Založ si blog

Úsvit trolov . . .

Keďže svoj blog tvorím už nejaký ten rôčik, rozhodol som sa, že formou fragmentov a citátov z rôznych blogov, ako aj reakcií v diskusiách zhrniem svoje skúsenosti s jeho písaním a konfrontáciou v diskusiách s istou skupinou oponentov, ktorým sa ľudovo hovorí – trolovia.

Pohľadom do minulosti musím konštatovať, že je priam neuveriteľné, ako reagujú ľudia na rôzne situácie a názory. Nikdy som sa netajil tým, že dnešný systém pokladám za hanebný. Najmä preto, akým spôsobom sa dostali na perifériu záujmov spoločnosti rôzne skupiny ľudí – môžeme začať menšinami, pokračovať nezamestnanými, chudobnými, chorými, alebo dôchodcami.

Osudy obyčajných ľudí a reakcie tých, ktorí najčastejšie a najradšej zatvárajú oči nad utrpením iných, dokážu dokonale ilustrovať úpadok súčasnej spoločnosti. V rámci svojej zbierky uverejním aj spomienky na minulosť pred rokom 1989, aby najmä tí, ktorí ju nezazažili, mohli porovnať a zamyslieť sa, akým spôsobom sa robila propaganda kedysi, a akým spôsobom sa robí dnes. Mnohým sa bude zdať priam neuveriteľné, aká zhoda sa nájde medzi minulosťou a súčasnosťou, a najmä – ako dokonale sa podobajú dnešní kritici bývalého režimu niekdajším propagandistom. Mnohí sa budú môcť zamyslieť, komu a prečo vyhovovali spoločenské zmeny v roku 1989, kto naozaj volal po slobode prejavu či iných slobodách, a kto len potreboval uvoľniť ruky, aby si ľahko na účet ostatných zveľadil vlastný majetok.

Komentáre k jednotlivým citátom a reakciám v diskusiách možno dokážu poukázať aj na skutočný problém dnešnej spoločnosti – ľudí, ktorí zámerne maria diskusiu o problémoch dnešnej doby, pričom konajú s určitým zámerom a ich konanie je ľahko preukázateľné. Dnes sa takému druhu hovorí – trol.

Diskutér, ktorý neustálym opakovaním oficiálnej propagandy sa snaží odviesť pozornosť od problémov, ale hlavne odradiť ľudí od zamyslenia nad tým, čo sa tvrdí oficiálne – a tým, čo je skutočnou realitou. Niektorí čitatelia budú možno prekvapení, že máme medzi sebou ľudí, ktorí sa roky venujú len určitým témam (k ostatným sa zásadne nevyjadrujú), pričom ich rétorika je založená na neúnavnom opakovaní rovnakých sloganov, bez ohľadu na situáciu a následky. Možno budú prekvapení, že sa niekto dokáže vyjadriť k jednému blogu v desiatkach, ba i stovkách príspevkov, dokáže prispievať v priemere každých osem minút, ale na druhej strane tvrdí, že je tak pracovne vyťažený, že nemá čas na napísanie vlastnej úvahy o spoločnosti a jej problémoch.

Trol – diskutér, účelovo monitorujúci diskusie a témy, ktorý sa vyjadruje len k určitej téme. Mnohí budú prekvapení, že človek, ktorý je pracovne vyťažený a nemá čas ani na poriadny spánok, sa dokáže vyjadriť v priebehu piatich minút k akémukoľvek zamysleniu, bez ohľadu na čas jeho zverejnenia. Vyjadrí sa kedykoľvek – ráno o šiestej, alebo o tretej popoludní, či o druhej ráno – stačí, aby sa objavil názor, ktorý treba (na objednávku ?) spochybniť. Náhoda ? Ktosi povedal, že náhody neexistujú a čas ukazuje, že sa veľmi nemýlil. Mnohí sa možno zdesia, ako veľmi sa podobá súčasnosť na minulosť. Ostanú prekvapení, ako sa množstvo ľudí hrdí vyšším vzdelaním či spoločenským statusom, ale ich diskusné príspevky sa podobajú ako vajce vajcu – a málokedy, či skoro nikdy nemajú žiadnu súvislosť s obsahom blogov.

Nič nedokáže tak dokonale ilustrovať úpadok spoločnosti, ako správanie trolov v diskusiách. A nič nedokáže lepšie, než ich príspevky, vyvrátiť ich tvrdenia, že s obludnosťou vládnutia niekdajšej diktatúry nemali nič spoločné, či dokonca boli jej oponentmi. Pretože všetci, ktorí sme tú éru zažili, si pamätáme – oponenti režimu mohli o univerzitnom vzdelaní či práci na dôležitých pracovných pozíciách len – snívať.

A kedy príde na svet „Úsvit trolov“ ? Nechajte sa prekvapiť … 

Morálka ideologických dromedárov . . .

21.01.2019

Nič ma tak nepobaví, ako dnešné horlivé masírovanie svedomia tých, ktorí kedysi donášali na svojich susedov (a niektorí aj na príbuzných) bývalej ŠTB (alebo komukoľvek inému), či oddane viac »

Richter neočakáva a richtuje . ..

20.01.2019

Meno poslankyne, ktorá diskutovala s ministrom Richterom o problémoch pracovného trhu, mi akosi utieklo. Pamätám si len príslušnosť k OĽANO a nezmysly, ktoré tvrdila. Vlastne to bol súboj - viac »

Mistrík nechce byť zvolený ? !

19.01.2019

Súdiac podľa jeho rétoriky na adresu protikandidáta M.Šefčoviča - nechce. Ak je totiž biľagom na štíte protikandidáta podpora SMER-u, potom musí byť rovnakým biľagom aj podpora SaS. Prečo viac »

rivlin, porošenko

Porošenko dúfa, že Izrael uzná hladomor na Ukrajine za genocídu

21.01.2019 23:02

Hladomor v Sovietskom zväzr umelo vyvolal vtedajší diktátor Josif Stalin.

Gazprom

Rusi sľúbili, že plyn naďalej potečie cez Ukrajinu a Slovensko

21.01.2019 22:23

Rusko sa zaviazalo, že bude pokračovať v dodávkach plynu do Európy cez Ukrajinu aj po roku 2019, uviedol eurokomisár Maroš Šefčovič.

kostol, maren ueland

Nórsko sa rozlúčilo s v Maroku zavraždenou Uelandovou

21.01.2019 21:45

Na pohrebe 28-ročnej študentky sa k smútiacim pridal aj minister.

taliban

Taliban v Afganistane zabil 120 vojakov, povstalci rokovali s Washingtonom

21.01.2019 21:27, aktualizované: 22:17

Afganské jednotky usmrtili dvoch bojovníkov hnutia.

cudzinec

Zásluhou politikov som sa stal cudzincom na Slovensku, pretože každý pobehaj má viac práv, ako slovenský občan. Je čas ukázať politikom, že sú volení, ale nie vyvolení. Národu majú slúžiť, a nie rozkazovať. Budem voliť KSS. Majú aspoň program pre ľudí, ostatní si všimnú ľudí len vtedy, keď po nich šliapu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,913
Celková čítanosť: 4534895x
Priemerná čítanosť článkov: 2371x

Autor blogu