Založ si blog

Úsvit trolov . . .

Keďže svoj blog tvorím už nejaký ten rôčik, rozhodol som sa, že formou fragmentov a citátov z rôznych blogov, ako aj reakcií v diskusiách zhrniem svoje skúsenosti s jeho písaním a konfrontáciou v diskusiách s istou skupinou oponentov, ktorým sa ľudovo hovorí – trolovia.

Pohľadom do minulosti musím konštatovať, že je priam neuveriteľné, ako reagujú ľudia na rôzne situácie a názory. Nikdy som sa netajil tým, že dnešný systém pokladám za hanebný. Najmä preto, akým spôsobom sa dostali na perifériu záujmov spoločnosti rôzne skupiny ľudí – môžeme začať menšinami, pokračovať nezamestnanými, chudobnými, chorými, alebo dôchodcami.

Osudy obyčajných ľudí a reakcie tých, ktorí najčastejšie a najradšej zatvárajú oči nad utrpením iných, dokážu dokonale ilustrovať úpadok súčasnej spoločnosti. V rámci svojej zbierky uverejním aj spomienky na minulosť pred rokom 1989, aby najmä tí, ktorí ju nezazažili, mohli porovnať a zamyslieť sa, akým spôsobom sa robila propaganda kedysi, a akým spôsobom sa robí dnes. Mnohým sa bude zdať priam neuveriteľné, aká zhoda sa nájde medzi minulosťou a súčasnosťou, a najmä – ako dokonale sa podobajú dnešní kritici bývalého režimu niekdajším propagandistom. Mnohí sa budú môcť zamyslieť, komu a prečo vyhovovali spoločenské zmeny v roku 1989, kto naozaj volal po slobode prejavu či iných slobodách, a kto len potreboval uvoľniť ruky, aby si ľahko na účet ostatných zveľadil vlastný majetok.

Komentáre k jednotlivým citátom a reakciám v diskusiách možno dokážu poukázať aj na skutočný problém dnešnej spoločnosti – ľudí, ktorí zámerne maria diskusiu o problémoch dnešnej doby, pričom konajú s určitým zámerom a ich konanie je ľahko preukázateľné. Dnes sa takému druhu hovorí – trol.

Diskutér, ktorý neustálym opakovaním oficiálnej propagandy sa snaží odviesť pozornosť od problémov, ale hlavne odradiť ľudí od zamyslenia nad tým, čo sa tvrdí oficiálne – a tým, čo je skutočnou realitou. Niektorí čitatelia budú možno prekvapení, že máme medzi sebou ľudí, ktorí sa roky venujú len určitým témam (k ostatným sa zásadne nevyjadrujú), pričom ich rétorika je založená na neúnavnom opakovaní rovnakých sloganov, bez ohľadu na situáciu a následky. Možno budú prekvapení, že sa niekto dokáže vyjadriť k jednému blogu v desiatkach, ba i stovkách príspevkov, dokáže prispievať v priemere každých osem minút, ale na druhej strane tvrdí, že je tak pracovne vyťažený, že nemá čas na napísanie vlastnej úvahy o spoločnosti a jej problémoch.

Trol – diskutér, účelovo monitorujúci diskusie a témy, ktorý sa vyjadruje len k určitej téme. Mnohí budú prekvapení, že človek, ktorý je pracovne vyťažený a nemá čas ani na poriadny spánok, sa dokáže vyjadriť v priebehu piatich minút k akémukoľvek zamysleniu, bez ohľadu na čas jeho zverejnenia. Vyjadrí sa kedykoľvek – ráno o šiestej, alebo o tretej popoludní, či o druhej ráno – stačí, aby sa objavil názor, ktorý treba (na objednávku ?) spochybniť. Náhoda ? Ktosi povedal, že náhody neexistujú a čas ukazuje, že sa veľmi nemýlil. Mnohí sa možno zdesia, ako veľmi sa podobá súčasnosť na minulosť. Ostanú prekvapení, ako sa množstvo ľudí hrdí vyšším vzdelaním či spoločenským statusom, ale ich diskusné príspevky sa podobajú ako vajce vajcu – a málokedy, či skoro nikdy nemajú žiadnu súvislosť s obsahom blogov.

Nič nedokáže tak dokonale ilustrovať úpadok spoločnosti, ako správanie trolov v diskusiách. A nič nedokáže lepšie, než ich príspevky, vyvrátiť ich tvrdenia, že s obludnosťou vládnutia niekdajšej diktatúry nemali nič spoločné, či dokonca boli jej oponentmi. Pretože všetci, ktorí sme tú éru zažili, si pamätáme – oponenti režimu mohli o univerzitnom vzdelaní či práci na dôležitých pracovných pozíciách len – snívať.

A kedy príde na svet „Úsvit trolov“ ? Nechajte sa prekvapiť … 

Hľadanie pravdy a výrobcovia pravdy

23.07.2018

Mediálne pobúrenie nad možnou návštevou Krymu niektorými poslancami NR SR odhaľuje oveľa viac, ako by zainteresovaní chceli. Odhaľuje ich strach z pravdy. Je smutné, ak sa politický komentátor viac »

Lepšie raz vidieť, než stokrát počuť . ..

21.07.2018

Kto má strach z návštevy Krymu ? Len tí, ktorí o skutočných pomeroch na Kryme a pozadí jeho odtrhnutia - klamú. Ak by hovorili pravdu o “anexii Krymu”, nemali by sa čoho báť, nie ? Skúsme viac »

Pravé tváre (korektných) zradcov národa

20.07.2018

Dvakrát som chcel voliť a nevolil. Prvý raz v roku 1998, keď som chcel koniec éry politického banditizmu, druhý raz v roku 2010. Vždy má niečo zastavilo, akoby má bodol osteň nedôvery. Samostatné viac »

tatry, dovolenka, turistika, turista, hory, ruksak, mapa, Vysoké Tatry, Štrbské pleso,

Vo Vysokých aj Belianskych Tatrách zasahoval záchranársky vrtuľník

23.07.2018 08:24

Najprv vrtuľník pomáhal pri záchrane 12-ročného chlapca v oblasti Velickej doliny. V tom istom čase si v Monkovej doline 46-ročná česká turistka zranila nohu.

online nakupovani, nákupný košík, internetový obchod, e-shop, internet, klávesnica, kreditka, platba

Obrí čínsky internetový predajca JD.com chystá expanziu v Európe

23.07.2018 07:36

Čínsky internetový predajca JD.com plánuje expanziu do Európy. Stratégiu pre vstup na tento trh chce pripraviť do konca tohto roka.

SR HaZZ Bebravská stredisko výbuch zásah BAX

Hasiči zasahovali na Bebravskej ulici vo Vrakuni, došlo tam k výbuchu

23.07.2018 06:37, aktualizované: 09:01

K explózii došlo v budove, kde sídli aj zdravotné stredisko.

Toronto, kanada, streľba

Ozbrojenec zastrelil v Toronte mladú ženu, ďalších 13 ľudí zranil

23.07.2018 06:22, aktualizované: 08:30

Jedno deväťročné dievča je v kritickom stave. Páchateľ je podľa vyšetrovateľov mŕtvy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,730
Celková čítanosť: 3829338x
Priemerná čítanosť článkov: 2213x

Autor blogu