Založ si blog

Keby sa zobudil V. Menšík . . .

… opustil nás v roku 1988, a budúci rok si pripomenieme 30.výročie skonu herca, ktorý si nepochybne svojimi výkonmi zaslúžil aj prívlastky – umelec a zabávač. Najmä ten druhý symbolizuje jeho kariéru a prácu, ktorej konečné výsledky sú v ostrom kontraste s tým, čo sa dnes prezentuje ako umenie, alebo humor …

Dnes sa ako umenie prezentuje niečo, čo nemá hlavu ani pätu. V pozíciách zabávačov sa dnes nachádzajú ľudia, ktorým zrejme musí pri natáčaní relácií svietiť nad hlavami nápis potlesk, pretože si neviem predstaviť nikoho, kto by sa naozaj smial pri tom, čo predvádzajú.

Iste, skvelým zabávačom môže byť aj človek, ktorý vlastne nemá potrebné danosti, aby dokázal baviť široké masy ľudí. Jedným z príkladov mohol byť V.Dvořák, ktorý dlhé roky tvoril nerozlučnú dvojicu s J.Bohdalovou, a základom ich úspešných vystúpení bol tvrdý nácvik každej scény. Čo bolo dané Menšíkovi do vienka, musel si Dvořák tvrdo odpracovať. Napriek tomu dokázali obaja baviť ľudí pomocou jednoduchých, ale vtipných myšlienok, ktoré dokázali prezentovať prirodzene a nenásilnou formou.

…. dnes by asi boli zhrození. Teda, Menšík by sa asi pobavene usmieval a v duchu si hovoril – kde nie je dané, tam sa nenájde … a Dvořák by nepochybne spľasol rukami a ako pedant si kládol otázku, aká je asi hladina alkoholu v krvi zodpovedných, keď tú hrôzu – nevidia.

A možno by premýšľali nad úplne inými otázkami, ale to sa už nedozvieme. V bývalom Československu tvorili Slováci zaujímavé inscenácie a Pepíci (ako sa im ľudovo hovorilo) boli hlavne od zábavy, humoru. A mnohé z vtedajších diel sú naozaj klenotmi umenia, ktoré dokázalo fungovať aj v dobe, často neprajúcej irónii, satire alebo vyslovene pichľavému humoru, príliš presne zasahujúcemu cieľ.

Dnes máme toľko slobody, že je zakázané skoro všetko. Alebo skôr – irónia života sa zakazuje, hoci je realitou. A za umenie sa pokladá to, čo sa kedysi nazývalo – zvrhlosťou. A tak sú pre možný rasový podtón neprípustné vtipy o Cigánoch, Židoch alebo Škótoch, ale filmy preplnené utrpením týchto etník, či doslova záplavou mŕtvol z ich radov sa pokladajú za vyjadrenie umeleckého pohľadu – autora. Dokonca sa tieto “diela” často interpretujú ako vrchol kultúrnej ponuky týždňa.

Ak raz bude možné klonovať človeka, mohli by oživiť Menšíka, aby sa vrátil a správne pomenoval to, čo sa dnes nazýva umením … a k blížiacemu Silvestru len toľko – nechajte si v rezerve sedatíva, alebo si prehrajte staré záznamy na YouTube…. aby vás náhodou šľak netrafil …

Len návrat domov je . .. dôležitý !

15.12.2018

Mám rád jazdu autom v zime ... všetko vyzerá akosi inak, milšie ... príroda sa odeje do bieleho hávu, a dokonalosť zážitku kazia len šialenci (vytínajúci stromy okolo ciest) a blázni (za viac »

Kadiaľ cesta (proti Ficovi) . .. nevedie . ..

14.12.2018

Čím viac sa rozpráva a píše o R.Ficovi, tým viac sa stavia predseda SMER-u na nohy, a obnovuje sa potenciál jeho strany. Nehovoriac o účelovo šírených klamstvách, ktoré z neho robia obeť, viac »

Komu tečie v BBSK do topánok ?

13.12.2018

Prečo sa ide súdiť banskobystrický kraj s dopravcami o neplatnosť dodatkov k zmluvám ? Stručne povedané - niekomu tečie do topánok, a dopravcovia to rozhodne nie sú. Zhrňme si fakty - kraj viac »

india, smog, dym, prach, znečistenie

V Indii znásilnili trojročné dievča, stalo sa tak na šieste výročie sexuálneho útoku v autobuse

17.12.2018 13:41

Dievčatko našli v bezvedomí a silne krvácajúce.

Francúzsko, Štrasburg, streľba

Spoločníka predpokladaného útočníka zo Štrasburgu predvedú vo Francúzsku pred sudcu

17.12.2018 13:23

Muž je podozrivý z toho, že zaobstaral pre Chérifa Chekatta strelnú zbraň použitú pri útoku.

vlak do rakuska, stanica, doprava,

Železnice pred Vianocami posilnia vybraných šestnásť IC vlakov a dva rýchliky

17.12.2018 13:05

Jednotlivé IC vlaky a dva rýchliky budú mať o jeden až dva vozne navyše.

potraviny, vegetarian, vegan

Nové štítky na obaloch majú pomôcť vegetariánom i alergikom

17.12.2018 13:00

Čo jesť a čomu sa vyhnúť? Pre vegetariánov a vegánov, ale aj potravinových alergikov je to často tvrdý oriešok.

cudzinec

Zásluhou politikov som sa stal cudzincom na Slovensku, pretože každý pobehaj má viac práv, ako slovenský občan. Je čas ukázať politikom, že sú volení, ale nie vyvolení. Národu majú slúžiť, a nie rozkazovať. Budem voliť KSS. Majú aspoň program pre ľudí, ostatní si všimnú ľudí len vtedy, keď po nich šliapu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,883
Celková čítanosť: 4389500x
Priemerná čítanosť článkov: 2331x

Autor blogu