Založ si blog

Titanik “Spravodlivosti” stroskotal . . .

Prvá správa pred rozhodovaním o väzbe pre M.Kočnera a P.Ruska obsahovala aj informáciu, že v prípade dokázania viny hrozí obvineným trest v trvaní 12-20 rokov.

V spojení s názorom prokurátora, že môže dôjsť k mareniu konania, či pokračovaniu v trestnej činnosti, by to mali byť dostatočné dôvody na uvalenie väzby, obzvlášť v krajine, kde je úplne bežnou praktikou uvalenie väzby aj za malicherné porušenia zákona, kde je výška hroziaceho trestu len zlomkom toho, čo hrozí Kočnerovi a Ruskovi.

Sme však na Slovensku a môj pesimizmus, vyjadrený v jednom z predošlých článkov poukázaním na fakt, že neraz sa rozsah práv obvinených odvíja od ich možností, ukázal ako oprávnený. Tým skôr, ako vyzerala podstata obvinení a aké sú reálne šance – nielen na ich podloženie dôkazmi, ale aj ukončenie právoplatným verdiktom súdu – vzhľadom na dobu, ktorá uplynula od spáchania samotných skutkov.

Je nepochybné, že po tomto rozhodnutí budú médiá útočiť na sudcu a spochybňovať jeho rozhodnutie. Mali by sme však vidieť veci objektívne.

V prvom rade treba rešpektovať fakt, že súd rozhodoval o osobách, ktoré doteraz neboli trestané. Po druhé, nevyhýbali sa úkonom v trestnom konaní. Po tretie, súd musel brať do úvahy aj dobu, ktorá uplynula od skutku, ktorý je predmetom trestného konania. Po štvrté, súd musel brať do úvahy aj możnú prekážku v konaní, ktorou môže byť uplynutie premlčacej doby.

A čo hovorilo v prospech návrhu na vzatie do väzby ? Vlastne nič. Snaha o inkaso zmeniek nemôže byť protizákonná, kým sa nepreukáže protizákonnosť ich vzniku. Kým sa tak nestane, nedá sa pokladať za marenie konania ani to, že zmenky stiahol M.Kočner zo súdu. Môže to pôsobiť čudne, účelovo … ale nič viac.

Čo sa teda stalo ? Vlastne len očakávané – žiadosť prokuratúry stála na vode a výsledok tomu zodpovedal. Môžeme mať pochybnosti, môžeme byť nespokojní, a to je tak asi všetko. V podstate ostáva len jediná výhrada, a tá súvisí s tým, čo zaznelo inde – kvalita obhajoby a konečný výsledok rôznych konaní zodpovedajú možnostiam účastníkov. Ale to je už o niečom inom – napríklad nesprávne nastavenom systéme, ktorý na jednej strane zaručuje všetkým rovnosť pred zákonom, ale nedokáže eliminovať následky rôznych rozdielov v spoločnosti. S tým však nemajú M.Kočner alebo P.Rusko nič spoločné.

 

SaS – znamenie pokrytectva a neúspechu . . .

21.03.2019

Čoho sa liberáli dotknú, to zvädne ... kde kandidáta postavia, skončí ako kandidát - SMER-u. Odmietnutý ... Štart pretekov v tričku liberálov je rovnako stereotypný ako koniec. Na začiatku viac »

Keby hlúposť kvitla . . .

20.03.2019

... včely by nestíhali ... výrok som si požičal od bývalého politika M.Gaľu, ktorý už nie je medzi nami, ale jeho slová sú nadčasové ... A možno by si ich mali prečítať hlavne tí, ktorí viac »

A kauza Kočnerových zmeniek je . .. bezpredmetná

19.03.2019

Obvinením M.Kočnera z objednávky vraždy J.Kuciaka sa dostáva kauza zmeniek na vedľajšiu koľaj. Iste, padne obžaloba, Kočner bude stáť pred súdom aj s P.Ruskom, lenže rozhodnutie bude vo svetle viac »

Polícia zadržala vodiča, ktorý išiel Bratislavou 150 km/h.

Mladík sa rútil cez obec 106-kilometrovou rýchlosťou, bude ho to stáť 800 eur

21.03.2019 12:04

Mladému vodičovi, ktorý je držiteľom vodičského oprávnenia 3,5 roka, uložili policajti maximálnu pokutu.

prezidentský palác

Prieskum agentúry Median: Čaputová v druhom kole pred Šefčovičom

21.03.2019 11:53

Druhé kolo prezidentských volieb sa koná v sobotu 30. marca.

mestska policia

Na Obchodnej ulici v Bratislave plánujú zriadiť pracovisko mestskej polície

21.03.2019 11:28

Obyvatelia Obchodnej ulice sa dlhodobo sťažujú na zlú bezpečnostnú situáciu. Tá podľa miestnych vládne na celej ulici.

Boeing

Problémové boeingy zostanú na zemi dlhšie, Európa si na ne dá pozor

21.03.2019 11:11

Lietadlá Boeing 737 Max, ktorých lety boli pozastavené, pravdepodobne zostanú na zemi dlhšie.

cudzinec

Ste pobúrení, že idem dať hlas pre KSS ? No, a ja som pobúrený zase tým, že bojom proti svojmu protivníkovi obhajujete voľbu - ZLA. Údajne menšieho zla ... nikto vám nepovedal, že zlo bude vždy zlom, bez ohľadu na to, aké je veľké ? Nikto vám nepovedal, že z malého darebáka urobíte darom moci - veľkého ? Život je príliš krásny, aby sme ho dávali do rúk ... darebákov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,973
Celková čítanosť: 4857746x
Priemerná čítanosť článkov: 2462x

Autor blogu