Založ si blog

Písali to na internete, vieš . ..

… a tak to určite bude pravda. Kamarát kedysi odborníkom, ktorí svoje „odbory“ vyštudovali na internete, hovoril, že sú obeťami internetového „kreténizmu“ v najčistejšej podobe. Neraz s ním musím mlčky, hoci nerád – súhlasiť.

Ako to vlastne v praxi vyzerá ? Jednoducho – ráno vstanú a ak nejdú do práce, otvoria počítač, pripoja sa na internet a študujú. Kdesi a niekto im povedal, že vidí akési príznaky niečoho nezdravého, a tak teraz hľadajú a skúšajú reči amatéra napasovať na ochorenie, ktoré určite … stopercentne majú. Potom sa dostaví očakávaná návšteva lekára, a doslova ho zaplavia otázkami o diagnóze, ktorú si určili sami podľa internetu, a môže im hovoriť čokoľvek – oni majú pravdu. A žiadajú, aby im predpísal ten či onen liek, pretože presne to im môže pomôcť. Márne sa im snaží vysvetliť, že podobné príznaky má množstvo chorôb …

Ale internetový „kreténizmus“ sa netýka len pacientov.  Mám známeho, ktorý si povedal, že autoservisy účtujú nekresťanské poplatky, a predsa na internete sú všelijaké návody, podľa ktorých si dokáže vymeniť olej, filtre, alebo dokonca odstrániť aj nejaké závady. A tak si kúpil najlacnejšiu auto-diagnostiku, nejaké náradie a začal robiť sám sebe automechanika. Akoby zabudol, že pre neho bola univerzitou života aj výmena vrecúška do vysávača. Výmena oleja skončila celkom dobre, pretože olej len vytiekol na parkovisku a keďže si všimol škvrnu, mal šťastie. Iné „opravy“ už tak dobre nedopadli. Výmena letných pneumatík za zimné mohla byť varovaním, keď sa jedno koleso rozhodlo počas jazdy ísť svojou cestou, ale poznáte tvrdohlavých ľudí … všetko vyvrcholilo, keď sa mu zdalo, že motor má nejaký zvláštny zvuk a kdesi vygúglil, že treba v takom prípade vymeniť rozvody. Prenajal si garáž od nejakého bývalého mechanika, a rozhodol sa – to zvládnem aj sám. Zvládol zničiť auto, pretože konečný verdikt odborníka po neúspešnej – amatérskej – oprave znel jasne – náklady na opravu budú príliš vysoké, vzhľadom na vek a stav auta.

Pri pohľade na jeho „úspešné“ výsledky vzdelávania na internete by sa od zúfalstva zastrelili aj Pat a Mat …

Špeciálnou skupinou „vzdelancov“ sú internetoví odborníci – samoukovia. Nájdu alebo kúpia si nejakú knižtičku, kúsok ju poštudujú a rozhodnú sa robiť online biznis z domu. Však je to pohodlné, nie ? Povyberajú si nejaké produkty – napríklad na známej Alibabe – pohádžu to hlava-nehlava do bezplatného e-shopu, ktorý si narýchlo zbúchali na kolene a poďme – nech sa kšefty hýbu. Pritom ani neraz netušia, čo vlastne predávajú. A tak jeden expert predal bezmála osemdesiatročnej dôchodkyni skvelý masážny prístroj, ktorý vyzeral úplne rovnako, ako ten v reklame nejakej televízie. Pridal jej k nemu nejaký krém, návod v čínštine, niečo kúsok jej porozprával prostredníctvom e-mailu, a bol nadšený, ako ľahko a pohodlne zarobil niekoľko desiatok eur. Menej nadšená bola dôchodkyňa, ktorá po použití prístroja skončila v nemocnici, a nakoniec aj on – pretože jej príbuzní to nenechali len tak, a podali na neho žalobu. Za pár desiatok eur zaplatil náhradu škody vo výške niekoľko tisíc eur.

Ľudia sú jednoducho nepoučiteľní. Akoby neboli schopní poznať medze, za ktoré by už nemali ísť. Niektoré situácie pôsobia navonok aj komicky, ale často chýbajú len milimetre, a môže dôjsť k tragédii. Viezol som raz do nemocnice chlapa, ktorý si poskladal akýsi laser na meranie vzdialeností, a potom ho nenapadlo nič múdrejšie, ako to otočiť proti sebe a pozerať sa, ako to svieti … svietilo to naozaj dobre, bezmála dva týždne nevidel skoro vôbec nič, a lekár s nechuťou konštatoval, že veľa nechýbalo a bol by oslepol. Spomínať exotov, ktorí si nakúpia rôzne prášky na chudnutie, posiľňovanie a iné účely – škoda námahy. V lepšom prípade končia na toalete, niekedy s výplachom žalúdka a sú aj takí, ktorí po požití „zázračných“ prostriedkov vyzerajú ako Indiáni na bojovom chodníku, len tomahawk im chýba – ale nechýbajú rôzne vyrážky a fľaky na ksichte.

Ľudia boží, naozaj ste takí sprostí, že veríte v zázraky ? Alebo neobmedzené možnosti človeka ? Nehnevajte sa, ale niekedy mi pripadáte ako jeden zhulený magor kdesi na Novom Zélande, ktorý sa zabával s pyrotechnikou, a dnes sa pohybuje na vozíku a skoro nepočuje, ani nevidí … každý by mal poznať svoje možnosti a hlavne občas aj premýšľať nad následkami, ktoré môže jeho experimentovanie priniesť … niekedy by som internet najradšej – zakázal. Nie všetkým, len vybranej skupine ľudí …

Hokejové finále, alebo falošný nárek . .. neúspešných

18.04.2018

Hoci HC 05 B.Bystrica vedie vo finálovej sérii nad Trenčínom už 3:0 na zápasy a k obhajobe titulu mu chýba jediný triumf, zaujalo má niečo iné - opakované náreky trénerov menej úspešných viac »

Sloboda slova za poplatok

17.04.2018

Možno pripadá niekomu pokuta, udelená M.Mazurekovi za jeho výroky - spravodlivá, ale v skutočnosti len potvrdzuje smerovanie spoločnosti do absurdnosti. Aj komunisti kedysi verili, že ak zakážu viac »

Chrapúňska balada . . . nebude

16.04.2018

Hlavný chrapúň sa prepočítal.Opäť sa potvrdilo, že vie len tárať, vykrikovať a urážať tých, na ktorých iným spôsobom nemá. Cnie sa mi za časmi, keď sa chrapúni, bezočivo útočiaci viac »

Saudská Arábia kino prvé verejnosť otvorenie

Saudskoarabská verejnosť mohla ísť prvýkrát po 35 rokoch znovu do kina

20.04.2018 22:02

Konzervatívne kráľovstvo v rámci rozsiahlych reforiem rozhodlo znovu otvoriť kinosály a obnoviť v nich premietanie.

porosenko

Porošenko chce vziať občianstvo krymským Ukrajincom s ruským pasom

20.04.2018 20:50

Krymské vedenie dosadené Ruskom v reakcii oznámilo, že v spolupráci s ruským ministerstvom zahraničia prijme kroky na zabezpečenie záujmov všetkých krymských obyvateľov.

putin

Rezort diplomacie USA: Režimy Číny, Ruska, KĽDR a Iránu sú odsúdeniahodné

20.04.2018 20:03

Režimy podľa amerického ministerstva zahraničia denne porušujú ľudské práva a sú zdrojom nestability.

španielsko, vlajka

Španieli sú už bohatší než Taliani

20.04.2018 19:23

Španielsky HDP na obyvateľa prekonal vlani úroveň Talianska, ukázali nové údaje Medzinárodného menového fondu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,650
Celková čítanosť: 3549976x
Priemerná čítanosť článkov: 2152x

Autor blogu