Založ si blog

Zdravie, rodina . .. vlasť . ..

Tri slová, ktoré v dnešnom podvečernom príspevku vyprovokovali reakcie, ľahko predvídateľné. Tri slová, ktoré by mali pre každého človeka patriť medzi najvyššie hodnoty jeho života. Slová, medzi ktorými nachádzame aj to, ktoré urobilo z rodeného Slováka – Cudzinca na Slovensku.

Ako sa môže rodený Slovák cítiť cudzincom na Slovensku ? Stačí, aby jeho vláda slúžila každému, okrem slovenského národa. Stačí, aby symbol jeho hrdosti, teda štátny symbol, hyzdil svojou prítomnosťou nechutný symbol klubu, v ktorom sa pravda, slušnosť, sloboda a poctivosť menia len na slová, využívané predstaviteľmi podľa ich vlastnej potreby. Stačí, aby niekto bez jeho súhlasu zasiahol do jeho ústavných práv a povedal – nepýtali sme sa ťa, pretože by si aj tak nesúhlasil.

Zdravie … jeho hodnotu najlepšie poznajú tí, ktorí sa zdravia príliš neušlo. Alebo tí, ktorí denne vidia, ako trpia ich blízki a často im nemôžu pomôcť, pretože to nie je otázka financií (a tie by sa aj našli), ale skôr otázka niečoho, čo súvisí so slovom “ľudskosť”, a často sa nenachádza práve tam, kde by malo byť obsahu slova ľudskosť – najviac. Nič vás nedokáže zaskočiť viac, ako úradník, ktorý bezočivo predhodí potenciálnemu adeptovi na priznanie invalidného dôchodku formuláre na vyplnenia so slovami – nie je môj problém, že trpíte autizmom. A hoci sa vám to bude zdať neuveriteľné, niečo podobné som videl na vlastné oči. Tak, ako som videl rodičov, ktorí by najradšej poslali svoje dieťa na Kamčatku, alebo ho zahalili od hlavy po päty do niečoho, čo by pripomínalo neslávny odev pre ženy v niektorých krajinách … alebo ho zavreli do jednej izby, zamurovali dvere a jedlo mu podávali vidlami cez uzučký otvor, aby nevideli … aj takých som stretol.

Rodina ? Hodnotu rodiny spozná každý v najťažšej chvíli života …

Vtedy spozná aj to, či vôbec nejakú rodinu má, alebo mal. Kto vie najviac o rodine ? Asi tí najslabší v spoločnosti – starí, chorí, deti a … áno, väzni. Pretože práve u tých, ktorí porušili zákon a platia za svoje chyby stratou slobody, je najľahšie poznať, aký význam má slovo rodina. Práve vtedy sa často môžeme hanbiť, pretože tí, ktorými z hľadiska spoločenského postavenia doslova pohŕdame, obvykle prejavia najviac pochopenia a rodinnej súdržnosti. A naopak tí, ktorí sa často stavajú na piedestál spoločnosti ako jej honorácia, čosi hodné úcty a obdivu – sa často chovajú horšie k vlastným príbuzným, než akýkoľvek divý zver.

Nič nedokáže lepšie definovať súčasnú spoločnosť, ako zneváženie aktu odpustenia, pred ktorým dokázali prejaviť aj istú formu úcty diktátorské režimy, samovládcovia – a to aj v dávnej minulosti. Predstavitelia súčasnej spoločnosti si na odpustenie vymysleli čosi ako inkvizičné posudzovanie, kto je odpustenia hoden … a kto si ho nezaslúži. A dotiahli to tak ďaleko, že tí, ktorými pri každej príležitosti pohŕdajú, vedia odpustiť pravidelne (hoci to aj využijú pre vlastné ego v očiach národa), a sami … neodpustia nič a nikomu, pokiaľ sa nejedná o ich vlastný záujem, teda odpustenie prešľapov, za ktoré by iných – ukrižovali.

Vlasť ? Narodil som sa v Československu … a nech režim symbolizoval čokoľvek, bolo Československo mojou vlasťou, bez ohľadu na rôzne chyby a nedostatky. Pretože štát sa nebuduje rok či desať, alebo storočie … štát sa buduje neustále a jeho budovanie sprevádzajú omyly a chyby, historické zlomy, na ktoré nie je nikto asi hrdý, ale sú jeho súčasťou – súčasťou histórie budovania štátu.

Slovensko je krajinou, ktorú milujem … nádherná príroda, dobrí ľudia … Slovenská republika je štátom, ktorý nemôžem nazvať vlasťou. Ako mám nazvať štát, kde slovo Slovák sa musí podriadiť bezobsažnému slovu “Európan” ? Nazvať ho vlasťou nemôžem, pretože vlasť miluje svojich synov a dcéry, chráni ich a slúži ich záujmu. Komu slúži táto republika ? Každému, okrem slovenského národa. Národa, do ktorého patria úplne rovnako Slováci a Slovenky, ako aj slovenskí Maďari, Rusíni, či Cigáni, alebo príslušníci ostatných národností či menšín. Prečo Cigáni ? Asi preto, že kamarát sa skoro urazil, keď som ho nazval Rómom a povedal – “ja nie som Róm, ale Cigán …”  a nebol zďaleka jediný, od koho som to počul.

Vlasť … hm, Slovensko bude vlasťou až vtedy, keď bude voči svojmu národu nielen naťahovať ruku a pýtať, ale aj národu – slúžiť. Vlasť je slovo, ktoré si musí štát zaslúžiť … zdravie, rodina a vlasť sú slová, ktoré symbolizujú hodnoty človeka. Skúste si položiť otázkou, či bude pre vás vlasťou bezmenný klub, novodobé geto národov, v ktorom budú rozhodovať ľudia, nerozumejúci vášmu jazyku, kultúre a minulosti …

Ktosi ma požiadal o odpoveď na otázku … vážim si, že číta moje blogy, nech už sú akékoľvek. Tento blog je odpoveďou na nevypovedané otázky a iste pochopí, prečo mi postačuje táto forma vyjadrenia názoru …

Deň zrodu komunistickej spoločnosti . ..

17.11.2017

... a pre upresnenie, treba dodať ešte pár slov - v tento deň sa začala meniť socialistická spoločnosť na - komunizmus - pre vyvolených. Teda a pre tých, čo si niekdajšie ideologické prednášky viac »

17. november

17.11.2017

chudoba bezdomovci emigranti devastácia diktatúra sklamanie neistota úpadok nemorálnosť klamstvo a kde ostali ľudia ...

Nesmrteľní akrobati na ľade . ..

16.11.2017

Väčšina modernejších áut vie zobraziť na palubnom displeji aj výstrahu pred námrazou. Nevedno, čím to je - ale najviac riskujú a predvádzajú sa práve majitelia týchto "tátošov". A smutné viac »

Tesla Semi

Tesla ukázala novinky. Elektrický ťahač a roadster

17.11.2017 20:00

Prototyp elektrického ťahače Tesla Semi a nový športový kabriolet Roadster predstavil vo štvrtok americký výrobca elektrických vozidiel Tesla.

ITAPA 2017: Otvorenie kongresu

Svet zaplavujú dáta neznámych vlastníkov

17.11.2017 20:00

Dáta sa stávajú tovarom. Čoraz väčší počet digitálnych zariadení produkuje záznamy o ľudskej činnosti.

17. NOVEMBER 1989, štrajk, protest

Novozvolení župani a lídri opozície sa stretli v Bratislave pri príležitosti 28. výročia nežnej revolúcie

17.11.2017 19:20

Týmto zhromaždením chceli zároveň noví predsedovia krajov deklarovať vzájomnú spoluprácu a začiatok pozitívnej zmeny v regiónoch.

katalansko

Belgický súd odložil rozhodnutie o vydaní katalánskych politikov na december

17.11.2017 18:38

Španielsky premiér Mariano Rajoy bude podľa vlastných slov rešpektovať rozhodnutie belgických súdov nech je akékoľvek.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,470
Celková čítanosť: 3021751x
Priemerná čítanosť článkov: 2056x

Autor blogu