Založ si blog

Včerajšia arogancia vás môže zajtra . .. mrzieť . ..

Pacient, ktorého prepúšťali z nemocnice, požiadal od odvoz prostredníctvom dopravnej zdravotnej služby. Vozidlo vychádzalo z Banskej Bystrice, smerovalo do nemocnice v Krupine a je teda pochopiteľné, že cesta nejaký čas trvá. Vodiča však upozornili, že pacient bude ešte obedovať, a tak v pohode prišiel na miesto nástupu po 35 minútach jazdy, aby zažil nečakaný šok.

Pacient zlostne odmietol prepravu, pretože nebude predsa čakať dve hodiny … a hoci zo zápisu jasne vyplývalo, že nehovorí pravdu, na svojom stanovisku zotrval. Mali ste tu byť do piatich minút, neustále opakoval.

Podobná situácia nie je ojedinelá. Pravidelne sa stáva, že ľudia privolajú rôzne záchranné zložky, pričom nakoniec ich služby nepotrebujú, alebo je ich „zúfalé“ volanie skôr následkom opojenia alkoholom, než potreby zdravotníckej pomoci. Niektorí sa správajú arogantne, iní sa dokonca bavia na tom, ako „vybabrali“ so zdravotníkmi. Lenže, ako sa hovorí, kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie, alebo po smiechu často prichádza – plač. Neveľmi uvažujú nad tým, že možno obrali o drahocenný čas niekoho, kto potrebuje pomoc oveľa viac, než oni – a môže za ich správanie zaplatiť nielen zdravím, ale aj možno životom.

Iste, zneužitie zdravotných služieb sa dá riešiť aj právnou cestou. Vo vyššie spomínanom prípade mal pacient šťastie, že nestál vodičovi a prevádzkovateľovi služby za zbytočné právne spory, a tak akosi obišiel nasucho, hoci spôsobil zbytočné náklady.

Čo si však neuvedomil, raz sa môže sám ocitnúť v situácii, keď bude potrebovať pomoc a niekto s podobným správaním, aké predviedol sám – ju možno oddiali. Nehovoriac o tom, že služby DZS nie sú nárokovateľné (obvykle sa poskytujú na doporučenie alebo žiadosť lekára), a keďže si už dnes skoro každý subjekt vedie databázu klientov a riešených udalostí, raz sa môže stať, že zavolá – a služba mu bude odmietnutá na základe predošlej skúsenosti. Podloženej a overiteľnej aj na základe záznamu telefonického hovoru, ktorým si službu objednal predtým a nakoniec nevyužil.

Možno sa potom zamyslí nad vlastným správaním. Možno si uvedomí, akého darebáctva sa dopustil. Možno si začne vážiť prácu tých, ktorú svojím správaním zneuctil a pošpinil. A možno nepochopí nič, svoje konanie bude opakovať a narazí na prevádzkovateľa, ktorý jeho bezočivosť neprejde mlčaním a bude od neho vymáhať náhradu vzniknutej škody.

Hoci … asi najväčší efekt by mal verejný „čierny“ zoznam podobných „pacientov“ … nech všetci vedia, kto ohrozuje ich zdravie a životy, aby sa mohli poďakovať ….

Ferdo

20.01.2018

Z detstva si pamätám, ako mi Ferdo v zime nalial do jednej topánky vodu a nenápadne vyložil na okno, pričom neskôr sa vyškieral, keď videl, ako zlostne dávam topánku na radiátor ... a neskôr viac »

Úsvit trolov II. – Rusofil a komunista ?

20.01.2018

Mám rád Rusko a Rusov ? Mám ... Volil som komunistov ? Áno, volil ... som preto komunista a rusofil ? Nie som. Ani nemôžem byť - mať niekoho rád, to ešte neznamená súhlasiť so všetkým, čo viac »

Úsvit trolov I. – zrod Cudzinca

19.01.2018

Prvý blog som začal písať okolo roku 2000. Vtedy som ešte naivne veril, že žijem v spoločnosti, kde má vlastný názor a jeho otvorená prezentácia hodnotu, a ľudia sa nad obsahom zamyslia. viac »

Bukurešť, protest

V Bukurešti protestovali desaťtisíce ľudí proti kontroverzným vládnym reformám

20.01.2018 22:00

Zhruba 30-tisíc ľudí sa zišlo v sobotu večer v centre rumunskej metropoly Bukurešť na proteste proti tamojšej vláde a jej kontroverzným reformám.

afganistan

Skupina ozbrojencov zaútočila na hotel v Kábule

20.01.2018 21:01

Skupina prinajmenšom štyroch ozbrojencov zaútočila v sobotu večer na hotel Intercontinental v afganskej metropole Kábul.

polícia, policajti

NAKA rieši prípady daňových podvodov za milióny eur

20.01.2018 19:41

Prípad možných daňových podvodov z mája minulého roka prechádza do ďalšej fázy.

Kalifornia, požiar

Po požiari hotelu v Prahe zomreli dvaja ľudia, ďalší skončili v nemocnici

20.01.2018 19:29, aktualizované: 20:08

Najmenej dvoch mŕtvych a množstvo zranených si vyžiadal požiar štvorhviezdičkového hotela Eurostars David, ktorý sa nachádza v centre českej metropoly Praha.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,550
Celková čítanosť: 3218157x
Priemerná čítanosť článkov: 2076x

Autor blogu