Založ si blog

Čudný príbeh (nejednej) poisťovne

Je nepochybné, že klienti poisťovne Rapid Life majú minimálnu šancu na získanie svojich peňazí. Ale konkurzom poisťovne by veci nemali končiť, ale skôr – začať.

Prvé správy o problémoch s touto poisťovňou, ktoré som našiel v internetových diskusiách, pochádzajú z roku 2011. Máme rok 2018 a dopracovali sme sa akurát do štádia konkurzu subjektu, ktorého majetok je zanedbateľný v porovnaní k nárokom klientov. Ako je to možné ?

Iste, netreba zabúdať na žalobu, ktorá bola podaná vo veci zodpovednosti za nesprávne kalkulácie poistného, kde poisťovňa žiada odškodné v desiatkach miliónov eur, ktoré by malo údajne poslúžiť aj na vyplatenie klientov. Žalovaná strana však disponuje len prostriedkami daňových poplatníkov, takže sa dá konštatovať, že zástupcovia poisťovne vlastne žiadajú, aby klientov vyplatili – daňoví poplatníci, ktorí s činnosťou poisťovne nemajú nič spoločné. Skvelý plán, nie ? Ako pre koho …

Sedem rokov

Sťažností, prosieb, nešťastných ľudí či prebdených nocí … sedem rokov boja o peniaze, ktoré zverili klienti s dôverou do správy finančnej inštitúcie, pod kontrolou štátu, aby sa nakoniec dozvedeli – možno “niečo” dostanete.

Kde sa stala chyba ? Kto zlyhal a ako je možné, ako mohlo dôjsť k prevodom aktív poisťovne na inú spoločnosť ?  Máme rok 2018 a dejú sa veci, ktoré boli znakom 90.rokov ? Prečo ? Kto nahradí škodu, spôsobenú klientom ? A kto bude niesť trestno-právnu zodpovednosť, pretože v tomto prípade sa dá oprávnene pochybovať o súhre náhod. Ako je možné, že do poslednej chvíle boli výsledky vykonaných kontrol – negatívne ?

Osem rokov trvalo, aby sa vykazovaný zisk 2,1 mil.€ zmenil na stratu 1,4 mil.€. Osem rokov trvalo, aby tržby poklesli z vyše 18 mil.€ na čosi vyše 2 mil.€. Aké je pozadie tejto zmeny ?

Ako je možné za jeden-jediný rok vytvoriť stratu vyše 1,3 mil.€ ? A ako je možné, že finančné ukazovatele poisťovne sa od roku 2008 neustále zhoršovali ? Skúste sa zamyslieť …

Finančný report (zdroj:finstat) o poisťovni Rapid Life

Nie, našťastie nie som medzi klientmi tejto finančnej inštitúcie, ktorá určite „len“ vinou štátu dopadla tak, že skončila v konkurze. Hoci nepatrím medzi špičkových ekonómov, pohľad na vývoj hospodárenia poisťovne medzi rokmi 2008-2016 vyvoláva vo mne dojem, že štát (možno … alebo určite) zlyhal pri kontrole tohoto subjektu, pričom by mala byť vyvodená priama zodpovednosť voči tomu, kto si svoje povinnosti neplnil … ale v konečnom dôsledku som presvedčený, že za dnešný stav a problémy klientov môže vedenie poisťovne … a je nevyhnutné, aby boli vykonané rázne opatrenia, ktoré do budúcnosti zabránia, aby sa podobné veci – opakovali.

Ale neprestane vo mne aj tak rezonovať otázka – prečo muselo uplynúť sedem rokov, kým sa niečo začalo riešiť … a prečo (s najväčšou pravdepodobnosťou) opäť ostane záplava poškodených – obyčajných ľudí, ktorí si svoje povinnosti vždy a všade poctivo – plnili. A opäť si kladiem otázku, ktorá ma pravidelne „navštevuje“ – pre koho je vlastne tento štát ? 

Čas na odvolanie (neschopného) župana

19.10.2018

Následky omylu menom J.Lunter sú dnes jasne vidieť. Doteraz sa župan nezmohol na viac, ako vyhrabávanie špiny na svojho predchodcu. Jeho schopnosti na riadenie kraja sa rovnajú nule. Prvá otázka viac »

Muž cez palubu

18.10.2018

V núdzi poznáš priateľa ... niektorí by však mohli povedať - kým máš peniaze, máš aj priateľov. Pri pozorovaní chaosu, ktorý vládne medzi politikmi a obchodníkmi v posledných dňoch a viac »

Mafia + anarchia = demokracia

17.10.2018

Za socializmu nebolo ničím neobvyklým, ak zlodej dostal niekoľko rokov väzenia za krádež pohodených vriec cementu ... Dnes sa často hovorí o mafii. Nuž, predstaviteľov primitívnej a brutálnej viac »

USA-TRUMP/COASTGUARD

USA odstúpia od zmluvy o raketách. Trump obvinil Rusko, že ju porušuje

21.10.2018 02:24

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené štáty odstúpia od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ktorú v roku 1987 podpísali s Ruskom.

novinár, les

Ukážte Chášakdžího telo, vyzýva Amnesty International

20.10.2018 21:58

Nie všetci Saudskej Arábii a jej oficiálnej verzii veria a existuje podozrenie, že je len vymyslená, aby zakryla stopy vedúce ku korunnému princovi.

Ukrajina, Užhorod, protesty, kríza, demonštranti

V Zakarpatsku sa objavili protimaďarské bilbordy, Kyjev viní ruskú FSB

20.10.2018 21:01

Plagáty sa vraj lepili bez dohody s majiteľmi reklamných plôch.

Holandsko EÚ Kok expremiér úmrtie

Zomrel bývalý holandský premiér Wim Kok

20.10.2018 19:51

Po skončení politickej kariéry bol oficiálnym lobistom Európskej únie.