Založ si blog

Úsvit trolov . . .

Keďže svoj blog tvorím už nejaký ten rôčik, rozhodol som sa, že formou fragmentov a citátov z rôznych blogov, ako aj reakcií v diskusiách zhrniem svoje skúsenosti s jeho písaním a konfrontáciou v diskusiách s istou skupinou oponentov, ktorým sa ľudovo hovorí – trolovia.

Pohľadom do minulosti musím konštatovať, že je priam neuveriteľné, ako reagujú ľudia na rôzne situácie a názory. Nikdy som sa netajil tým, že dnešný systém pokladám za hanebný. Najmä preto, akým spôsobom sa dostali na perifériu záujmov spoločnosti rôzne skupiny ľudí – môžeme začať menšinami, pokračovať nezamestnanými, chudobnými, chorými, alebo dôchodcami.

Osudy obyčajných ľudí a reakcie tých, ktorí najčastejšie a najradšej zatvárajú oči nad utrpením iných, dokážu dokonale ilustrovať úpadok súčasnej spoločnosti. V rámci svojej zbierky uverejním aj spomienky na minulosť pred rokom 1989, aby najmä tí, ktorí ju nezazažili, mohli porovnať a zamyslieť sa, akým spôsobom sa robila propaganda kedysi, a akým spôsobom sa robí dnes. Mnohým sa bude zdať priam neuveriteľné, aká zhoda sa nájde medzi minulosťou a súčasnosťou, a najmä – ako dokonale sa podobajú dnešní kritici bývalého režimu niekdajším propagandistom. Mnohí sa budú môcť zamyslieť, komu a prečo vyhovovali spoločenské zmeny v roku 1989, kto naozaj volal po slobode prejavu či iných slobodách, a kto len potreboval uvoľniť ruky, aby si ľahko na účet ostatných zveľadil vlastný majetok.

Komentáre k jednotlivým citátom a reakciám v diskusiách možno dokážu poukázať aj na skutočný problém dnešnej spoločnosti – ľudí, ktorí zámerne maria diskusiu o problémoch dnešnej doby, pričom konajú s určitým zámerom a ich konanie je ľahko preukázateľné. Dnes sa takému druhu hovorí – trol.

Diskutér, ktorý neustálym opakovaním oficiálnej propagandy sa snaží odviesť pozornosť od problémov, ale hlavne odradiť ľudí od zamyslenia nad tým, čo sa tvrdí oficiálne – a tým, čo je skutočnou realitou. Niektorí čitatelia budú možno prekvapení, že máme medzi sebou ľudí, ktorí sa roky venujú len určitým témam (k ostatným sa zásadne nevyjadrujú), pričom ich rétorika je založená na neúnavnom opakovaní rovnakých sloganov, bez ohľadu na situáciu a následky. Možno budú prekvapení, že sa niekto dokáže vyjadriť k jednému blogu v desiatkach, ba i stovkách príspevkov, dokáže prispievať v priemere každých osem minút, ale na druhej strane tvrdí, že je tak pracovne vyťažený, že nemá čas na napísanie vlastnej úvahy o spoločnosti a jej problémoch.

Trol – diskutér, účelovo monitorujúci diskusie a témy, ktorý sa vyjadruje len k určitej téme. Mnohí budú prekvapení, že človek, ktorý je pracovne vyťažený a nemá čas ani na poriadny spánok, sa dokáže vyjadriť v priebehu piatich minút k akémukoľvek zamysleniu, bez ohľadu na čas jeho zverejnenia. Vyjadrí sa kedykoľvek – ráno o šiestej, alebo o tretej popoludní, či o druhej ráno – stačí, aby sa objavil názor, ktorý treba (na objednávku ?) spochybniť. Náhoda ? Ktosi povedal, že náhody neexistujú a čas ukazuje, že sa veľmi nemýlil. Mnohí sa možno zdesia, ako veľmi sa podobá súčasnosť na minulosť. Ostanú prekvapení, ako sa množstvo ľudí hrdí vyšším vzdelaním či spoločenským statusom, ale ich diskusné príspevky sa podobajú ako vajce vajcu – a málokedy, či skoro nikdy nemajú žiadnu súvislosť s obsahom blogov.

Nič nedokáže tak dokonale ilustrovať úpadok spoločnosti, ako správanie trolov v diskusiách. A nič nedokáže lepšie, než ich príspevky, vyvrátiť ich tvrdenia, že s obludnosťou vládnutia niekdajšej diktatúry nemali nič spoločné, či dokonca boli jej oponentmi. Pretože všetci, ktorí sme tú éru zažili, si pamätáme – oponenti režimu mohli o univerzitnom vzdelaní či práci na dôležitých pracovných pozíciách len – snívať.

A kedy príde na svet „Úsvit trolov“ ? Nechajte sa prekvapiť … 

Veľa práce, málo ľudí ?

23.02.2018

Chyba lávky, zle videli pán veľkomožný. Ako to, však nemá kto robotovať na panskom ... ? Hja, pán veľkomožný ... ľudí by bolo na prácu aj dosť, akurát je nedostatok somárov, ochotných viac »

Tragédia poľského velikášstva . ..

22.02.2018

Nie je to taká dávno, čo sa Poliaci a nielen oni hrdili, že ruský plyn nepotrebujú Nord Stream 2 sa však stáva pre Poľsko tým povestným bumerangom, vracajúcim sa po nešikovnom hode. Varšava viac »

Korene úpadku (nielen) slovenského hokeja

21.02.2018

Prečítal som si množstvo výrokov v diskusiách, nejeden príspevok od bývalých hokejistov či trénerov, a naozaj som rozčarovaný. Je to náhoda, alebo úmysel, že nechceme vidieť realitu a hľadáme viac »

USA Florida škola streľba útočník súd cruz

Žena v januári upozornila FBI na rastúci arzenál strelca z Floridy, odignorovali ju

24.02.2018 21:15

Žena blízka tínedžerovi, ktorý na floridskej strednej škole zabil 17 ľudí, upozornila začiatkom roka na jeho výbušnú povahu a že sa podľa vlastných slov obávala, že "vojde do školy a jednoducho to tam vystrieľa".

Vasilij Nebenzja

Sýria si na 30 dní vydýchne, BR OSN schválila rezolúciu o prímerí

24.02.2018 20:48, aktualizované: 21:52

Za rezolúciu, ktorej cieľom je umožniť humanitárnu pomoc pre civilistov, hlasovalo všetkých 15 členov Bezpečnostnej rady OSN.

Prostitútka, prostitúcia

21 pracovníkov Červeného kríža si platilo za sexuálne služby

24.02.2018 20:05

Kódex správania MVČK od roku 2006 výslovne zakazuje svojim pracovníkom platenie za sexuálne služby.

počasie, leto, teplo, horúčavy,

Najväčší nárast teplôt hrozí v najbližších desaťročiach Viedni či Prahe

24.02.2018 19:45

Obyvatelia európskych veľkomiest sa podľa vedcov majú pripraviť na častejšie suchá, ničivejšie záplavy a podstatne vyššie teploty počas letných horúčav.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,587
Celková čítanosť: 3335580x
Priemerná čítanosť článkov: 2102x

Autor blogu