Založ si blog

Funkcia a moc za každú cenu . . . R. Fico

Získať funkciu predsedu poslaneckého klubu v pozícii trojnásobného premiéra, ktorý len nedávno (musel) abdikovať ? R.Fico ide v šľapajách M.Dzurindu. Aj ten išiel (zo zúfalstva ?) ministrovať, aby pochopil, čo sa vo svete politiky – neodpúšťa.

Fico sa nepoučil. Alebo nepochopil ? Ktovie … isté však je, že siahnutie po funkcii predsedu poslaneckého klubu pôsobí skôr ako obava z neschopnosti vlastných kolegov, než premyslený ťah prezieravého politika. Všade platí, že je lepšie odísť na vrchole, než neskoro a po páde. A či si to predseda SMER-u pripúšťa alebo nie, túto partiu prehral dávnejšie, a udalosti na začiatku roka 2018 len vývoj urýchlili.

Dobrou správou (pre SMER a spol.) je skutočnosť, že majú proti sebe bezzubého a k tomu aj veľmi hlúpeho protivníka. Mať opozíciu na úrovni súčasnej slovenskej, to je doslova terno pre každého. Ak je totiž niekto tak neschopný, že zo stoviek prezentovaných škandálov dokáže zmobilizovať “až” 2-5% oprávnených voličov, musí byť veľmi sprostý a zahľadený do seba, ak ešte v politike ostáva. Možno skôr to druhé, lebo slovenským fenoménom je neochvejná viera politikov vo vlastnú nenahraditeľnosť, na čom sa už pošmykli nielen Mečiar a Dzurinda, ale aj Sulík či Fico. Akurát tretí menovaný môže o poste premiéra len snívať, pretože schopných ľudí nechal odísť a obklopil sa naopak ľuďmi, schopnými pobiť sa aj s vlastným obrazom v zrkadle.

Fico mal odísť už po neúspechu kandidatúry na prezidenta. Vlastne nemal ani kandidovať, pretože od začiatku bolo jasné, ako to dopadne. Sám proti všetkým … mizivá šanca na úspech.

Hoci práve voľby prezidenta ukázali neschopnosť opozície v plnej nahote. Ak by vedela myslieť strategicky, podporila by Fica v kandidatúre na reprezentačnú funkciu prezidenta, čím by významne oslabila pozíciu SMER-u v parlamentných voľbách. Strategické myslenie v slovenskej politike neexistuje.

Isté však je, že éra R.Fica sa chýli ku koncu, a nemá ďaleko k podobnému, ako u jeho predchodcov. Možno ešte SMER vyhrá voľby 2020, a dokonca aj 2024, ale bude opozičnou a význam strácajúcou stranou. Nasledovníkov súčasného predsedu nemá, a rovnako sa nedá spochybniť, že sa od neho začínajú odvracať aj skalopevní voliči. A mnohí ostávajúci len čakajú na vhodnú príležitosť, aby mohli voliť niekoho iného.

Blíži sa doba, keď niektorí budú (možno) závidieť aj – vrecu zemiakov.

2194
4709
Posledný 09. 05. 2018, 21:05:42

Niekoho ulica vyženie, Sulíka ani nepustí . ..

21.10.2018

O tom, či ulica vyhnala alebo nevyhnala z funkcie R.Fica, by sa dalo polemizovať. Na tom nakoniec ani nezáleží, ale skúsme brať meter R.Sulíka vážne. A potom je na to horšie, než Fico. Ak Fica viac »

Čas na odvolanie (neschopného) župana

19.10.2018

Následky omylu menom J.Lunter sú dnes jasne vidieť. Doteraz sa župan nezmohol na viac, ako vyhrabávanie špiny na svojho predchodcu. Jeho schopnosti na riadenie kraja sa rovnajú nule. Prvá otázka viac »

Muž cez palubu

18.10.2018

V núdzi poznáš priateľa ... niektorí by však mohli povedať - kým máš peniaze, máš aj priateľov. Pri pozorovaní chaosu, ktorý vládne medzi politikmi a obchodníkmi v posledných dňoch a viac »

Jordánsky kráľ Abdalláh II.

Jordánsko ruší časti mierovej zmluvy s Izraelom

21.10.2018 21:56

Jordánsky kráľ Abdalláh II. má v úmysle odstúpiť od dvoch dodatkov k mierovej zmluve z roku 1994.

zlato, tehly

Centrálne banky zvyšujú svoje zlaté rezervy

21.10.2018 20:54

Veľa centrálnych bánk začalo v čase poklesu cien zlata navyšovať svoje zlaté rezervy. Za prvý polrok 2018 nakúpili podľa Svetovej rady pre zlato 193,3 tony zlata.

SR Vrátna Dolina Výročie Cintorín Symbolický ZAX

Na symbolickom cintoríne vo Vrátnej si uctili obete hôr

21.10.2018 20:50

Svätú omšu na symbolickom cintoríne celebroval vojenský ordinár František Rábek.

andrej danko

Lenč: Kvórum neodstráni stranícku oligarchiu

21.10.2018 20:00

Podľa politológa novela zákona o politických stranách nerieši najdôležitejšie neduhy, ktoré zmietajú stranami.