Založ si blog

. .. a všetko bude inak

“ Nenechaj sa zviesť tým, čo hovoria ľudia, ale zamysli sa nad tým, komu to prospelo …“

Bez ohľadu na to, čo som zhliadol v médiách, či už na obrazovke alebo internete – najčastejšie prezentovanej verzii zločinu vo Veľkej Mači (najmä v podaní opozície) – neverím. Prechádza mi hlavou množstvo myšlienok, skúšam si spomenúť na to, čo som kedy a kde v rôznych súvislostiach so zločinmi videl, počul a čítal. Nemá to hlavy ani päty, vyzerá to jednoducho šialene a nepravdepodobne. Nie, nepremýšľajme nad politikmi a ich záujmami, už sme sa museli presvedčiť, že nemajú chrbtovú kosť, a na naplnenie svojich predstáv využijú či zneužijú úplne všetko. A rovnako nepremýšľajme nad rôznymi potrhlými „revolucionármi“, ktorých sprosté a niekedy doslova primitívne reči sú všetkým možným, len nie vyjadrením toho, čo majú v úmysle.

V zamyslení nad tým, čo sa udialo, mi najviac chýba – motív. Náhodne som prehliadal internet, a našiel som stovky odkazov na rôzne články, týkajúce sa korupcie, rôznych podozrení v súvislosti s politikou a jej reprezentáciou, prvé sa mi zobrazovali s dátumami okolo rokov 1999, 2000, 2001 … a obsah článkov sa dotýkal skoro každej politickej strany. Na každého sa našlo niečo, čo nebolo úplne v súlade s kostolným poriadkom. Niekde, ale naozaj ojedinele, viedol obsah článkov aj k nejakým sporom a odškodneniam, ale to boli výnimky. Obvykle dotknuté strany vyjadrili verbálne pobúrenie, a mávli nad všetkým rukou. Prečo ? Prečo niekto tvrdí, že po dvoch desaťročiach reálneho ignorovania obsahu médií sa niekto rozhodol, že bude riešiť situáciu takýmto spôsobom ? Otázka súvisí aj so stanoviskom analytika M.Žitného, ktorý sa tiež zamyslel nad tým, prečo by mal niekto tak brutálne zareagovať, keď spomínané informácie sa objavovali v médiách už aj v minulosti, opakovane a tiež akosi nikto nereagoval – boli teda známe už dlhšiu dobu.

A musím priznať, že až po niektorých vyjadreniach mi začalo byť nepochopiteľné aj správanie prezidenta Kisku. V podobných prípadoch, ktoré môžu otriasť, alebo otrasú spoločnosťou, hlavy štátov bez ohľadu na to, čo aktuálne robia, všetko zrušia a zvyknú sa vrátiť na rodnú hrudu, aby boli priamo v centre diania, prípadne mohli v rámci svojich možností zasiahnuť a upokojiť situáciu. V tomto prípade sa tak nestalo. Prečo ?

Dnes vyzerá situácia tak, že prezident začal byť pobúrený až vo chvíli, keď sa ukázali možnosti politického profitu zo spomínanej tragédie. Dnes tvrdí, že tragédia otriasa slovenskou spoločnosťou, žiada razantné riešenia (rekonštrukcia vlády alebo predčasné voľby) – na to potreboval týždeň ? Alebo bol skôr týždeň potrebný na prípravu „pôdy“ pre politické zmeny v prospech tých, ktorí sa snažia dostať k moci zadnými dvierkami, keď sa im to nepodarilo vo voľbách ?

Navyše, nemôžem si pomôcť, ale neustále je do popredia pretláčaná verzia, že sa jednalo o zločin, súvisiaci s novinárskou prácou. Iná sa prakticky v médiách nepripúšťa, ba dokonca aj z politiky zaznievajú hlasy, že akákoľvek iná verzia je neprijateľná. Prečo ? Iste, z inej verzie udalostí sa nedá získať politický kapitál. Ale tá mohutne propagovaná verzia nedáva žiadny zmysel.

Videl som aj diskusiu s policajným prezidentom T.Gašparom, a tá nedôveru len posilnila. Moderátor sa skoro celý čas nesnažil o iné, len dostať potrebnú odpoveď k verejne prezentovanej konštrukcii, súvisiacej o.i. s odvolaním ministra vnútra. A ani sa nesnažil veľmi počúvať odpovede, ktoré od policajného prezidenta dostal. Dalo by sa povedať, že ho ani nezaujímali. Nehovoriac o tom, že nie prvý raz bol na diskusiu nepripravený. Ak teda nerátame dokument, o ktorého pôvode by sa dalo hodne polemizovať, pretože dokumenty, ktoré súvisia s činnosťou bezpečnostných zložiek, sa obvykle nachádzajú v zvláštnom režime, a nie je reálne, aby sa k nim niekto mimo oprávnených osôb dostal. A ak sa predsa dostane, sotva to bude v súlade so zákonom. Pripadalo mi čudné, že moderátor má dokument, ktorý k dispozícii nemá policajný prezident. Príliš dokonale pripravený útok … až príliš.

Ako sa teda vlastne všetko odohralo ? Neviem … ale čoraz viac mám pocit, že sledujeme akciu pod falošnou vlajkou.

Na začiatok si povedzme, že vláda R.Fica je naozaj sprevádzaná množstvom škandálov a podozrení, navyše aj na slovenské pomery trvá dlho. Dvanásť rokov je R.Fico hybnou silou diania na Slovensku, pričom desať rokov určuje pravidlá hry. Ak sa pozrieme na jeho oponentov, tí márne čakajú (minimálne osem rokov), že sa dostanú k veslu a budú určovať pravidlá hry, a samozrejme – aj z toho profitovať. Navyše, súčasné rozloženie síl dávalo nepríjemný predpoklad, že po ďalších voľbách by nastala patová situácia. Prakticky by nebolo možné vytvoriť vládu. Vládu podľa predstáv súčasnej opozície (a prezidenta).

Od roku 2016 pretrvávajú snahy, súvisiace s rôznymi kauzami, ktoré majú viesť k ukončeniu kariéry R.Fica, oslabeniu jeho politickej strany, alebo povedané priamo – jej definitívnemu vyradeniu z politického života. Vylialo sa množstvo špiny, padlo množstvo nepodložených obvinení, prebehli aj nejaké verejné protesty – a nič. K nejakému reálnemu otrasu to neviedlo. Možno aj preto, že kritici súčasného režimu si tiež nevyberajú prostriedky, ako dosiahnuť cieľ – a mnohé z toho, čo urobili a povedali,by bežnému občanovi rozhodne neprešlo bez nejakého postihu.

V situácii, ktorá je takmer beznádejná, pretože aj prieskumy verejnej mienky, nech už sú kýmkoľvek zaplatené, nedávajú nádej na zmenu, príde – beštiálny zločin. Zločin, ktorý sa spomedzi iných vyníma tým, že jednou z obetí je novinár. Len si pripomeňme, že niečo podobné sa odohralo na južnom Slovensku, kde sa obeťou podobného zločinu stali manželia v pokročilejšom veku. Odohralo sa to počas vládnutia R.Fica (v roku 2017), ale nevyvolalo to skoro žiadnu reakciu zo strany jeho kritikov, či novinárov. Ak teda nerátame bombastické články v bulvárnych plátkoch. Prečo ?

Dnes je už jasné, že médiá prakticky jednomyseľne ťahajú za koniec povrazu proti súčasnej vláde, no najmä SMER-u a R.Ficovi. Napokon, presne to isté konštatoval aj M.Žitný, a s jeho názorom sa nedá nič iné, len súhlasiť. Na oboch stranách vládne otvorené nepriateľstvo, pričom médiá si vybrali (ako v rokoch 1996-98), na koho strane stoja. Ale doteraz žiadna príležitosť nepriniesla možnosť vyvolania občianskej nespokojnosti, na čom má výraznú zásluhu najmä zloženie súčasnej opozície a jej vystupovanie na verejnosti. Poznám dosť ľudí, ktorí opakovane volili SMER, dnes to pokladajú za omyl, no napriek tomu by ho zrejme opätovne volili, pretože sú doslova zhnusení z toho, čo predvádzajú jeho oponenti.

Lenže tragédia vo Veľkej Mači priniesla opozícii možnosť, s ktorou ani nerátala. Vyvolala pre jej politikov takmer ideálny stav – averzia R.Fica voči novinárom je nepochybná, opakovane prepierané kauzy tiež stoja na reálnych základoch (a o mnohých s výnimkou absurdných táranín niektorých „politikov“ nepochybujem), a dnes majú aj to, čo predtým chýbalo – hovorí sa tomu horiaci knôt na sude s pušným prachom. A je len pochopiteľné (hoci neľudské, ba priam barbarské), že sa snažia situáciu využiť, pretože pre mnohých z nich by bol ďalší neúspech vo voľbách koncom politickej kariéry.

Záver ? Dvojnásobná vražda vo Veľkej Mači sa napriek pochybujúcim hlasom – vyšetrí. Predpokladám, že závery budú úplne iné, ako sa dnes podsúva v médiách. Predpokladám, že už dnes to vedia všetci, ktorí sa snažia vyvolať občianske nepokoje a ponáhľajú sa preto, lebo sa im kráti čas. Predpokladám, že motív zločinu bude úplne iný, a jeho odhalením sa možnosť na zmeny politickej scény vyparia rýchlejšie, ako voda nad hrncom. Predpokladám, že sa nakoniec odhalí to, čo je už dnes pomerne jasne vidieť – máme vo verejných funkciách ľudí, ktorí nemajú žiadny charakter a morálku, a neštítia sa zneužitia čohokoľvek, aby dosiahli svoje ciele.

Či sa zúčastním nejakého protestu ? Áno, zúčastním. Ale nie preto, aby skončilo vládnutie R.Fica. Zúčastním sa preto, aby som dal najavo zhnusenie zo slovenskej spoločnosti dnešných dní, a budem tam s myšlienkou, že – jediným riešením je odchod všetkých bez výnimky, vrátane R.Fica. Za dnešný stav spoločnosti sú zodpovední všetci bez rozdielu. Tak, ako sú všetci zodpovední za to, že sa SMER stal dominantnou stranou na slovenskej politickej scéne.

A mimo úvahy – mafia na Slovensku ? Nepochybujem, že má rôzne formy a korene. Nepochybujem, že je na Slovensku aj talianska mafia, však je po celej Európe. Nepochybujem, že má politické kontakty, ktoré môžu viesť aj na najvyššie miesta. Ale … predtým, než budeme niečo tvrdiť, skúsme sa pozrieť na rozhodnutia, ktoré padajú v Bruseli. Mnohé pripomínajú praktiky, využívané aj mafiou – kto nie je s nami, je proti nám. Mráz dnes neprichádza z Kremľa, ani Berlína, a už vôbec nie Neapola, alebo Palerma … mám však pocit, že prichádza práve z Bruselu. Ale to je už o niečom inom. Naozaj ? 

 

Radšej drž len ten balónik . . . .

23.09.2018

Po veľkej námahe som horko-ťažko vyronil slzu nad tragédiou strážcu balónika z liberálneho tábora, ktorému sa chcela do strany natlačiť mafia a on sa to dozvedel ako posledný, a len náhodou. viac »

Ficova “potemkinova” dedina dostala ďalšiu ranu

22.09.2018

L.Žitňanská zamávala na rozlúčku vládnej koalícii. Bola jediným svetlým zjavom koalície, ktorá vznikla po voľbách 2016. Nepochybujem, že bola sklamaná povolebnými vývojom, a rovnako nepochybujem, viac »

Neustrážila chatu a chce riadiť štát ?

20.09.2018

Poslankyňa Remišová s obľubou súdi iných. Na adresu F.Imreczeho sa vyjadrila, že ako bude strážiť rozpočet, ak si neustrážil finančnú správu ... Ak budeme merať metrom poslankyne Remišovej, viac »

bugár

Odchod Žitňanskej Bugára neteší, ale dal sa predpokladať

23.09.2018 14:49

Podľa Remišovej je zbytočné špekulovať, či by sa mohla exministerka stať členom OĽaNO.

jasna, stromy, kalamita, vietor

SHMÚ varuje v oblasti Tatier pred orkánom

23.09.2018 13:39

V okolí Vysokých a Nízkych Tatier sa v noci z nedele na pondelok poriadne rozfúka.

Obete znásilnenia trpia zbytočne dvakrát

V Iráne popravili deväť mužov odsúdených za znásilnenie ženy

23.09.2018 13:04

Irán je na prvých miestach v rebríčku krajín vykonávajúcich absolútny trest.

mayová

Mayová údajne tajne pripravuje predčasné voľby

23.09.2018 12:11

Nespokojnosť s politikou Mayovej rastie nielen v tábore labouristickej opozície, ale aj v radoch jej Konzervatívnej strany.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,784
Celková čítanosť: 4048546x
Priemerná čítanosť článkov: 2269x

Autor blogu