Založ si blog

V pohode bez Pohody

Hudobné festivaly mám rád. Majú svojskú atmosféru, ktorú nie je možné zažiť a precítiť na žiadnom koncerte. Ľudia sú iní, oveľa otvorenejší, a často stretnete aj skutočné osobnosti.

Pohodu nemusím. Myšlienka bola dobrá, aktuálny stav mi však pripomína niečo, čo sa mi bridilo aj v dávnejšej minulosti. Hudba prepletená s politikou chutí rovnako hnusne, ako svojho času malinová polievka so smotanou, ktorú mi ponúkol jeden hostiteľ. A podobné zážitky si opakovať nechcem.

Slovenská spoločnosť je chorá. Už nevie rozoznať účel a varí guláš života zo všetkého, čo sa jej pripletie pod ruky. Sotva sa môžeme diviť, ako to nakoniec vyzerá a chutí. Sotva človek ráno otvorí oči, z každej strany sa na neho valí puch násilia, klamstiev, účelovej propagandy a nechutného braku rôzneho druhu. V detstve sme boli zaplavení množstvom sovietskych vojnových filmov, rôznymi účelovými súťažami či pochodmi na oslavu udalostí za prítomnosti (sotva stojacich) funkcionárov. Dnes deformuje spoločnosť oslava amerického kultu násilia, “hrdinov” v spravodlivom hneve bijúcich zástupy nepriateľov … a tomuto chce niekto hovoriť umenie ?

Chápem, sotva môže byť umelcom niekto, kto vlastne ani nevie, čo je umenie, nepozná ani význam samotného slova. A už vôbec nevie, aké by malo byť postavenie umenia v ľudskom živote.

Umenie by malo byť súčasťou krajšej časti života. Malo by byť tou chvíľou, ktorá odpúta človeka od každodenných starostí a strastí, dovolí mu na kratučký okamih zabudnúť a povzniesť sa do výšin, kde sa všetko zdá krajšie, lepšie, priam ideálne. Malo by byť spomienkou, ktorá poteší aj v tej nahoršej či najťažšej chvíli života, utíši bolesť, rozjasní pohľad a prinesie myšlienku – aj tak je ten život krásny.

Kde končí umenie ? Tam, kde sa stane súčasťou niečoho, čo s umením nemá nič spoločné. Tam, kde sa pod kepienkom umeleckého zážitku organizuje niečo úplne iné, účelové a nijako nesúvisiace s pôvodným zámerom. Možno ešte niekto príde, očarený účasťou “hviezd”, ale ani v minulosti to často nebolo iné – aj tam chodili “hviezdy” žiariť na podujatia, kde mali svojou účasťou niečo … niekoho zakryť. A tiež to nebolo o umení, nebolo to o hudbe ….

A tak som v pohode … bez Pohody. Nevidím pôvodný ideál, a čo vidím, to sa mi vôbec nepáči. Na hudobnom festivale očakávam odpočinok, umelecký zážitok … uvoľnenie od každodenného stresu. Nie však pripomínanie násilia, korupcie, darebáctiev ľudí a osudov obetí … politické festivaly nemusím. Ani tých, ktorí skrývajú politiku za umením, aby mohli ovplyvňovať verejnú mienku.

Cnie sa mi za časmi, keď sme išli na čunder, s batohom na chrbte a gitarou v hrsti, falošne spievali pri praskajúcom ohníčku a spokojne zaspávali pod premočenou strechou stanu, na ktorej ticho bubnovali kvapky dažďa … a zažívali skutočné umenie – života.

SaS pri moci ? . .. až sa budú snehuliaci v pekle opaľovať

23.09.2018

Verím štatistikám, ktoré si sám vytvorím ... zásada R.Sulíka. Posledné slovo by sa skôr dalo vymeniť za výraz “vymyslím”, ale na tom veľmi nezáleží. Slovami šéfa liberálov stúpla viac »

Radšej drž len ten balónik . . . .

23.09.2018

Po veľkej námahe som horko-ťažko vyronil slzu nad tragédiou strážcu balónika z liberálneho tábora, ktorému sa chcela do strany natlačiť mafia a on sa to dozvedel ako posledný, a len náhodou. viac »

Ficova “potemkinova” dedina dostala ďalšiu ranu

22.09.2018

L.Žitňanská zamávala na rozlúčku vládnej koalícii. Bola jediným svetlým zjavom koalície, ktorá vznikla po voľbách 2016. Nepochybujem, že bola sklamaná povolebnými vývojom, a rovnako nepochybujem, viac »

jaguar land rover, treningove centrum

Nitra zachráni Jaguar z britskej tragédie

24.09.2018 00:00

Nový závod britského Jaguar Land Roveru v Nitre bude pre investora vykúpením. Vo Veľkej Británii totiž zažíva ťažké časy.

Holandsko Amsterdam počasie búrky vietor

Na Česko udrela Fabienne, stromy ležia na tratiach a vypadáva elektrina

23.09.2018 22:52

Na mnohých miestach Karlovarského a Plzenského kraja zaznamenali výpadky elektriny. Vietor pritom ešte silnie. Najhoršia situácia je vo vyšších polohách.

Slovensko cirkev viera celibát Lajcha

Agentúra AP strávila s Michalom Lajchom deň, pozrite si ho na fotkách

23.09.2018 22:27

"Poslaním Cirkvi je byť blízko ľuďom. Ale ako môžem mať blízko k ľuďom, keď žijem tak krajne odlišný život?" pýta sa 34-ročný kňaz.

dolár, USA

Papierové doláre sú v USA na ústupe, ale ešte nekončia

23.09.2018 21:46

Na americkom trhu sa rýchlo šíri bezhotovostný predaj, najmä v reštauráciách, ktoré obľubujú mladí klienti.