Založ si blog

Zjavil pravdu a odchádza – A. Kiska

Aj keby A.Kiska neurobil nič, zaslúžil sa o mnohé. A práve jeho zásluhou spadli masky z tvárí mnohých politikov, najmä z radov opozície. 

Funkčné obdobie A.Kisku dokonale odhalilo skutočné postoje bardov slušnosti a morálky, ktorí pri rôznych odhaleniach či podozreniach, súvisiacich s prezidentskou kampaňou, jej financovaním, alebo udalosťami okolo pozemku zubára Franca, nedokázali nič iné, len strčiť hlavu do piesku a tváriť sa – nevidím zlo, nepočujem zlo.

A.Kiska neplánuje opätovnú kandidatúru. Niet divu, pretože nikto nevie odhadnúť vývoj v budúcnosti, a hoci je účelovými prieskumami verejnej mienky prezentovaný ako najdôveryhodnejší politik na Slovensku, realita vyzerá úplne inak. A nič na nej nemenia ani moderované alebo neotvorené diskusie k rôznym témam, dotýkajúcim sa diania na Slovensku počas jari tohoto roka. Skôr tieto javy poukazujú na obavy dotknutých médií, že čitatelia a diskutéri by nimi vykresľovanú rozprávku O anjelskom prezidentovi obrátili naruby a rozmetali na prach.

Na rozdiel od R.Fica, ktorý je dokonale odtrhnutý od života a názorov bežných ľudí, A.Kiska pochopil, aké sú jeho šance na opätovné zvolenie. A hoci sa snaží tváriť inak, jeho rezignácia na opätovnú kandidatúru má len jeden hlavný cieľ – zníženie tlaku na jeho osobu, a využitie starého-známeho porekadla o tom, kto zíde z očí, zíde aj z mysle.

Ale všetko môže byť aj inak. Možno prezident pochopil, aký je rozdiel medzi reprezentatívnou funkciou hlavy štátu a reálnou mocou v štáte. Možno vidí v najbližšej budúcnosti predpoklad niekdajšieho českého vývoja (a v podstate aj súčasného), keď vznikla patová situácia a nikto nemal dostatok možností na vytvorenie funkčnej vlády. A možno očakáva väčšie možnosti svojho uplatnenia v parlamente, alebo vláde. Uvidíme, čas ukáže.

V každom prípade, éru A.Kisku dokonale ilustruje tvrdenie jedného diskutéra z denníka SME, ktorý tvrdí, že to je najlepší prezident, akého Slovensko malo … v konkurencii dvoch exmečiarovcov a jedného turistu získanie podobného ocenenia neprekvapuje, hoci pôsobí – trápne, alebo skôr komicky. Vyzerá rovnako hodnotne, ako prvé miesto v najvyššej hokejovej súťaži bývalej NDR, ktorá mala – dvoch účastníkov.

 

Niekoho ulica vyženie, Sulíka ani nepustí . ..

21.10.2018

O tom, či ulica vyhnala alebo nevyhnala z funkcie R.Fica, by sa dalo polemizovať. Na tom nakoniec ani nezáleží, ale skúsme brať meter R.Sulíka vážne. A potom je na to horšie, než Fico. Ak Fica viac »

Čas na odvolanie (neschopného) župana

19.10.2018

Následky omylu menom J.Lunter sú dnes jasne vidieť. Doteraz sa župan nezmohol na viac, ako vyhrabávanie špiny na svojho predchodcu. Jeho schopnosti na riadenie kraja sa rovnajú nule. Prvá otázka viac »

Muž cez palubu

18.10.2018

V núdzi poznáš priateľa ... niektorí by však mohli povedať - kým máš peniaze, máš aj priateľov. Pri pozorovaní chaosu, ktorý vládne medzi politikmi a obchodníkmi v posledných dňoch a viac »

Jordánsky kráľ Abdalláh II.

Jordánsko ruší časti mierovej zmluvy s Izraelom

21.10.2018 21:56

Jordánsky kráľ Abdalláh II. má v úmysle odstúpiť od dvoch dodatkov k mierovej zmluve z roku 1994.

zlato, tehly

Centrálne banky zvyšujú svoje zlaté rezervy

21.10.2018 20:54

Veľa centrálnych bánk začalo v čase poklesu cien zlata navyšovať svoje zlaté rezervy. Za prvý polrok 2018 nakúpili podľa Svetovej rady pre zlato 193,3 tony zlata.

SR Vrátna Dolina Výročie Cintorín Symbolický ZAX

Na symbolickom cintoríne vo Vrátnej si uctili obete hôr

21.10.2018 20:50

Svätú omšu na symbolickom cintoríne celebroval vojenský ordinár František Rábek.

andrej danko

Lenč: Kvórum neodstráni stranícku oligarchiu

21.10.2018 20:00

Podľa politológa novela zákona o politických stranách nerieši najdôležitejšie neduhy, ktoré zmietajú stranami.