Založ si blog

Spravodlivosť cestuje na Titaniku

… mediálna radosť nad zadržaním M.Kočnera sa môže veľmi rýchlo zakaliť pôsobením zubu času.

A čo vyzerá navonok ako pokrok, môže nakoniec vyšumieť bez akejkoľvek odozvy. Alebo – bez konca, potvrdeného oficiálnym rozhodnutím súdu.

Skúsme sa pozrieť na dianie okolo M.Kočnera (pretože P.Rusko je dnes bezvýznamným pešiakom) triezvym pohľadom. Vec prvá – návrh na uvalenie väzby. Väzba môže byt uvalená pre obavy z vyhýbania sa trestnému stíhaniu, pokračovania v trestnej činnosti, alebo ovplyvňovania svedkov (necitoval som trestný poriadok, len voľne interpretoval). Prvé dva dôvody sa dajú viac-menej vylúčiť – nech je Kočner kýmkoľvek, nie je naivný, ani hlúpy. Tretí dôvod by mohol teoreticky uspieť v žiadosti o uvalenie väzby, ale stále ešte ostávajú dve možnosti – kaucia, alebo monitorovacie zariadenie. Aj v prípade súčasného súhlasu s návrhom na uvalenie väzby sa dá očakávať krátky život platnosti rozhodnutia, keďže na Slovensku platí nepísané pravidlo – rozsah práv zodpovedá finančným možnostiam účastníkov.

Vec druhá – skutky a čas

Snaha o inkaso zmeniek síce môže byť faktorom, ktorý na dlhší čas vyradí Kočnera z verejného života, ale v ostatných prípadoch bude zohrávať hlavnú úlohu – čas. A ten bude hrať v prospech Kočnera, pretože sa budú rátať lehoty na premlčanie trestnosti skutkov. Ani s falšovaním zmeniek to nebude jednoduché. Dokázať úmysel, navyše pri skutku, ktorý sa mohol odohrať pred dlhými rokmi, bude skoro nemožné. Teoreticky by mohol byť korunným svedkom P.Rusko, ale situácia sa zatiaľ javí tak, že jedinou šancou niekdajšieho mediálneho magnáta je duet spoločnej pesničky s M.Kočnerom. A viera, že advokáti M.Kočnera rozdupú obvinenia na márne kúsky.

Nie som jasnovidec, ale skúsim predpovedať. Obhajcovia budú veci riešiť dvoma spôsobmi – v niektorých budú namietať procesné chyby, uplynutie premlčacej doby (v tomto prípade by museli žalobcovia dokázať, že premlčacia doba uplynula úmyselným konaním obvinených, a to sa naozaj nedá predpokladať – a sotva dokázať), a v najhorúcejšej kauze budú stavať na dokonalom súzvuku výpovedí M.Kočnera a P.Ruska.

Záver ? Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že sa stroj spravodlivosti konečne rozbehol. No podrobnejší pohľad skôr vyvoláva obavu, že všetko je len fraška, pri ktorej sa spravodlivosť plaví na Titaniku.

Účelové klamstvá britskej polície . ..

19.07.2018

Obviniť niekoho z účasti na zločine len preto, že tesne pred jeho spáchaním priletel do krajiny, je zločinom, hodným bližšieho skúmania. Nie je potrebné rozoberať klamstvá polície, riadenej viac »

Krvavé sny amerického kovboja

17.07.2018

D.Trump naozaj nie je prezidentom, na ktorého by mohli byť americkí občania hrdí. Stále je však prijateľnejší, než vietnamský vojnový zločinec John McCain. McCain by veľmi rád stabilizoval viac »

Komu “predali” Briti novičok ?

15.07.2018

Ak chce urobiť Th.May niečo pre svoju krajinu a svoj národ, mala by odstúpiť. Vývoj v kauze “novičok” ju usvedčuje z úmyselného zavádzania verejnosti a krivého obvinenia, ktorým skúšala viac »

Donald Trump, Vladimir Putin

Podľa Putina bol summit USA-Rusko úspešný

19.07.2018 14:44

Obvinil pritom Trumpových odporcov v USA z marenia akéhokoľvek pokroku v otázkach, o ktorých diskutovali.

Puigdemont

Španielsky súd zrušil európske zatykače na katalánskych politikov vrátane Puigdemonta

19.07.2018 14:38

Španielsko vydalo európsky zatykač na Carlesa Puigdemonta a žiadosť o jeho extradíciu pre obvinenia zo vzbury a sprenevery štátnych financií.

plyn, oheň, sporák

Nemecký ústavný súd odmietol zablokovať výstavbu Nord Streamu 2

19.07.2018 14:35

Nemecký ústavný súd odmietol návrh ochranárskej organizácie, aby zablokoval výstavbu plánovaného plynovodu Nord Stream 2.

vlada, matecna

SaS a OĽaNO chcú zvolať mimoriadny výbor a pýtať sa Matečnej na situáciu v agrorezorte

19.07.2018 14:11

OĽaNO SaS zbierajú podpisy na zvolanie mimoriadneho výboru, na ktorom by mala ministerka pôdohospodárstva vysvetliť situáciu v pôdohospodárstve.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,727
Celková čítanosť: 3819127x
Priemerná čítanosť článkov: 2211x

Autor blogu