Založ si blog

Čo spája jarmok s maďarčinou a Čínou ?

Stručne povedané – úpadok tradícií … išli sme do Šiah na jarmok a dalo by sa skončiť jednou vetou – strata času a zbytočne spálený benzín.

S jarmokom podľa našich predstáv či spomienok z dávnejších čias to nemalo nič spoločné. Niekoľko zúfalcov sa snažilo o navodenie jarmočnej atmosféry s výrobkami z vlastnej dielne medzi záplavou stánkov s treťotriednym čínskym tovarom, prípadne dovozom z Poľska. Jarmok v klasickej podobe pripomínala len vôňa rôznych špecialít zo stánkov s občerstvením a niekoľko potrundžených chlapov v neslušnej hodine – tesne pred obedom.

Je pekné, ak sa snažíme udržiavať tradície. Ak to má však stáť len na slove “jarmok” a tradičnom termíne, nemá to žiadny zmysel. V tomto prípade je to skôr strata času a márne budovanie potemkinovej dediny na zakrytie duchovnej prázdnoty. A nech sa nikto nehnevá, ale ani to žrádlo nie je také, ako bývalo. Možno aj pre absenciu kontroly jarmočníkov … ak by to bolo inak, nemohli by za langoše s cesnakom vydávať langoš potretý cesnakovou vodou, alebo servírovať rôzne pečené “pochúťky, plávajúce v prepálenom oleji, či podávať hranolky obliate tatárskou omáčkou, ktorá stojí niekoľko hodín na priamom slnku. Ak to vôbec je tatárska omáčka …

Čo vlastne zaujalo na jarmoku v prihraničnom meste Šahy ?

Asi len medzinárodná kombinácia – teda prevažujúca maďarčina medzi stánkami s čínskym a poľským odpadom, v meste situovanom na slovenskom území. Kultúrny guláš, v ktorom kultúru symbolizovalo len slovo – jarmok.

Takže … tomuto druhu “kultúrnej” udalosti sa nabudúce radšej … vyhnem. Sotva sa dá oćakávať zmena myslenia u organizátorov.

Osaď tabuľu a nemusíš nič . . . ani rešpektovať zákon ? ? ?

17.01.2019

A možno by tento “pokrokový” spôsob riešenia povinností mali vyskúšať aj občania. Napríklad - namiesto platenia rôznych poplatkov osadiť pred svojím príbytkom tabuľu - Neplatím, lebo viac »

Nedávajte palice do rúk (duševných) žobrákov . . .

16.01.2019

Staré porekadlo hovorí - daj žobrákovi palicu a ukáže ti, čo s ňou dokáže ... Ešte horšie je, ak duševného žobrákov navlečieš do obleku a kravaty, dáš mu moc a zaručíš beztrestnosť. viac »

Na exekučnú nôtu . . .

15.01.2019

Dlhy sa majú platiť. S týmto názorom súhlasím. Ale len dovtedy, ak to platí bez výnimky pre všetkých. Nie však výberovo, že niekto musí zaplatiť všetko bez ohľadu na okolnosti, a inému viac »

Vadimír Putin, Rusko

Dôvera Rusov v Putina klesla na historické minimum

18.01.2019 22:55

Dôveruje mu len 33,4 percenta Rusov.

Antonio Guterres

António Guterres si myslí, že nemá právomoc začať vyšetrovanie Chášakdžího smrti

18.01.2019 22:34

Mandát by mu mohla udeliť len Bezpečnostná rada OSN a za istých okolností aj Valné zhromaždenie OSN.

Euro, peniaze, ekonomika, graf

Vzájomný obchod Slovenska s Nemeckom dosahuje 27 miliárd eur

18.01.2019 22:07

Slovensko je jedna z mála krajín, ktoré majú s Nemeckom aktívnu obchodnú bilanciu.

Tijuana, Mexiko, hranice, migranti, karavána

Karavána migrantov z Hondurasu vstúpila na mexické územie

18.01.2019 21:42

Takzvaná Karavána migrantov opustila Honduras v pondelok s cieľom dostať sa do tisíce kilometrov vzdialených Spojených štátov.

cudzinec

Zásluhou politikov som sa stal cudzincom na Slovensku, pretože každý pobehaj má viac práv, ako slovenský občan. Je čas ukázať politikom, že sú volení, ale nie vyvolení. Národu majú slúžiť, a nie rozkazovať. Budem voliť KSS. Majú aspoň program pre ľudí, ostatní si všimnú ľudí len vtedy, keď po nich šliapu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,909
Celková čítanosť: 4519858x
Priemerná čítanosť článkov: 2368x

Autor blogu