Založ si blog

Pozor ! Hydina na ceste . . . .

Naozaj by sme potrebovali novú značku na cestách. Asi najviac by bola potrebná v okolí prechodov pre chodcov, ale našli by sa aj iné vhodné miesta. Napríklad komunikácie 2. a 3.triedy medzi malými obcami.

Jedno nedomyslené a hlúpe pravidlo v cestnej premávke hovorí, že vodič motorového vozidla má predvídať. Na základe uvedeného pravidla už nejeden stratil vodičské oprávnenie, niektorí skončili aj pred súdmi a určite sa nájdu aj takí, čo skončili vo väzení. Škoda však, že sa nevedie štatistika stretov vodičov s hydinou na cestách. Dvojnohou hydinou … kohútmi a sliepkami v ľudskej koži, ktorým je všade a všetko jedno.

Ale poďme pekne od začiatku. Levice, niečo po ôsmej hodine rannej – prechod pre chodcov. Pomerne hustá premávka, húkajúca sanitka musí prudko brzdiť, pretože jej do cesty vošla na prechode cyklistická hydina, so slúchadlami v ušiach a jedným exotom, ktorý dokonca počas jazdy telefonuje. Sanitka ? A čo má byť, však sú na prechode a majú predsa prednosť, nie ? Čo tam po tom, že mali zosadnúť zo svojho tátoša a mali rešpektovať sanitku … však oni v tej sanitke nie sú …

Špeciálna kategória – hydina za volantom.

Tesco v Krupine. Spoločné parkovisko s okresným úradom je plné. Kohút na mercedese sa rozhliadne a potom drzo zaparkuje na zebre vedľa prístrešku s vozíkmi. Sotva vystúpi, prichádza sliepočka na škodovke. Miesto nie je ? Nevadí, zaparkuje naprieč za dvoma autami a poberie … do mesta.

Nemocnica vo Zvolene. Škoda, že tam nemôžem byť pár dní a fotiť unikátne zábery držiteľov vodičských oprávnení so zrnom v hlave, alebo kabelke. Jeden profesionál zastane s dodávkou drzo v križovatke a zablokuje výjazd z parkoviska. Potom príde iný “profík” a ten na rovnakom mieste pokojne zaparkuje, pričom blokuje príjazd i výjazd sanitiek. O čosi neskôr dofrčí sliepočka na naleštenom tátošovi a zaparkuje priamo vo vjazde ku poliklinike, pričom cez čelné sklo vidieť zákaz – vjazdu. A kde mám zastať, odvrkne kritikom a zmizne v útrobách polikliniky.

Ja mám preukaz ZŤP, škrieka iná hydina za volantom auta, parkuje v zákaze, zablokuje tri autá, úplne znefunkční premávku …

Nie, nie sú to ľudia. Človek myslí, ale tento druh nie. A ak, tak len na seba. Mestské ramená zákona ? Nedajte sa vysmiať, oveľa dôležitejšie je buzerovať osemdesiatročné babky, že nemajú pokosené trávniky pri bytovkách. Alebo rozdávať papuče na autá, parkujúce na trávniku a ignorovať autá, blokujúce premávku. A ešte sa nakoniec hádať s vlastníkom pozemku, že hoci parkuje na vlastnom trávniku, podľa nich … škoda reči, kde pán nedal, tam lievikom nepotečie.

Anarchia … neporiadok či doslova arogantné správanie majú svoje príčiny i následky. Pred pár rokmi vbehol cyklista do cesty autu, pretože podľa neho mal vodič predvídať hydinu na dvoch kolesách. Výsledok ? Otec troch detí strhol riadenie, aby zachránil cyklistu a už nikdy neprišiel domov. Vinník nehody ? Škoda reči …

Prevencia ? Nepomáha … dnes už môže pomôcť len tvrdá represia. Nulová tolerancia …

Ak niekto dokáže drzo parkovať na vyhradenom mieste a ešte dokonca blokovať vjazd pre záchranné vozidlá, nemá právo na riadenie vozidla. Natrvalo odňať oprávnenie a nemilosrdne potrestať – aj väzením. Kto ohrozuje život a zdravie iných, nezaslúži si žiadne ohľady, alebo druhé šance.

Alebo …. novú dopravnú značku “Pozor, hydina na ceste” … prípadne označenie podobného druhu aj na niektoré autá, možno by sa ich majitelia konečne spamätali ….

 

SaS pri moci ? . .. až sa budú snehuliaci v pekle opaľovať

23.09.2018

Verím štatistikám, ktoré si sám vytvorím ... zásada R.Sulíka. Posledné slovo by sa skôr dalo vymeniť za výraz “vymyslím”, ale na tom veľmi nezáleží. Slovami šéfa liberálov stúpla viac »

Radšej drž len ten balónik . . . .

23.09.2018

Po veľkej námahe som horko-ťažko vyronil slzu nad tragédiou strážcu balónika z liberálneho tábora, ktorému sa chcela do strany natlačiť mafia a on sa to dozvedel ako posledný, a len náhodou. viac »

Ficova “potemkinova” dedina dostala ďalšiu ranu

22.09.2018

L.Žitňanská zamávala na rozlúčku vládnej koalícii. Bola jediným svetlým zjavom koalície, ktorá vznikla po voľbách 2016. Nepochybujem, že bola sklamaná povolebnými vývojom, a rovnako nepochybujem, viac »

jaguar land rover, treningove centrum

Nitra zachráni Jaguar z britskej tragédie

24.09.2018 00:00

Nový závod britského Jaguar Land Roveru v Nitre bude pre investora vykúpením. Vo Veľkej Británii totiž zažíva ťažké časy.

Holandsko Amsterdam počasie búrky vietor

Na Česko udrela Fabienne, stromy ležia na tratiach a vypadáva elektrina

23.09.2018 22:52

Na mnohých miestach Karlovarského a Plzenského kraja zaznamenali výpadky elektriny. Vietor pritom ešte silnie. Najhoršia situácia je vo vyšších polohách.

Slovensko cirkev viera celibát Lajcha

Agentúra AP strávila s Michalom Lajchom deň, pozrite si ho na fotkách

23.09.2018 22:27

"Poslaním Cirkvi je byť blízko ľuďom. Ale ako môžem mať blízko k ľuďom, keď žijem tak krajne odlišný život?" pýta sa 34-ročný kňaz.

dolár, USA

Papierové doláre sú v USA na ústupe, ale ešte nekončia

23.09.2018 21:46

Na americkom trhu sa rýchlo šíri bezhotovostný predaj, najmä v reštauráciách, ktoré obľubujú mladí klienti.