Založ si blog

Nepostúpili . . . ale ani nesklamali

Vyraďovacie boje na MS 2018 budú opäť bez našich hokejistov. Musíme však priznať, že Švajčiari postúpili zaslúžene a boli lepší, než naši hokejisti. Napriek tomu by sme nemali byť sklamaní.

Na začiatku som rátal s jedným víťazstvom za tri body, jedným dvojbodovým a piatimi prehrami, z toho jednou po predĺžení. Nestalo sa, končíme s inou štatistikou – tri výhry za tri body, dve prehry s jedným bodom a dve prehry v riadnom čase. Prekvapili body s Českom i Švédskom, no sklamala zbytočná strata práve s Českom. Desať sekúnd … od postupu.

Brankári – jednou vetou, vychytali všetko, čo mohli i nemohli. Boli hlavnou oporou aj v zápasoch proti favoritom, niet dôvodov na žiadne výčitky.

Obrana – o mnohom vypovedá fakt, že sme boli najlepší v oslabeniach, aj keď posledný zápas proti Bielorusku túto štatistiku mierne pokazil. Rozhodne zaujal a prekvapil mladý Feherváry, Ďaloga pôsobil svojou rýchlosťou skôr ako krídelník, a Sekera ? Asi si vybral všetku smolu, ktorá sa dala – pri nešťastných góloch, najmä vlastencovi proti Švédom. Na druhej strane, neraz sme mali šťastie, keď hráči doslova zmätkovali pod tlakom, zbytočne sa hrali s pukom vo vlastnom pásme, na čo sme aj doplatili.

Útok – kedysi výkladná skriňa Slovenska, dnes skôr slabina. Záplava nepresných prihrávok, problémy so spracovaním puku, množstvo pokazených či prehratých vhadzovaní. Technika či myšlienka sa nedajú nahradiť bojovnosťou. Nehovoriac o katastrofálnom korčuľovaní, sme naozaj pomalí aj pri slabších súperoch. Švédi, Švajčiari ale hlavne Rusi boli pohybovo úplne inde.

Tréneri …

Môžeme sa sťažovať, koľko len chceme, ale vyťažili z možností, ktoré mali – maximum. Pri pohľade na zloženie mužstva, dlhoročný úpadok v otázke počtu Slovákov v NHL a skôr symbolickej úlohe Slovana v KHL, sme nemohli očakávať zázraky. Šťastie praje pripraveným, a my nie sme v súčasnosti (na úspech) pripravení. Reprezentačný tréner nie je od toho, aby učil hráčov základné zručnosti – presné prihrávky, rýchlu a presnú streľbu, či herné myslenie.

Napriek tomu sa zdá, že sa vytvorili základy pre stabilizáciu mužstva v A-skupine, pretože existovali (a existujú) oprávnené obavy, súvisiace s našou účasťou medzi elitou v budúcnosti. Či sa nám to páči, alebo nie – základom súčasného stavu bolo dlhoročné ignorovanie hráčov zo slovenskej najvyššej súťaže, neustále čakanie na hráčov z NHL, na čo sme neraz aj doplatili – napríklad v olympijských kvalifikáciách, či fatálnym poklesom úrovne našej najvyššej súťaže.

Tréner Ramsay bol neraz terčom kritiky, vyplývajúcej z prehnaných očakávaní. Ak sa však pozrieme na jeho prácu objektívne, mal by dostať čas a priestor na pokračovanie. Ukázal, že aj z menšej kvality sa dá vyťažiť veľa, ak sa určí herný systém a zaplní hráčmi, ochotnými ho realizovať. Ak pribudnú skúsenosti u mladších hráčov, využijú talenty z úspešnej osemnástky, a pridá sa trpezlivosť, nemusí byť slovenská hokejová budúcnosť v temných farbách. Navyše máme mladých a perspektívnych trénerov, ako sú Oremus, Országh a tým by mala patriť budúcnosť. Musíme však v súčasnosti dať priestor realite a zabudnúť na rýchly a kombinačný hokej v podaní Slovenska, ktorým sme udivovali svet na prelome storočí. Dnes na to nemáme potenciál.

Najlepší a najhorší zápas ? Najlepší sa mi videl proti Švédsku, najhorší proti Švajčiarsku.

A ešte niečo na záver – už by sme sa mali zbaviť prehnaného rešpektu zo súperov. Uškodil nám v zápase proti Švédom, a hlavne v prvej tretine proti Rusom.

Morálka ideologických dromedárov . . .

21.01.2019

Nič ma tak nepobaví, ako dnešné horlivé masírovanie svedomia tých, ktorí kedysi donášali na svojich susedov (a niektorí aj na príbuzných) bývalej ŠTB (alebo komukoľvek inému), či oddane viac »

Richter neočakáva a richtuje . ..

20.01.2019

Meno poslankyne, ktorá diskutovala s ministrom Richterom o problémoch pracovného trhu, mi akosi utieklo. Pamätám si len príslušnosť k OĽANO a nezmysly, ktoré tvrdila. Vlastne to bol súboj - viac »

Mistrík nechce byť zvolený ? !

19.01.2019

Súdiac podľa jeho rétoriky na adresu protikandidáta M.Šefčoviča - nechce. Ak je totiž biľagom na štíte protikandidáta podpora SMER-u, potom musí byť rovnakým biľagom aj podpora SaS. Prečo viac »

rivlin, porošenko

Porošenko dúfa, že Izrael uzná hladomor na Ukrajine za genocídu

21.01.2019 23:02

Hladomor v Sovietskom zväzr umelo vyvolal vtedajší diktátor Josif Stalin.

Gazprom

Rusi sľúbili, že plyn naďalej potečie cez Ukrajinu a Slovensko

21.01.2019 22:23

Rusko sa zaviazalo, že bude pokračovať v dodávkach plynu do Európy cez Ukrajinu aj po roku 2019, uviedol eurokomisár Maroš Šefčovič.

kostol, maren ueland

Nórsko sa rozlúčilo s v Maroku zavraždenou Uelandovou

21.01.2019 21:45

Na pohrebe 28-ročnej študentky sa k smútiacim pridal aj minister.

taliban

Taliban v Afganistane zabil 120 vojakov, povstalci rokovali s Washingtonom

21.01.2019 21:27, aktualizované: 22:17

Afganské jednotky usmrtili dvoch bojovníkov hnutia.

cudzinec

Zásluhou politikov som sa stal cudzincom na Slovensku, pretože každý pobehaj má viac práv, ako slovenský občan. Je čas ukázať politikom, že sú volení, ale nie vyvolení. Národu majú slúžiť, a nie rozkazovať. Budem voliť KSS. Majú aspoň program pre ľudí, ostatní si všimnú ľudí len vtedy, keď po nich šliapu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,913
Celková čítanosť: 4534798x
Priemerná čítanosť článkov: 2371x

Autor blogu