Založ si blog

Čudný príbeh (nejednej) poisťovne

Je nepochybné, že klienti poisťovne Rapid Life majú minimálnu šancu na získanie svojich peňazí. Ale konkurzom poisťovne by veci nemali končiť, ale skôr – začať.

Prvé správy o problémoch s touto poisťovňou, ktoré som našiel v internetových diskusiách, pochádzajú z roku 2011. Máme rok 2018 a dopracovali sme sa akurát do štádia konkurzu subjektu, ktorého majetok je zanedbateľný v porovnaní k nárokom klientov. Ako je to možné ?

Iste, netreba zabúdať na žalobu, ktorá bola podaná vo veci zodpovednosti za nesprávne kalkulácie poistného, kde poisťovňa žiada odškodné v desiatkach miliónov eur, ktoré by malo údajne poslúžiť aj na vyplatenie klientov. Žalovaná strana však disponuje len prostriedkami daňových poplatníkov, takže sa dá konštatovať, že zástupcovia poisťovne vlastne žiadajú, aby klientov vyplatili – daňoví poplatníci, ktorí s činnosťou poisťovne nemajú nič spoločné. Skvelý plán, nie ? Ako pre koho …

Sedem rokov

Sťažností, prosieb, nešťastných ľudí či prebdených nocí … sedem rokov boja o peniaze, ktoré zverili klienti s dôverou do správy finančnej inštitúcie, pod kontrolou štátu, aby sa nakoniec dozvedeli – možno “niečo” dostanete.

Kde sa stala chyba ? Kto zlyhal a ako je možné, ako mohlo dôjsť k prevodom aktív poisťovne na inú spoločnosť ?  Máme rok 2018 a dejú sa veci, ktoré boli znakom 90.rokov ? Prečo ? Kto nahradí škodu, spôsobenú klientom ? A kto bude niesť trestno-právnu zodpovednosť, pretože v tomto prípade sa dá oprávnene pochybovať o súhre náhod. Ako je možné, že do poslednej chvíle boli výsledky vykonaných kontrol – negatívne ?

Osem rokov trvalo, aby sa vykazovaný zisk 2,1 mil.€ zmenil na stratu 1,4 mil.€. Osem rokov trvalo, aby tržby poklesli z vyše 18 mil.€ na čosi vyše 2 mil.€. Aké je pozadie tejto zmeny ?

Ako je možné za jeden-jediný rok vytvoriť stratu vyše 1,3 mil.€ ? A ako je možné, že finančné ukazovatele poisťovne sa od roku 2008 neustále zhoršovali ? Skúste sa zamyslieť …

Finančný report (zdroj:finstat) o poisťovni Rapid Life

Nie, našťastie nie som medzi klientmi tejto finančnej inštitúcie, ktorá určite „len“ vinou štátu dopadla tak, že skončila v konkurze. Hoci nepatrím medzi špičkových ekonómov, pohľad na vývoj hospodárenia poisťovne medzi rokmi 2008-2016 vyvoláva vo mne dojem, že štát (možno … alebo určite) zlyhal pri kontrole tohoto subjektu, pričom by mala byť vyvodená priama zodpovednosť voči tomu, kto si svoje povinnosti neplnil … ale v konečnom dôsledku som presvedčený, že za dnešný stav a problémy klientov môže vedenie poisťovne … a je nevyhnutné, aby boli vykonané rázne opatrenia, ktoré do budúcnosti zabránia, aby sa podobné veci – opakovali.

Ale neprestane vo mne aj tak rezonovať otázka – prečo muselo uplynúť sedem rokov, kým sa niečo začalo riešiť … a prečo (s najväčšou pravdepodobnosťou) opäť ostane záplava poškodených – obyčajných ľudí, ktorí si svoje povinnosti vždy a všade poctivo – plnili. A opäť si kladiem otázku, ktorá ma pravidelne „navštevuje“ – pre koho je vlastne tento štát ? 

Veľa práce, málo ľudí ?

23.02.2018

Chyba lávky, zle videli pán veľkomožný. Ako to, však nemá kto robotovať na panskom ... ? Hja, pán veľkomožný ... ľudí by bolo na prácu aj dosť, akurát je nedostatok somárov, ochotných viac »

Tragédia poľského velikášstva . ..

22.02.2018

Nie je to taká dávno, čo sa Poliaci a nielen oni hrdili, že ruský plyn nepotrebujú Nord Stream 2 sa však stáva pre Poľsko tým povestným bumerangom, vracajúcim sa po nešikovnom hode. Varšava viac »

Korene úpadku (nielen) slovenského hokeja

21.02.2018

Prečítal som si množstvo výrokov v diskusiách, nejeden príspevok od bývalých hokejistov či trénerov, a naozaj som rozčarovaný. Je to náhoda, alebo úmysel, že nechceme vidieť realitu a hľadáme viac »

USA Florida škola streľba útočník súd cruz

Žena v januári upozornila FBI na rastúci arzenál strelca z Floridy, odignorovali ju

24.02.2018 21:15

Žena blízka tínedžerovi, ktorý na floridskej strednej škole zabil 17 ľudí, upozornila začiatkom roka na jeho výbušnú povahu a že sa podľa vlastných slov obávala, že "vojde do školy a jednoducho to tam vystrieľa".

Vasilij Nebenzja

Sýria si na 30 dní vydýchne, BR OSN schválila rezolúciu o prímerí

24.02.2018 20:48, aktualizované: 21:52

Za rezolúciu, ktorej cieľom je umožniť humanitárnu pomoc pre civilistov, hlasovalo všetkých 15 členov Bezpečnostnej rady OSN.

Prostitútka, prostitúcia

21 pracovníkov Červeného kríža si platilo za sexuálne služby

24.02.2018 20:05

Kódex správania MVČK od roku 2006 výslovne zakazuje svojim pracovníkom platenie za sexuálne služby.

počasie, leto, teplo, horúčavy,

Najväčší nárast teplôt hrozí v najbližších desaťročiach Viedni či Prahe

24.02.2018 19:45

Obyvatelia európskych veľkomiest sa podľa vedcov majú pripraviť na častejšie suchá, ničivejšie záplavy a podstatne vyššie teploty počas letných horúčav.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,587
Celková čítanosť: 3335569x
Priemerná čítanosť článkov: 2102x

Autor blogu