Založ si blog

Politické pieskovisko . .. hanba žurnalistiky

Pri pohľade na verbálne výmeny novoročných „pozdravov“ medzi prezidentským palácom a členmi vlády musí byť súdnemu človeku nevoľno. Dnešná slovenská politika a správanie najvyšších predstaviteľov krajiny pripomínajú skôr detské pieskovisko, kde si deti navzájom búrajú svoje pieskové hrady a sťažujú sa rodičom, ktoré z nich je väčší viťúz …

Dnešná situácia príliš pripomína časy súboja Mečiara a Kováča, keď bola spoločnosť rozdelená na dve časti, a každá držala stranu jednému z účastníkov sporu. Ako to dopadlo, veľmi dobre vieme a rozhodne to neprispelo k zlepšeniu obrazu Slovenska vo svete. Nedá sa však povedať, že nasledovníci M.Kováča by prekročili jeho tieň a dokázali reprezentovať Slovensko spôsobom, ktorý by zodpovedal významu postavenia a slova – prezident. Akurát nedochádzalo k tak vyostreným sporom s členmi vlád, ktoré sa postupom času menili.

Súčasnosť však opäť potvrdzuje, aké množstvo nedostatkov má súčasný volebný systém. A najmä – až príliš dokazuje, na akej žalostnej úrovni je slovenská žurnalistika. Rovnako polarizovaná a závislá ako politika. Minimálna nezávislosť, skoro nulová objektívnosť a čosi na štýl investigatívneho novinára … radšej zabudnime. Nemôžeme sa teda diviť, že sa vrátili časy súbojov medzi vládou a prezidentom, akurát osoby a obsadenie sa zmenili. Ešte šťastie, že neplatí povestné “ kto si bez viny, hoď kameňom „, pretože by sme žili na kamennej púšti a pre samé šutre by nebolo vidieť hory. Nenašiel by sa nikto, kto by ich mohol hodiť …

Prezidenta dobehla jeho vlastná rétorika – kedysi hlásal, že politik by mal opustiť verejnú funkciu už pri podozrení …. nuž a v jeho prípade je tých podozrení viac, než dosť. Ak by sme však mali byť objektívni, museli by odísť všetci, nielen prezident – počnúc vládnou koalíciou a jej zástupcami v rôznych funkciách, končiac opozíciou, ktorej líder definoval svojho času pohľad na právny štát aj slovami “ nejaké fotografie nie sú podstatné “ … čo vyznievalo priam komicky pri spomienke, ako ho kedysi doslova vytočila “ nejaká Coca Cola “ ….

Za súčasný stav sme však zodpovední všetci a bez výnimky. Ale nemôžeme sa diviť, keď vidíme, akým primitívnym spôsobom a doslova na objednávku sa deformuje myslenie verejnosti. Stačí brnknúť na strunu nevraživosti a slovenský volič je schopný všetkého … a to doslovne všetkého. Skúsme si spomenúť na župné voľby, ktoré kedysi vyhral M.Kotleba – čo bolo potrebné na jeho víťazstvo ? Nepremyslená (opakovaná) kandidatúra V.Maňku a myšlienka, že všetko bude lepšie, než zástupca SMER-u. A tak to aj dopadlo. Minuloročné voľby ? Opäť stačila myšlienka, že všetko bude lepšie, než Kotleba a masívna mediálna kampaň (kto ju vlastne zaplatil ?) urobila svoje – víťazný kritik rodinkárstva sa prejavil prvým vystúpením naozaj originálne – chcel v trende rodinkárstva pokračovať. A hoci mu to nevyšlo podľa predstáv, nakoniec si aj tak urobil po svojom a sľuby z kampane ostali kdesi v prachu. Podobne prebiehajú aj iné voľby – či už parlamentné, alebo prezidentské. Nikdy sa nehľadá najlepšia voľba, ani spôsoby k nej vedúce, uspokojíme sa s tým, ak to nebude ten či onen … výsledkom je skoro nepretržité vládnutie R.Fica, a A.Kiska v pozícii prezidenta. Predstava, že raz bude na pozícii prezidenta skutočná osobnosť, je rovnako šialená, ako viera v objavenie snežného muža, alebo lochneskej príšery. A rovnako vyznieva aj predstava, že raz budú riadiť Slovensko slušní ľudia, morálne i odborne na úrovni, schopní niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia.

Smutné je, že ak volič za svoju voľbu nesie zodpovednosť i následky, novinár za následky svojej práce žiadnu zodpovednosť nenesie … a tak môže prakticky tvrdiť hocičo a na kohokoľvek adresu. Niekto povie – však ho treba žalovať, ale málokto si uvedomuje, ako to nakoniec dopadne – aj v prípade pozitívneho rozhodnutia v prospech poškodeného, sa nič nezmení – a špina na jeho štíte ostane. Ale každá úvaha by mala končiť dobrou správou … v prípade tej dnešnej úvahy znie dobrá správa asi takto – len hlúposť je večná, ľudia sú (našťastie) pominuteľní … a tak máme šancu, že v budúcnosti bude na tom Slovensko lepšie, pretože predstava trvalého otroctva v náručí súčasnej politickej garnitúry je – naozaj desivá …

Úsvit trolov II. – Rusofil a komunista ?

20.01.2018

Mám rád Rusko a Rusov ? Mám ... Volil som komunistov ? Áno, volil ... som preto komunista a rusofil ? Nie som. Ani nemôžem byť - mať niekoho rád, to ešte neznamená súhlasiť so všetkým, čo viac »

Úsvit trolov I. – zrod Cudzinca

19.01.2018

Prvý blog som začal písať okolo roku 2000. Vtedy som ešte naivne veril, že žijem v spoločnosti, kde má vlastný názor a jeho otvorená prezentácia hodnotu, a ľudia sa nad obsahom zamyslia. viac »

Úsvit trolov . . .

18.01.2018

Keďže svoj blog tvorím už nejaký ten rôčik, rozhodol som sa, že formou fragmentov a citátov z rôznych blogov, ako aj reakcií v diskusiách zhrniem svoje skúsenosti s jeho písaním a konfrontáciou viac »

Graf, ekonomika

Grécko získalo lepší rating, zostáva však v špekulatívnej kategórii

20.01.2018 09:37

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's zlepšila hodnotenie dlhodobých záväzkov Grécka o jeden stupeň na úroveň B.

vojenská prehliadka, majdan, ukrajina, tanky,

Ukrajinská tajná služba stále hľadá po desiatkach ľudí, ktorých označuje ako vlastizradcov

20.01.2018 09:26

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) pátra po desiatkach ľudí, ktorí podľa nej spáchali zločin vlastizrady, informovala agentúra UNIAN.

vojaci, USA, NATO, armáda

Boj proti islamistom už nie je pre USA prioritou. Chcú sa zamerať na Rusko a Čínu

20.01.2018 08:33

Jadrom novej národnej obrannej stratégie USA už nie je boj proti terorizmu, ale vytvorenie protiváhy Rusku a Číne.

USA, Kapitol, Senát

V USA došlo k shutdownu, na úrady prestali tiecť peniaze

20.01.2018 08:19

V Spojených štátoch došlo k tzv. shutdownu, zastaveniu financovania federálnych úradov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,549
Celková čítanosť: 3216041x
Priemerná čítanosť článkov: 2076x

Autor blogu