Založ si blog

Radosť na nesprávnom mieste . ..

Neúspech M.Kotlebu a kandidátov strany SMER-SD vyvolal mnoho radosti, ale skôr predčasnej. Pretože korene problému sú oveľa hlbšie, než by sa zdalo a zdanlivý „úspech“ opozície budeme môcť hodnotiť až na konci volebného obdobia.

Naprv objektívne pomenujme pozadie úspechu J.Luntera v banskobystrickom kraji. V prvom rade stojí za ním mohutná kampaň médií, ktoré na rozdiel od iných kandidátov ostreľovali (dnes už bývalého) predsedu BBSK zo všetkých strán, a ostatným krajom nevenovali ani zďaleka toľko pozornosti. Mnoho práce odviedol aj prezident A.Kiska, možno aj preto, aby odvrátil pozornosť od vlastných problémov.

A mali by sme sa nad niečím aj zamyslieť – napríklad nad tým, čo majú M.Kotleba a jeho nástupca J.Lunter – spoločné. Napríklad – tak ako Kotleba, ani Lunter sa nebude môcť spoliehať na podporu verných v radoch poslancov samosprávneho kraja. Dá sa povedať, že J.Lunter bude úplne rovnako vydaný na milosť a nemilosť zástupcov politických strán, a ako sa s tým dokáže vysporiadať – to uvidíme. Rovnako uvidíme, koľko zo svojich plánov dokáže realizovať v praxi. Pretože bez podpory poslancov nedokáže nič, alebo len veľmi málo.

A prečo J.Luntera podporili zástupcovia politických strán ? Pretože v prípade jeho predchodcu im snaha o ovládanie a politické vydieranie – nevyšla. Však si spomeňme, ako najprv honosne odmietli akúkoľvek spoluprácu a potom nariekali, že si župan Kotleba dosadil do funkcií kamarátov či príbuzných. Dnes veria (hoci to nahlas nehovoria), že Lunter sa z príkladu predchodcu poučí a pochopí, odkiaľ vietor fúka.

Čo sa týka výsledkov v ostatných krajoch, a radosti opozičných strán, opäť je predčasná. Predovšetkým – v parlamentných voľbách sa rozdávajú hlavné úlohy, a podľa úplne iných pravidiel, ako to platí pre voľby v samosprávnych krajoch. Koalície, ktoré fungujú v rámci územných celkov, sú na vyššej úrovni – nemožné. Nie preto, že by sa snáď nedalo dohodnúť, ale každému ide o moc a postavenie, čo najväčší kus štátneho koláča, pričom rozkazovať chcú všetci – niesť však zodpovednosť, či tvrdo pracovať pod vedením niekoho iného – to sa v rámci opozície nechce nikomu. Takže – namýšľať si, že terajší výsledok volieb vo vyšších územných celkoch je akousi predzvesťou budúceho „kolosálneho“ úspechu, je naozaj naivné.

Niet pochýb, že éra vládnutia SMER-u a R.Fica sa pomaly chýli ku koncu. Ale ľudia sa poučili, a hoci to nechcú politické strany a ich predstavitelia vidieť, vládnutia „demokratických“ politikov, ktorí sú vlastne – zlodejmi, klamármi, daňovými špekulantmi či podivným majetkom disponujúcimi zbohatlíkmi – majú už naozaj plné zuby. A súčasné obsadenie parlamentu to len dokazuje, ako hlboko sa dá klesnúť. Bez výnimky …

Ešte nenastal ten správny čas, aby sme sa mohli úprimne a od srdca radovať …. radovať by sme sa mali až vo chvíli, keď bude plne obnovená nezávislosť Slovenska, a kolaboranti (nielen) s cudzími záujmami sa budú za svoje konanie zodpovedať na pôde súdov. Pretože ak je pre Madrid či Brusel neprijateľné samostatné Katalánsko, malo by byť pre nás neprijateľné poručníctvo Bruselu, plodiace – slovenské poddanstvo !

Niekoho ulica vyženie, Sulíka ani nepustí . ..

21.10.2018

O tom, či ulica vyhnala alebo nevyhnala z funkcie R.Fica, by sa dalo polemizovať. Na tom nakoniec ani nezáleží, ale skúsme brať meter R.Sulíka vážne. A potom je na to horšie, než Fico. Ak Fica viac »

Čas na odvolanie (neschopného) župana

19.10.2018

Následky omylu menom J.Lunter sú dnes jasne vidieť. Doteraz sa župan nezmohol na viac, ako vyhrabávanie špiny na svojho predchodcu. Jeho schopnosti na riadenie kraja sa rovnajú nule. Prvá otázka viac »

Muž cez palubu

18.10.2018

V núdzi poznáš priateľa ... niektorí by však mohli povedať - kým máš peniaze, máš aj priateľov. Pri pozorovaní chaosu, ktorý vládne medzi politikmi a obchodníkmi v posledných dňoch a viac »

Jordánsky kráľ Abdalláh II.

Jordánsko ruší časti mierovej zmluvy s Izraelom

21.10.2018 21:56

Jordánsky kráľ Abdalláh II. má v úmysle odstúpiť od dvoch dodatkov k mierovej zmluve z roku 1994.

zlato, tehly

Centrálne banky zvyšujú svoje zlaté rezervy

21.10.2018 20:54

Veľa centrálnych bánk začalo v čase poklesu cien zlata navyšovať svoje zlaté rezervy. Za prvý polrok 2018 nakúpili podľa Svetovej rady pre zlato 193,3 tony zlata.

SR Vrátna Dolina Výročie Cintorín Symbolický ZAX

Na symbolickom cintoríne vo Vrátnej si uctili obete hôr

21.10.2018 20:50

Svätú omšu na symbolickom cintoríne celebroval vojenský ordinár František Rábek.

andrej danko

Lenč: Kvórum neodstráni stranícku oligarchiu

21.10.2018 20:00

Podľa politológa novela zákona o politických stranách nerieši najdôležitejšie neduhy, ktoré zmietajú stranami.