Založ si blog

Písali to na internete, vieš . ..

… a tak to určite bude pravda. Kamarát kedysi odborníkom, ktorí svoje „odbory“ vyštudovali na internete, hovoril, že sú obeťami internetového „kreténizmu“ v najčistejšej podobe. Neraz s ním musím mlčky, hoci nerád – súhlasiť.

Ako to vlastne v praxi vyzerá ? Jednoducho – ráno vstanú a ak nejdú do práce, otvoria počítač, pripoja sa na internet a študujú. Kdesi a niekto im povedal, že vidí akési príznaky niečoho nezdravého, a tak teraz hľadajú a skúšajú reči amatéra napasovať na ochorenie, ktoré určite … stopercentne majú. Potom sa dostaví očakávaná návšteva lekára, a doslova ho zaplavia otázkami o diagnóze, ktorú si určili sami podľa internetu, a môže im hovoriť čokoľvek – oni majú pravdu. A žiadajú, aby im predpísal ten či onen liek, pretože presne to im môže pomôcť. Márne sa im snaží vysvetliť, že podobné príznaky má množstvo chorôb …

Ale internetový „kreténizmus“ sa netýka len pacientov.  Mám známeho, ktorý si povedal, že autoservisy účtujú nekresťanské poplatky, a predsa na internete sú všelijaké návody, podľa ktorých si dokáže vymeniť olej, filtre, alebo dokonca odstrániť aj nejaké závady. A tak si kúpil najlacnejšiu auto-diagnostiku, nejaké náradie a začal robiť sám sebe automechanika. Akoby zabudol, že pre neho bola univerzitou života aj výmena vrecúška do vysávača. Výmena oleja skončila celkom dobre, pretože olej len vytiekol na parkovisku a keďže si všimol škvrnu, mal šťastie. Iné „opravy“ už tak dobre nedopadli. Výmena letných pneumatík za zimné mohla byť varovaním, keď sa jedno koleso rozhodlo počas jazdy ísť svojou cestou, ale poznáte tvrdohlavých ľudí … všetko vyvrcholilo, keď sa mu zdalo, že motor má nejaký zvláštny zvuk a kdesi vygúglil, že treba v takom prípade vymeniť rozvody. Prenajal si garáž od nejakého bývalého mechanika, a rozhodol sa – to zvládnem aj sám. Zvládol zničiť auto, pretože konečný verdikt odborníka po neúspešnej – amatérskej – oprave znel jasne – náklady na opravu budú príliš vysoké, vzhľadom na vek a stav auta.

Pri pohľade na jeho „úspešné“ výsledky vzdelávania na internete by sa od zúfalstva zastrelili aj Pat a Mat …

Špeciálnou skupinou „vzdelancov“ sú internetoví odborníci – samoukovia. Nájdu alebo kúpia si nejakú knižtičku, kúsok ju poštudujú a rozhodnú sa robiť online biznis z domu. Však je to pohodlné, nie ? Povyberajú si nejaké produkty – napríklad na známej Alibabe – pohádžu to hlava-nehlava do bezplatného e-shopu, ktorý si narýchlo zbúchali na kolene a poďme – nech sa kšefty hýbu. Pritom ani neraz netušia, čo vlastne predávajú. A tak jeden expert predal bezmála osemdesiatročnej dôchodkyni skvelý masážny prístroj, ktorý vyzeral úplne rovnako, ako ten v reklame nejakej televízie. Pridal jej k nemu nejaký krém, návod v čínštine, niečo kúsok jej porozprával prostredníctvom e-mailu, a bol nadšený, ako ľahko a pohodlne zarobil niekoľko desiatok eur. Menej nadšená bola dôchodkyňa, ktorá po použití prístroja skončila v nemocnici, a nakoniec aj on – pretože jej príbuzní to nenechali len tak, a podali na neho žalobu. Za pár desiatok eur zaplatil náhradu škody vo výške niekoľko tisíc eur.

Ľudia sú jednoducho nepoučiteľní. Akoby neboli schopní poznať medze, za ktoré by už nemali ísť. Niektoré situácie pôsobia navonok aj komicky, ale často chýbajú len milimetre, a môže dôjsť k tragédii. Viezol som raz do nemocnice chlapa, ktorý si poskladal akýsi laser na meranie vzdialeností, a potom ho nenapadlo nič múdrejšie, ako to otočiť proti sebe a pozerať sa, ako to svieti … svietilo to naozaj dobre, bezmála dva týždne nevidel skoro vôbec nič, a lekár s nechuťou konštatoval, že veľa nechýbalo a bol by oslepol. Spomínať exotov, ktorí si nakúpia rôzne prášky na chudnutie, posiľňovanie a iné účely – škoda námahy. V lepšom prípade končia na toalete, niekedy s výplachom žalúdka a sú aj takí, ktorí po požití „zázračných“ prostriedkov vyzerajú ako Indiáni na bojovom chodníku, len tomahawk im chýba – ale nechýbajú rôzne vyrážky a fľaky na ksichte.

Ľudia boží, naozaj ste takí sprostí, že veríte v zázraky ? Alebo neobmedzené možnosti človeka ? Nehnevajte sa, ale niekedy mi pripadáte ako jeden zhulený magor kdesi na Novom Zélande, ktorý sa zabával s pyrotechnikou, a dnes sa pohybuje na vozíku a skoro nepočuje, ani nevidí … každý by mal poznať svoje možnosti a hlavne občas aj premýšľať nad následkami, ktoré môže jeho experimentovanie priniesť … niekedy by som internet najradšej – zakázal. Nie všetkým, len vybranej skupine ľudí …

Úsvit trolov II. – Rusofil a komunista ?

20.01.2018

Mám rád Rusko a Rusov ? Mám ... Volil som komunistov ? Áno, volil ... som preto komunista a rusofil ? Nie som. Ani nemôžem byť - mať niekoho rád, to ešte neznamená súhlasiť so všetkým, čo viac »

Úsvit trolov I. – zrod Cudzinca

19.01.2018

Prvý blog som začal písať okolo roku 2000. Vtedy som ešte naivne veril, že žijem v spoločnosti, kde má vlastný názor a jeho otvorená prezentácia hodnotu, a ľudia sa nad obsahom zamyslia. viac »

Úsvit trolov . . .

18.01.2018

Keďže svoj blog tvorím už nejaký ten rôčik, rozhodol som sa, že formou fragmentov a citátov z rôznych blogov, ako aj reakcií v diskusiách zhrniem svoje skúsenosti s jeho písaním a konfrontáciou viac »

Graf, ekonomika

Grécko získalo lepší rating, zostáva však v špekulatívnej kategórii

20.01.2018 09:37

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's zlepšila hodnotenie dlhodobých záväzkov Grécka o jeden stupeň na úroveň B.

vojenská prehliadka, majdan, ukrajina, tanky,

Ukrajinská tajná služba stále hľadá po desiatkach ľudí, ktorých označuje ako vlastizradcov

20.01.2018 09:26

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) pátra po desiatkach ľudí, ktorí podľa nej spáchali zločin vlastizrady, informovala agentúra UNIAN.

vojaci, USA, NATO, armáda

Boj proti islamistom už nie je pre USA prioritou. Chcú sa zamerať na Rusko a Čínu

20.01.2018 08:33

Jadrom novej národnej obrannej stratégie USA už nie je boj proti terorizmu, ale vytvorenie protiváhy Rusku a Číne.

USA, Kapitol, Senát

V USA došlo k shutdownu, na úrady prestali tiecť peniaze

20.01.2018 08:19

V Spojených štátoch došlo k tzv. shutdownu, zastaveniu financovania federálnych úradov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,549
Celková čítanosť: 3216026x
Priemerná čítanosť článkov: 2076x

Autor blogu