby zažil nečakaný šok.

Pacient zlostne odmietol prepravu, pretože nebude predsa čakať dve hodiny … a hoci zo zápisu jasne vyplývalo, že nehovorí pravdu, na svojom stanovisku zotrval. Mali ste tu byť do piatich minút, neustále opakoval.

Podobná situácia nie je ojedinelá. Pravidelne sa stáva, že ľudia privolajú rôzne záchranné zložky, pričom nakoniec ich služby nepotrebujú, alebo je ich „zúfalé“ volanie skôr následkom opojenia alkoholom, než potreby zdravotníckej pomoci. Niektorí sa správajú arogantne, iní sa dokonca bavia na tom, ako „vybabrali“ so zdravotníkmi. Lenže, ako sa hovorí, kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie, alebo po smiechu často prichádza – plač. Neveľmi uvažujú nad tým, že možno obrali o drahocenný čas niekoho, kto potrebuje pomoc oveľa viac, než oni – a môže za ich správanie zaplatiť nielen zdravím, ale aj možno životom.

Iste, zneužitie zdravotných služieb sa dá riešiť aj právnou cestou. Vo vyššie spomínanom prípade mal pacient šťastie, že nestál vodičovi a prevádzkovateľovi služby za zbytočné právne spory, a tak akosi obišiel nasucho, hoci spôsobil zbytočné náklady.

Čo si však neuvedomil, raz sa môže sám ocitnúť v situácii, keď bude potrebovať pomoc a niekto s podobným správaním, aké predviedol sám – ju možno oddiali. Nehovoriac o tom, že služby DZS nie sú nárokovateľné (obvykle sa poskytujú na doporučenie alebo žiadosť lekára), a keďže si už dnes skoro každý subjekt vedie databázu klientov a riešených udalostí, raz sa môže stať, že zavolá – a služba mu bude odmietnutá na základe predošlej skúsenosti. Podloženej a overiteľnej aj na základe záznamu telefonického hovoru, ktorým si službu objednal predtým a nakoniec nevyužil.

Možno sa potom zamyslí nad vlastným správaním. Možno si uvedomí, akého darebáctva sa dopustil. Možno si začne vážiť prácu tých, ktorú svojím správaním zneuctil a pošpinil. A možno nepochopí nič, svoje konanie bude opakovať a narazí na prevádzkovateľa, ktorý jeho bezočivosť neprejde mlčaním a bude od neho vymáhať náhradu vzniknutej škody.

Hoci … asi najväčší efekt by mal verejný „čierny“ zoznam podobných „pacientov“ … nech všetci vedia, kto ohrozuje ich zdravie a životy, aby sa mohli poďakovať ….

Hokejové finále, alebo falošný nárek . .. neúspešných

18.04.2018

Hoci HC 05 B.Bystrica vedie vo finálovej sérii nad Trenčínom už 3:0 na zápasy a k obhajobe titulu mu chýba jediný triumf, zaujalo má niečo iné - opakované náreky trénerov menej úspešných viac »

Sloboda slova za poplatok

17.04.2018

Možno pripadá niekomu pokuta, udelená M.Mazurekovi za jeho výroky - spravodlivá, ale v skutočnosti len potvrdzuje smerovanie spoločnosti do absurdnosti. Aj komunisti kedysi verili, že ak zakážu viac »

Chrapúňska balada . . . nebude

16.04.2018

Hlavný chrapúň sa prepočítal.Opäť sa potvrdilo, že vie len tárať, vykrikovať a urážať tých, na ktorých iným spôsobom nemá. Cnie sa mi za časmi, keď sa chrapúni, bezočivo útočiaci viac »

Saudská Arábia kino prvé verejnosť otvorenie

Saudskoarabská verejnosť mohla ísť prvýkrát po 35 rokoch znovu do kina

20.04.2018 22:02

Konzervatívne kráľovstvo v rámci rozsiahlych reforiem rozhodlo znovu otvoriť kinosály a obnoviť v nich premietanie.

porosenko

Porošenko chce vziať občianstvo krymským Ukrajincom s ruským pasom

20.04.2018 20:50

Krymské vedenie dosadené Ruskom v reakcii oznámilo, že v spolupráci s ruským ministerstvom zahraničia prijme kroky na zabezpečenie záujmov všetkých krymských obyvateľov.

putin

Rezort diplomacie USA: Režimy Číny, Ruska, KĽDR a Iránu sú odsúdeniahodné

20.04.2018 20:03

Režimy podľa amerického ministerstva zahraničia denne porušujú ľudské práva a sú zdrojom nestability.

španielsko, vlajka

Španieli sú už bohatší než Taliani

20.04.2018 19:23

Španielsky HDP na obyvateľa prekonal vlani úroveň Talianska, ukázali nové údaje Medzinárodného menového fondu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,650
Celková čítanosť: 3549920x
Priemerná čítanosť článkov: 2151x

Autor blogu