Založ si blog

Funkcia a moc za každú cenu . . . R. Fico

Získať funkciu predsedu poslaneckého klubu v pozícii trojnásobného premiéra, ktorý len nedávno (musel) abdikovať ? R.Fico ide v šľapajách M.Dzurindu. Aj ten išiel (zo zúfalstva ?) ministrovať, aby pochopil, čo sa vo svete politiky – neodpúšťa.

Fico sa nepoučil. Alebo nepochopil ? Ktovie … isté však je, že siahnutie po funkcii predsedu poslaneckého klubu pôsobí skôr ako obava z neschopnosti vlastných kolegov, než premyslený ťah prezieravého politika. Všade platí, že je lepšie odísť na vrchole, než neskoro a po páde. A či si to predseda SMER-u pripúšťa alebo nie, túto partiu prehral dávnejšie, a udalosti na začiatku roka 2018 len vývoj urýchlili.

Dobrou správou (pre SMER a spol.) je skutočnosť, že majú proti sebe bezzubého a k tomu aj veľmi hlúpeho protivníka. Mať opozíciu na úrovni súčasnej slovenskej, to je doslova terno pre každého. Ak je totiž niekto tak neschopný, že zo stoviek prezentovaných škandálov dokáže zmobilizovať “až” 2-5% oprávnených voličov, musí byť veľmi sprostý a zahľadený do seba, ak ešte v politike ostáva. Možno skôr to druhé, lebo slovenským fenoménom je neochvejná viera politikov vo vlastnú nenahraditeľnosť, na čom sa už pošmykli nielen Mečiar a Dzurinda, ale aj Sulík či Fico. Akurát tretí menovaný môže o poste premiéra len snívať, pretože schopných ľudí nechal odísť a obklopil sa naopak ľuďmi, schopnými pobiť sa aj s vlastným obrazom v zrkadle.

Fico mal odísť už po neúspechu kandidatúry na prezidenta. Vlastne nemal ani kandidovať, pretože od začiatku bolo jasné, ako to dopadne. Sám proti všetkým … mizivá šanca na úspech.

Hoci práve voľby prezidenta ukázali neschopnosť opozície v plnej nahote. Ak by vedela myslieť strategicky, podporila by Fica v kandidatúre na reprezentačnú funkciu prezidenta, čím by významne oslabila pozíciu SMER-u v parlamentných voľbách. Strategické myslenie v slovenskej politike neexistuje.

Isté však je, že éra R.Fica sa chýli ku koncu, a nemá ďaleko k podobnému, ako u jeho predchodcov. Možno ešte SMER vyhrá voľby 2020, a dokonca aj 2024, ale bude opozičnou a význam strácajúcou stranou. Nasledovníkov súčasného predsedu nemá, a rovnako sa nedá spochybniť, že sa od neho začínajú odvracať aj skalopevní voliči. A mnohí ostávajúci len čakajú na vhodnú príležitosť, aby mohli voliť niekoho iného.

Blíži sa doba, keď niektorí budú (možno) závidieť aj – vrecu zemiakov.

2194
4709
Posledný 09. 05. 2018, 21:05:42

Morálka ideologických dromedárov . . .

21.01.2019

Nič ma tak nepobaví, ako dnešné horlivé masírovanie svedomia tých, ktorí kedysi donášali na svojich susedov (a niektorí aj na príbuzných) bývalej ŠTB (alebo komukoľvek inému), či oddane viac »

Richter neočakáva a richtuje . ..

20.01.2019

Meno poslankyne, ktorá diskutovala s ministrom Richterom o problémoch pracovného trhu, mi akosi utieklo. Pamätám si len príslušnosť k OĽANO a nezmysly, ktoré tvrdila. Vlastne to bol súboj - viac »

Mistrík nechce byť zvolený ? !

19.01.2019

Súdiac podľa jeho rétoriky na adresu protikandidáta M.Šefčoviča - nechce. Ak je totiž biľagom na štíte protikandidáta podpora SMER-u, potom musí byť rovnakým biľagom aj podpora SaS. Prečo viac »

rivlin, porošenko

Porošenko dúfa, že Izrael uzná hladomor na Ukrajine za genocídu

21.01.2019 23:02

Hladomor v Sovietskom zväzr umelo vyvolal vtedajší diktátor Josif Stalin.

Gazprom

Rusi sľúbili, že plyn naďalej potečie cez Ukrajinu a Slovensko

21.01.2019 22:23

Rusko sa zaviazalo, že bude pokračovať v dodávkach plynu do Európy cez Ukrajinu aj po roku 2019, uviedol eurokomisár Maroš Šefčovič.

kostol, maren ueland

Nórsko sa rozlúčilo s v Maroku zavraždenou Uelandovou

21.01.2019 21:45

Na pohrebe 28-ročnej študentky sa k smútiacim pridal aj minister.

taliban

Taliban v Afganistane zabil 120 vojakov, povstalci rokovali s Washingtonom

21.01.2019 21:27, aktualizované: 22:17

Afganské jednotky usmrtili dvoch bojovníkov hnutia.

cudzinec

Zásluhou politikov som sa stal cudzincom na Slovensku, pretože každý pobehaj má viac práv, ako slovenský občan. Je čas ukázať politikom, že sú volení, ale nie vyvolení. Národu majú slúžiť, a nie rozkazovať. Budem voliť KSS. Majú aspoň program pre ľudí, ostatní si všimnú ľudí len vtedy, keď po nich šliapu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,913
Celková čítanosť: 4534868x
Priemerná čítanosť článkov: 2371x

Autor blogu