Založ si blog

Keby sa zobudil V. Menšík . . .

… opustil nás v roku 1988, a budúci rok si pripomenieme 30.výročie skonu herca, ktorý si nepochybne svojimi výkonmi zaslúžil aj prívlastky – umelec a zabávač. Najmä ten druhý symbolizuje jeho kariéru a prácu, ktorej konečné výsledky sú v ostrom kontraste s tým, čo sa dnes prezentuje ako umenie, alebo humor …

Dnes sa ako umenie prezentuje niečo, čo nemá hlavu ani pätu. V pozíciách zabávačov sa dnes nachádzajú ľudia, ktorým zrejme musí pri natáčaní relácií svietiť nad hlavami nápis potlesk, pretože si neviem predstaviť nikoho, kto by sa naozaj smial pri tom, čo predvádzajú.

Iste, skvelým zabávačom môže byť aj človek, ktorý vlastne nemá potrebné danosti, aby dokázal baviť široké masy ľudí. Jedným z príkladov mohol byť V.Dvořák, ktorý dlhé roky tvoril nerozlučnú dvojicu s J.Bohdalovou, a základom ich úspešných vystúpení bol tvrdý nácvik každej scény. Čo bolo dané Menšíkovi do vienka, musel si Dvořák tvrdo odpracovať. Napriek tomu dokázali obaja baviť ľudí pomocou jednoduchých, ale vtipných myšlienok, ktoré dokázali prezentovať prirodzene a nenásilnou formou.

…. dnes by asi boli zhrození. Teda, Menšík by sa asi pobavene usmieval a v duchu si hovoril – kde nie je dané, tam sa nenájde … a Dvořák by nepochybne spľasol rukami a ako pedant si kládol otázku, aká je asi hladina alkoholu v krvi zodpovedných, keď tú hrôzu – nevidia.

A možno by premýšľali nad úplne inými otázkami, ale to sa už nedozvieme. V bývalom Československu tvorili Slováci zaujímavé inscenácie a Pepíci (ako sa im ľudovo hovorilo) boli hlavne od zábavy, humoru. A mnohé z vtedajších diel sú naozaj klenotmi umenia, ktoré dokázalo fungovať aj v dobe, často neprajúcej irónii, satire alebo vyslovene pichľavému humoru, príliš presne zasahujúcemu cieľ.

Dnes máme toľko slobody, že je zakázané skoro všetko. Alebo skôr – irónia života sa zakazuje, hoci je realitou. A za umenie sa pokladá to, čo sa kedysi nazývalo – zvrhlosťou. A tak sú pre možný rasový podtón neprípustné vtipy o Cigánoch, Židoch alebo Škótoch, ale filmy preplnené utrpením týchto etník, či doslova záplavou mŕtvol z ich radov sa pokladajú za vyjadrenie umeleckého pohľadu – autora. Dokonca sa tieto “diela” často interpretujú ako vrchol kultúrnej ponuky týždňa.

Ak raz bude možné klonovať človeka, mohli by oživiť Menšíka, aby sa vrátil a správne pomenoval to, čo sa dnes nazýva umením … a k blížiacemu Silvestru len toľko – nechajte si v rezerve sedatíva, alebo si prehrajte staré záznamy na YouTube…. aby vás náhodou šľak netrafil …

Úsvit trolov II. – Rusofil a komunista ?

20.01.2018

Mám rád Rusko a Rusov ? Mám ... Volil som komunistov ? Áno, volil ... som preto komunista a rusofil ? Nie som. Ani nemôžem byť - mať niekoho rád, to ešte neznamená súhlasiť so všetkým, čo viac »

Úsvit trolov I. – zrod Cudzinca

19.01.2018

Prvý blog som začal písať okolo roku 2000. Vtedy som ešte naivne veril, že žijem v spoločnosti, kde má vlastný názor a jeho otvorená prezentácia hodnotu, a ľudia sa nad obsahom zamyslia. viac »

Úsvit trolov . . .

18.01.2018

Keďže svoj blog tvorím už nejaký ten rôčik, rozhodol som sa, že formou fragmentov a citátov z rôznych blogov, ako aj reakcií v diskusiách zhrniem svoje skúsenosti s jeho písaním a konfrontáciou viac »

Graf, ekonomika

Grécko získalo lepší rating, zostáva však v špekulatívnej kategórii

20.01.2018 09:37

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's zlepšila hodnotenie dlhodobých záväzkov Grécka o jeden stupeň na úroveň B.

vojenská prehliadka, majdan, ukrajina, tanky,

Ukrajinská tajná služba stále hľadá po desiatkach ľudí, ktorých označuje ako vlastizradcov

20.01.2018 09:26

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) pátra po desiatkach ľudí, ktorí podľa nej spáchali zločin vlastizrady, informovala agentúra UNIAN.

vojaci, USA, NATO, armáda

Boj proti islamistom už nie je pre USA prioritou. Chcú sa zamerať na Rusko a Čínu

20.01.2018 08:33

Jadrom novej národnej obrannej stratégie USA už nie je boj proti terorizmu, ale vytvorenie protiváhy Rusku a Číne.

USA, Kapitol, Senát

V USA došlo k shutdownu, na úrady prestali tiecť peniaze

20.01.2018 08:19

V Spojených štátoch došlo k tzv. shutdownu, zastaveniu financovania federálnych úradov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,549
Celková čítanosť: 3215996x
Priemerná čítanosť článkov: 2076x

Autor blogu