Založ si blog

Socializmus porazil kapitalizmus . .. na dedine !

  • A stačil na to jeden odvážny starosta a fľak pôdy, v zúfalstve pridelenej štátom, ktorý si nevedel poradiť. A hlavne sa nevedel postarať o občanov.

Stačí nebyť chamtivý, nekradnúť a potom je aj polícia akosi zbytočná. Však nikto nemá dva žalúdky či päť zadkov. A potom aj komunitné hospodárenie, nad ktorým mnohí ohŕňajú nosom, môže byt zaujímavým projektom. Iste, ľuďom túžiacim po moci a bohatstve, spoločenskom honore – teda horenosom – asi niečo podobné veľmi nevonia.

Otázkou však je – ak to funguje na nejakej dedine, nemohlo by to fungovať aj inde ? Mohlo, ak by neboli ľudia chamtiví … ak by dokázali akceptovať, že každý potrebuje jesť, bývať, vychovávať deti, starať sa o rodičov … doba vraj praje schopnejším, ale akosi mi to nejde do hlavy, v čom je schopnejší niekto … kto klame, kradne, neplatí dane … kedysi sa tomu hovorilo výstižnejšie – darebák, zloduch, asociál

Iste, mnohým je obec Marinaleda tŕňom v oku. Hlavne pre politické postoje dlhoročného starostu, ale aj preto, ako dokáže v dnešnej dobe fungovať. A zatiaľ nemôže nikto poprieť, že recept kolektívneho alebo komunitného hospodárenia funguje.

Dnes je to zrejme jediná obec na svete, kde socialistický model hospodárenia dokázal poraziť oslavovaný trhový model, na ktorom síce oficiálne stojí kapitalizmus, ale naozaj – len oficiálne. Pretože ak začne tiecť kapitalistovi do topánok, platia dve pravidlá – ak sa jedná o malého podnikateľa či živnostníka, nikoho to nezaujíma. Ak sa však jedná o veľké spoločnosti, prepojené na politické elity alebo nadnárodné koncerny – strýčko štát si ide nohy polámať a ozlomkrky uháňa ponúknuť pomoc … takže, asi ten trhový model veľmi nefunguje …

Jedna lastovička síce leto nerobí, ale mohli by sme sa poučiť – ako lieta, nie ?

 

Analfabeta za prezidenta – nechceme !

19.11.2018

Kto sa pozrie po dnešnom Slovensku, ostane zaskočený. Pomaličky, potichúčky nám vyrastajú rôzne informačné tabule, prezentujúce kandidátov na prezidentské kreslo v budúcom období, po skončení viac »

Fico na hrad . ..

19.11.2018

... ozvalo sa v zákutí reštaurácie, a všetci sme sa rozosmiali. Podobné výkriky zaznievajú v rôznych obmenách pravidelne a vždy je to skôr forma recesie, poukazujúcej na skutočný obraz politikov viac »

Čudný sponzor protestov . ..

18.11.2018

Ako je to s financovaním protestov Za slušné Slovensko ? Neviem, nikto nemá na čele napísané, že prispel alebo neprispel ... a všade platí jedno - každý koná v súlade so zákonom, ak nebolo viac »

rakovský, polícia, naka, zatknutie, zadržanie,

Polícia zadržala štvoricu Slovákov prevádzajúcu nelegálne Srbov a Ukrajincov

19.11.2018 16:46

Muži mali od roku 2017 zabezpečiť pre viac ako 1000 Srbov a Ukrajincov prácu na Slovensku i Českej republike.

pavol rusko

Pavol Rusko sa pravidelne dostavuje k probačnému úradníkovi do Justičného paláca

19.11.2018 16:38

Naposledy ho bolo vidieť na KS v Bratislave približne pred mesiacom.

Martin Slosiarik

VIDEO: Smer bez Lajčáka riskuje prehru, komentuje prieskum riaditeľ agentúry Focus

19.11.2018 16:35

Doterajšie prieskumy k prezidentským voľbám sú podľa riaditeľa agentúry Focus Martina Slosiarika robené v informačnom vákuu, nakoľko nie sú potvrdení kandidáti.

Balkán, záplavy, Srbsko,

Pri útoku ozbrojencov v Mexiku zahynul pracovník Červeného kríža

19.11.2018 16:31

Približne 20 ozbrojencov spustilo paľbu na účastníkov školenia prvej pomoci.