Založ si blog

Spravodlivosť cestuje na Titaniku

… mediálna radosť nad zadržaním M.Kočnera sa môže veľmi rýchlo zakaliť pôsobením zubu času.

A čo vyzerá navonok ako pokrok, môže nakoniec vyšumieť bez akejkoľvek odozvy. Alebo – bez konca, potvrdeného oficiálnym rozhodnutím súdu.

Skúsme sa pozrieť na dianie okolo M.Kočnera (pretože P.Rusko je dnes bezvýznamným pešiakom) triezvym pohľadom. Vec prvá – návrh na uvalenie väzby. Väzba môže byt uvalená pre obavy z vyhýbania sa trestnému stíhaniu, pokračovania v trestnej činnosti, alebo ovplyvňovania svedkov (necitoval som trestný poriadok, len voľne interpretoval). Prvé dva dôvody sa dajú viac-menej vylúčiť – nech je Kočner kýmkoľvek, nie je naivný, ani hlúpy. Tretí dôvod by mohol teoreticky uspieť v žiadosti o uvalenie väzby, ale stále ešte ostávajú dve možnosti – kaucia, alebo monitorovacie zariadenie. Aj v prípade súčasného súhlasu s návrhom na uvalenie väzby sa dá očakávať krátky život platnosti rozhodnutia, keďže na Slovensku platí nepísané pravidlo – rozsah práv zodpovedá finančným možnostiam účastníkov.

Vec druhá – skutky a čas

Snaha o inkaso zmeniek síce môže byť faktorom, ktorý na dlhší čas vyradí Kočnera z verejného života, ale v ostatných prípadoch bude zohrávať hlavnú úlohu – čas. A ten bude hrať v prospech Kočnera, pretože sa budú rátať lehoty na premlčanie trestnosti skutkov. Ani s falšovaním zmeniek to nebude jednoduché. Dokázať úmysel, navyše pri skutku, ktorý sa mohol odohrať pred dlhými rokmi, bude skoro nemožné. Teoreticky by mohol byť korunným svedkom P.Rusko, ale situácia sa zatiaľ javí tak, že jedinou šancou niekdajšieho mediálneho magnáta je duet spoločnej pesničky s M.Kočnerom. A viera, že advokáti M.Kočnera rozdupú obvinenia na márne kúsky.

Nie som jasnovidec, ale skúsim predpovedať. Obhajcovia budú veci riešiť dvoma spôsobmi – v niektorých budú namietať procesné chyby, uplynutie premlčacej doby (v tomto prípade by museli žalobcovia dokázať, že premlčacia doba uplynula úmyselným konaním obvinených, a to sa naozaj nedá predpokladať – a sotva dokázať), a v najhorúcejšej kauze budú stavať na dokonalom súzvuku výpovedí M.Kočnera a P.Ruska.

Záver ? Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že sa stroj spravodlivosti konečne rozbehol. No podrobnejší pohľad skôr vyvoláva obavu, že všetko je len fraška, pri ktorej sa spravodlivosť plaví na Titaniku.

SaS pri moci ? . .. až sa budú snehuliaci v pekle opaľovať

23.09.2018

Verím štatistikám, ktoré si sám vytvorím ... zásada R.Sulíka. Posledné slovo by sa skôr dalo vymeniť za výraz “vymyslím”, ale na tom veľmi nezáleží. Slovami šéfa liberálov stúpla viac »

Radšej drž len ten balónik . . . .

23.09.2018

Po veľkej námahe som horko-ťažko vyronil slzu nad tragédiou strážcu balónika z liberálneho tábora, ktorému sa chcela do strany natlačiť mafia a on sa to dozvedel ako posledný, a len náhodou. viac »

Ficova “potemkinova” dedina dostala ďalšiu ranu

22.09.2018

L.Žitňanská zamávala na rozlúčku vládnej koalícii. Bola jediným svetlým zjavom koalície, ktorá vznikla po voľbách 2016. Nepochybujem, že bola sklamaná povolebnými vývojom, a rovnako nepochybujem, viac »

jaguar land rover, treningove centrum

Nitra zachráni Jaguar z britskej tragédie

24.09.2018 00:00

Nový závod britského Jaguar Land Roveru v Nitre bude pre investora vykúpením. Vo Veľkej Británii totiž zažíva ťažké časy.

Holandsko Amsterdam počasie búrky vietor

Na Česko udrela Fabienne, stromy ležia na tratiach a vypadáva elektrina

23.09.2018 22:52

Na mnohých miestach Karlovarského a Plzenského kraja zaznamenali výpadky elektriny. Vietor pritom ešte silnie. Najhoršia situácia je vo vyšších polohách.

Slovensko cirkev viera celibát Lajcha

Agentúra AP strávila s Michalom Lajchom deň, pozrite si ho na fotkách

23.09.2018 22:27

"Poslaním Cirkvi je byť blízko ľuďom. Ale ako môžem mať blízko k ľuďom, keď žijem tak krajne odlišný život?" pýta sa 34-ročný kňaz.

dolár, USA

Papierové doláre sú v USA na ústupe, ale ešte nekončia

23.09.2018 21:46

Na americkom trhu sa rýchlo šíri bezhotovostný predaj, najmä v reštauráciách, ktoré obľubujú mladí klienti.