Založ si blog

Úsvit trolov . . .

Keďže svoj blog tvorím už nejaký ten rôčik, rozhodol som sa, že formou fragmentov a citátov z rôznych blogov, ako aj reakcií v diskusiách zhrniem svoje skúsenosti s jeho písaním a konfrontáciou v diskusiách s istou skupinou oponentov, ktorým sa ľudovo hovorí – trolovia.

Pohľadom do minulosti musím konštatovať, že je priam neuveriteľné, ako reagujú ľudia na rôzne situácie a názory. Nikdy som sa netajil tým, že dnešný systém pokladám za hanebný. Najmä preto, akým spôsobom sa dostali na perifériu záujmov spoločnosti rôzne skupiny ľudí – môžeme začať menšinami, pokračovať nezamestnanými, chudobnými, chorými, alebo dôchodcami.

Osudy obyčajných ľudí a reakcie tých, ktorí najčastejšie a najradšej zatvárajú oči nad utrpením iných, dokážu dokonale ilustrovať úpadok súčasnej spoločnosti. V rámci svojej zbierky uverejním aj spomienky na minulosť pred rokom 1989, aby najmä tí, ktorí ju nezazažili, mohli porovnať a zamyslieť sa, akým spôsobom sa robila propaganda kedysi, a akým spôsobom sa robí dnes. Mnohým sa bude zdať priam neuveriteľné, aká zhoda sa nájde medzi minulosťou a súčasnosťou, a najmä – ako dokonale sa podobajú dnešní kritici bývalého režimu niekdajším propagandistom. Mnohí sa budú môcť zamyslieť, komu a prečo vyhovovali spoločenské zmeny v roku 1989, kto naozaj volal po slobode prejavu či iných slobodách, a kto len potreboval uvoľniť ruky, aby si ľahko na účet ostatných zveľadil vlastný majetok.

Komentáre k jednotlivým citátom a reakciám v diskusiách možno dokážu poukázať aj na skutočný problém dnešnej spoločnosti – ľudí, ktorí zámerne maria diskusiu o problémoch dnešnej doby, pričom konajú s určitým zámerom a ich konanie je ľahko preukázateľné. Dnes sa takému druhu hovorí – trol.

Diskutér, ktorý neustálym opakovaním oficiálnej propagandy sa snaží odviesť pozornosť od problémov, ale hlavne odradiť ľudí od zamyslenia nad tým, čo sa tvrdí oficiálne – a tým, čo je skutočnou realitou. Niektorí čitatelia budú možno prekvapení, že máme medzi sebou ľudí, ktorí sa roky venujú len určitým témam (k ostatným sa zásadne nevyjadrujú), pričom ich rétorika je založená na neúnavnom opakovaní rovnakých sloganov, bez ohľadu na situáciu a následky. Možno budú prekvapení, že sa niekto dokáže vyjadriť k jednému blogu v desiatkach, ba i stovkách príspevkov, dokáže prispievať v priemere každých osem minút, ale na druhej strane tvrdí, že je tak pracovne vyťažený, že nemá čas na napísanie vlastnej úvahy o spoločnosti a jej problémoch.

Trol – diskutér, účelovo monitorujúci diskusie a témy, ktorý sa vyjadruje len k určitej téme. Mnohí budú prekvapení, že človek, ktorý je pracovne vyťažený a nemá čas ani na poriadny spánok, sa dokáže vyjadriť v priebehu piatich minút k akémukoľvek zamysleniu, bez ohľadu na čas jeho zverejnenia. Vyjadrí sa kedykoľvek – ráno o šiestej, alebo o tretej popoludní, či o druhej ráno – stačí, aby sa objavil názor, ktorý treba (na objednávku ?) spochybniť. Náhoda ? Ktosi povedal, že náhody neexistujú a čas ukazuje, že sa veľmi nemýlil. Mnohí sa možno zdesia, ako veľmi sa podobá súčasnosť na minulosť. Ostanú prekvapení, ako sa množstvo ľudí hrdí vyšším vzdelaním či spoločenským statusom, ale ich diskusné príspevky sa podobajú ako vajce vajcu – a málokedy, či skoro nikdy nemajú žiadnu súvislosť s obsahom blogov.

Nič nedokáže tak dokonale ilustrovať úpadok spoločnosti, ako správanie trolov v diskusiách. A nič nedokáže lepšie, než ich príspevky, vyvrátiť ich tvrdenia, že s obludnosťou vládnutia niekdajšej diktatúry nemali nič spoločné, či dokonca boli jej oponentmi. Pretože všetci, ktorí sme tú éru zažili, si pamätáme – oponenti režimu mohli o univerzitnom vzdelaní či práci na dôležitých pracovných pozíciách len – snívať.

A kedy príde na svet „Úsvit trolov“ ? Nechajte sa prekvapiť … 

Kedy bude život viac, ako peniaze ?

23.04.2018

Udavač, vrieskal vodič kamióna na iného vodiča, ktorý po zhliadnutí niekoľkých manévrov “profesionála”, len zázrakom neukončených tragédiou, jednoducho zavolal políciu. Skúsme si teda viac »

Ťažká to matematika . .. do troch

23.04.2018

Podľa Schutza sú Špačince - Slavkov II. Ako rátam,tak rátam - majú poradové číslo III., a nie II. Dvojkou je totiž súčasne riešená kauza okolo pozemkov popradského zubára Franca a prezidenta viac »

Ch. Wulff bol slušnejší . . .

22.04.2018

A k jeho odstúpeniu z postu nemeckého prezidenta viedlo odhalenie, že si nechal na jednej slávnosti zaplatiť časť ubytovania a pohostenia od svojho dlhoročného priateľa. Neskôr sa objavilo podozrenie, viac »

hradza

Na obľúbenej bratislavskej hrádzi pribudla ďalšia prekážka, dávajte si pozor

25.04.2018 14:30

Hrádzu na petržalskej strane neďaleko čističky odpadových vôd prehradili vyliatym betónom.

korupcia, úplatok

Biznis je biznis. Slovenskí manažéri by na úplatkoch nešetrili

25.04.2018 14:25

Na udržanie kontraktov v čase poklesu by slovenskí manažéri neváhali použiť úplatky, drahé darčeky alebo výlety, vyplýva z prieskumu.

Andrea Kalavská

Kalavská chce v najbližších dňoch vedením NOÚ poveriť človeka, ktorý v ňom pracuje

25.04.2018 14:23

Národnému onkologickému ústavu prisľúbili pomoc sestry z iných nemocníc, potvrdila ministerka zdravotníctva.

mince, sporenie, vklad, dedičstvo, dane, odvody

Daniari zatiaľ vrátlili ľuďom a firmám 180 miliónov eur

25.04.2018 14:06

Preplatky išli na účty viac ako 260 000 firiem a občanov. Suma sa každým dňom zvyšuje, keďže finančná správa denne posiela tisíce preplatkov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,654
Celková čítanosť: 3562710x
Priemerná čítanosť článkov: 2154x

Autor blogu