Založ si blog

Socializmus porazil kapitalizmus . .. na dedine !

  • A stačil na to jeden odvážny starosta a fľak pôdy, v zúfalstve pridelenej štátom, ktorý si nevedel poradiť. A hlavne sa nevedel postarať o občanov.

Stačí nebyť chamtivý, nekradnúť a potom je aj polícia akosi zbytočná. Však nikto nemá dva žalúdky či päť zadkov. A potom aj komunitné hospodárenie, nad ktorým mnohí ohŕňajú nosom, môže byt zaujímavým projektom. Iste, ľuďom túžiacim po moci a bohatstve, spoločenskom honore – teda horenosom – asi niečo podobné veľmi nevonia.

Otázkou však je – ak to funguje na nejakej dedine, nemohlo by to fungovať aj inde ? Mohlo, ak by neboli ľudia chamtiví … ak by dokázali akceptovať, že každý potrebuje jesť, bývať, vychovávať deti, starať sa o rodičov … doba vraj praje schopnejším, ale akosi mi to nejde do hlavy, v čom je schopnejší niekto … kto klame, kradne, neplatí dane … kedysi sa tomu hovorilo výstižnejšie – darebák, zloduch, asociál

Iste, mnohým je obec Marinaleda tŕňom v oku. Hlavne pre politické postoje dlhoročného starostu, ale aj preto, ako dokáže v dnešnej dobe fungovať. A zatiaľ nemôže nikto poprieť, že recept kolektívneho alebo komunitného hospodárenia funguje.

Dnes je to zrejme jediná obec na svete, kde socialistický model hospodárenia dokázal poraziť oslavovaný trhový model, na ktorom síce oficiálne stojí kapitalizmus, ale naozaj – len oficiálne. Pretože ak začne tiecť kapitalistovi do topánok, platia dve pravidlá – ak sa jedná o malého podnikateľa či živnostníka, nikoho to nezaujíma. Ak sa však jedná o veľké spoločnosti, prepojené na politické elity alebo nadnárodné koncerny – strýčko štát si ide nohy polámať a ozlomkrky uháňa ponúknuť pomoc … takže, asi ten trhový model veľmi nefunguje …

Jedna lastovička síce leto nerobí, ale mohli by sme sa poučiť – ako lieta, nie ?

 

Radšej drž len ten balónik . . . .

23.09.2018

Po veľkej námahe som horko-ťažko vyronil slzu nad tragédiou strážcu balónika z liberálneho tábora, ktorému sa chcela do strany natlačiť mafia a on sa to dozvedel ako posledný, a len náhodou. viac »

Ficova “potemkinova” dedina dostala ďalšiu ranu

22.09.2018

L.Žitňanská zamávala na rozlúčku vládnej koalícii. Bola jediným svetlým zjavom koalície, ktorá vznikla po voľbách 2016. Nepochybujem, že bola sklamaná povolebnými vývojom, a rovnako nepochybujem, viac »

Neustrážila chatu a chce riadiť štát ?

20.09.2018

Poslankyňa Remišová s obľubou súdi iných. Na adresu F.Imreczeho sa vyjadrila, že ako bude strážiť rozpočet, ak si neustrážil finančnú správu ... Ak budeme merať metrom poslankyne Remišovej, viac »

jasna, stromy, kalamita, vietor

SHMÚ varuje v oblasti Tatier pred orkánom

23.09.2018 13:39

V okolí Vysokých a Nízkych Tatier sa v noci z nedele na pondelok poriadne rozfúka.

Obete znásilnenia trpia zbytočne dvakrát

V Iráne popravili deväť mužov odsúdených za znásilnenie ženy

23.09.2018 13:04

Irán je na prvých miestach v rebríčku krajín vykonávajúcich absolútny trest.

mayová

Mayová údajne tajne pripravuje predčasné voľby

23.09.2018 12:11

Nespokojnosť s politikou Mayovej rastie nielen v tábore labouristickej opozície, ale aj v radoch jej Konzervatívnej strany.

nemocnica, rascochy,

Účet za novú univerzitnú nemocnicu? Takmer 350 miliónov eur

23.09.2018 11:59

Súčasťou projektu bude vybudovanie nemocnice Rázsochy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,784
Celková čítanosť: 4048458x
Priemerná čítanosť článkov: 2269x

Autor blogu