Založ si blog

Podliaci . . . . a zbabelci

Mal som čosi cez dvadsať rokov, keď sa začali meniť pomery v podniku k horšiemu. Najprv sa zrušili príplatky, potom zanikli pravidlá, ktoré jasne určovali mzdy a nakoniec začali nútiť zamestnancov, aby prešli na živnosti.

Niekedy v tom čase sme rozoberali s kolegami, čo urobíme. Najaktívnejší bol Braňo, ktorý neustále hovoril, že sa máme vzoprieť a žiadať len to, čo nám za prácu právom patrí. Naveľa vznikol akýsi “manifest”, obsahujúci naše výhrady, s ktorým prišiel Braňo za mnou, pričom žiadal, aby som ho v mene všetkých prečítal na porade. Pridal nejaké bľabotačky o tom, že sa viem vyjadrovať, a neskúsenosť v spojení s naivitou a mladosťou urobili svoje – hrdo som na jeho návrh pristal. Ešte dodal, že má všetci podporia a nemám mať žiadne obavy.

O dva týždne som bol na úrade práce. Dokument som na porade prečítal a potom som už len prekvapene sledoval, ako všetci mlčia, pozerajú iným smerom a Braňa nebolo ani vidieť. Podporil má jeden-jediný kolega, ktorý mal dospelé deti a bol tesne pred dôchodkom, a tak mu v podstate nič nehrozilo. Výpoveď bola logickým vyústením situácie, a Braňo ju komentoval slovami “aj také sa stáva, risk nie je vždy zisk a si mladý, niečo si nájdeš”. Odchádzal som zo slovami, že je podliak a zbabelec.

Každý stretneme v živote nejakého podliaka a zbabelcov.

V mladosti sa necháme dobehnúť, neskôr už obvykle odhadneme situáciu. Nič ťažké, však podliaci to robia obvykle rovnako – sladké reči, intrigy, honosné slová či veľký záujem o starosti a problémy iných, ale zásadne na cudzí účet. Akonáhle majú sami vytiahnuť do boja, vždy sa nájde dôvod, prečo nemôžu. A keď sa platí cech za chyby a omyly, nikdy neprispejú svojím dielom zodpovednosti. Vždy majú svoj diel na úspechu, a nikdy nezodpovedajú za neúspech. Zákernosť je ich druhý kabát.

Dnes máme podliakov aj vo verejných funkciách. Odviezli sa tam na vlne našej nespokojnosti, ktorú neustále využívajú, aby si udrżali pohodlný príjem bez zodpovednosti, ale výsledok ich práce charakterizujú len intrigy, hádky, krivé obvinenia – reálny prínos pre občana je nula celá nič. Ťažko povedať, ktorí sú horší – či tí, ktorí kradnú zo spoločného, alebo tí, ktorí zasievajú nepokoj … ale skôr tí druhí, pretože je jednoduchšie zbaviť sa zlodeja, než podliaka.

Chceme lepšie Slovensko ? S podliakmi a zlodejmi ho nikdy nebudeme mať. Kým nebude každému podľa rovnakého metra, nič sa nezlepší. Nemôže, ak držia morálne zrkadlo v rukách – podliaci.

 

2194
4721
Posledný 13. 05. 2018, 07:18:23

Morálka ideologických dromedárov . . .

21.01.2019

Nič ma tak nepobaví, ako dnešné horlivé masírovanie svedomia tých, ktorí kedysi donášali na svojich susedov (a niektorí aj na príbuzných) bývalej ŠTB (alebo komukoľvek inému), či oddane viac »

Richter neočakáva a richtuje . ..

20.01.2019

Meno poslankyne, ktorá diskutovala s ministrom Richterom o problémoch pracovného trhu, mi akosi utieklo. Pamätám si len príslušnosť k OĽANO a nezmysly, ktoré tvrdila. Vlastne to bol súboj - viac »

Mistrík nechce byť zvolený ? !

19.01.2019

Súdiac podľa jeho rétoriky na adresu protikandidáta M.Šefčoviča - nechce. Ak je totiž biľagom na štíte protikandidáta podpora SMER-u, potom musí byť rovnakým biľagom aj podpora SaS. Prečo viac »

rivlin, porošenko

Porošenko dúfa, že Izrael uzná hladomor na Ukrajine za genocídu

21.01.2019 23:02

Hladomor v Sovietskom zväzr umelo vyvolal vtedajší diktátor Josif Stalin.

Gazprom

Rusi sľúbili, že plyn naďalej potečie cez Ukrajinu a Slovensko

21.01.2019 22:23

Rusko sa zaviazalo, že bude pokračovať v dodávkach plynu do Európy cez Ukrajinu aj po roku 2019, uviedol eurokomisár Maroš Šefčovič.

kostol, maren ueland

Nórsko sa rozlúčilo s v Maroku zavraždenou Uelandovou

21.01.2019 21:45

Na pohrebe 28-ročnej študentky sa k smútiacim pridal aj minister.

taliban

Taliban v Afganistane zabil 120 vojakov, povstalci rokovali s Washingtonom

21.01.2019 21:27, aktualizované: 22:17

Afganské jednotky usmrtili dvoch bojovníkov hnutia.

cudzinec

Zásluhou politikov som sa stal cudzincom na Slovensku, pretože každý pobehaj má viac práv, ako slovenský občan. Je čas ukázať politikom, že sú volení, ale nie vyvolení. Národu majú slúžiť, a nie rozkazovať. Budem voliť KSS. Majú aspoň program pre ľudí, ostatní si všimnú ľudí len vtedy, keď po nich šliapu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,913
Celková čítanosť: 4534769x
Priemerná čítanosť článkov: 2371x

Autor blogu