Založ si blog

Prečo ľudia politikom neveria ?

 

Možno preto, že slovo “politik” charakterizuje – osobu, ktorá je v mene vlastného alebo cudzieho (primerane zaplateného) záujmu – schopná všetkého …

Ako teda odpovedať na otázku v nadpise ? Jednou vetou, alebo slovami iných ? Nie, skúsme to inak – napríklad za pomocí prieskumov verejnej mienky. Podľa jedného, ktorý bol realizovaný v septembri 2018, dôveruje A.Kiskovi 62% opýtaných. Skvelé, nie ? Podľa rovnakého prieskumu dôveruje R.Ficovi len 27% opýtaných. Aj to vyzerá ako skvelý výsledok, však ? Možno, ale má to háčik – kde bol tento prieskum realizovaný. Aká to bola vzorka respondentov ? Nech bola akákoľvek, nezodpovedá realite. Denne sa pohybujem medzi ľuďmi, rozprávame sa o rôznych témach, ale ak by som sa ich opýtal, ktorému politikovi veria, zrejme by nevedeli odpovedať – ale pri menách Kiska a Fico by som určite nepočul nič pozitívne, vyjadrené číslami – pri desiatich oslovených by bolo zázrakom, ak by aspoň jeden povedal pri každom – tomu verím, to je slušný človek. Takže … prieskum zodpovedá tomu, aký výsledok je potrebné dosiahnuť. Podľa osoby sa vyberá “vzorka”, či skôr podľa požadovaného výsledku. Stručne zhodnotené – hovorí sa tomu účelový podvod, manipulácia s verejnou mienkou, alebo si to nazvite, ako chcete. Na tom nezáleží.

Politika je ako škaredá žena

Pozor, ženy si vážim, sú to úžasne stvorenia, bez ohľadu na vzhľad. Ale viete, idete na rande so ženou, a tak tradícia velí obom stranám, hlavne pri prvom stretnutí – vyfintiť sa, navoňať, pekne obliecť … proste sa predvedie komédia a jedného rána sa zobudíte vedľa holej reality. A premýšľate, kde sa stratil ten nádherný obraz, čo ste kedysi na začiatku videli.

Možno aj preto som mal vždy rád ženy, ktoré boli v každej situácii tým, čím naozaj boli. Napokon, každá žena je krásna, ak krásu chcete vidieť.

A podobne je to aj s politikou. Každý sa vyfintí, navonia, krásne vyoblieka … ale vo chvíli, keď spadne pozlátko, teda je už všetko isté, obvykle sa objaví holá realita. A na rozdiel od žien je vždy – škaredá, či skôr hnusná. A slušnému človeku sa dvíha žalúdok. A ešte viac sa mu zdvihne vo chvíli, keď “maskovaná príšerka” verejne zahlási – druhí vás klamú, ja nebudem … ja som lepší, aj keď Vám ukazujem to, čo nie je pravdou.

Masky spadli, opona sa spustila, scéna bola rozobratá 

Ostal len blen na jazyku. Pred rokmi som prišiel o priateľa. Bol mladý, zdravý, úspešný … a mal život pred sebou. Urobil jedinú chybu – veril, že sa môže pohybovať na ulici bez akýchkoľvek obáv. Nevedel, že doba priniesla ľudí, ktorí urobia pre peniaze a moc čokoľvek. A tak mu každý rok nosím kvety na hrob a premýšľam, prečo odišiel tak skoro a tak nezmyselne. Ale odpoveď – nenachádzam. Vinníci sú vo väzení, ale komu to pomôže ? Matke, ktorá stratila syna ? Alebo jemu, ktorý už nič necíti a nezažije nič z toho, čo čaká každého mladého človeka ?

Jednu scénu dnes rozobral a masky zhodil aj sudca v Banskej Bystrici. Ostáva záverečné dejstvo, po ktorom navždy spadne opona a napriek tomu, nech to skončí akokoľvek, ostane množstvo otázok. Otázok, na ktoré nikdy a nikto nedá odpovede. Bolesti, proti ktorej neexistujú žiadne lieky, ba ani čas rany nezahojí.

A ostanú ľudia, ktorí zneužili tragédiu iných 

A budú sa tváriť, že všetko je presne tak, ako má byť. Budú sa chváliť, akým dielom prispeli k odhaleniu pravdy, a ako by to asi dopadlo, ak by nebolo ich heroického boja za pravdu a spravodlivosť. Koľkí tomu uveria ? Súdiac podľa posledného protestu, alebo protestov – pár tisíc, alebo pár desiatok tisíc ? Kvapka v mori s miliónmi rýb ? Prečo tak málo ?

Divák môže predstaveniu uveriť, ak je poctivé. Ale ak je len o navodení atmosféry a vytvorení ilúzie, vždy prehliadne – skôr alebo neskôr. A čím je väčší rozdiel medzi ilúziou a realitou, tým väčšie je sklamanie. A rozhorčenie. Nič nie je horšie, než falošná ilúzia, vytvorená mizernými hercami.

Vzoprieť sa proti vláde zla ?

A čím – voľbou iného zla, ktoré je aspoň na dva roky lepšie, lebo je menšie a odstaví na okamih väčšie zlo ? Aké je to riešenie a v čí prospech ? Len v prospech zla, hoci menšieho.

Skúste si predstaviť, že dvadsaťosem rokov sedíte každý deň na jednom-jedinom balkóne. Každý deň, na jar, v lete či na jeseň … čo si asi pomyslite o súčasnosti, keď si spomeniete, ako pred vyše tridsiatimi rokmi ste každý deň ráno vstali, obliekli sa a išli do práce, ktorá bola prispôsobená vašim možnostiam ? Čo si asi pomyslíte, keď si spomeniete, že všetko skončilo vo chvíli, keď sa dostali k moci tí, čo oslavovali pravdu a lásku ? Čo si asi pomyslíte, keď sa stanete zo dňa na deň príťažou pre spoločnosť a ešte Vám klamári a zlodeji špliechajú do oči, že vaša “skazená” generácia musí vymrieť, aby bolo lepšie ?

Takže, prečo ľudia neveria politikom

Jednoduchá otázka, na ktorú si nevedia odpovedať len zaslepenci, teda obete vlastného ega. Kým budú sedieť v zákonodarnom zbore alebo iných verejných funkciách ľudia, pre ktorých je volič len rebríkom k moci, dôvera nebude.

Dôvera nebude ani vtedy, ak tam ostanú ľudia s maniermi hosťa IV.cenovej skupiny, či ľudia, pre ktorých je ohováranie oponentov bežným pracovným nástrojom, hoci u radového občana môže byť trestným činom. Ak sa už bavíme o vyspelých krajinách, tak tam po verejnom výkriku politika na adresu oponenta, že je prepojený s mafiou, musí nasledovať aj dôkaz. A ak nie je predložený, autor výkriku v politike – končí. Ak to neurobí sám, čas ho prinúti, pretože o spolupráci s inými môže len snívať.

Pokiaľ vśak budú politikom na Slovensku beztrestne prechádzať trestné činy (aj krivé obvinenie patrí do tejto kategórie), voliči ich možno zvolia, ale sotva im budú – veriť. Dnes nie sú voľby na Slovensku o dôvere.

 

 

 

SaS – znamenie pokrytectva a neúspechu . . .

21.03.2019

Čoho sa liberáli dotknú, to zvädne ... kde kandidáta postavia, skončí ako kandidát - SMER-u. Odmietnutý ... Štart pretekov v tričku liberálov je rovnako stereotypný ako koniec. Na začiatku viac »

Keby hlúposť kvitla . . .

20.03.2019

... včely by nestíhali ... výrok som si požičal od bývalého politika M.Gaľu, ktorý už nie je medzi nami, ale jeho slová sú nadčasové ... A možno by si ich mali prečítať hlavne tí, ktorí viac »

A kauza Kočnerových zmeniek je . .. bezpredmetná

19.03.2019

Obvinením M.Kočnera z objednávky vraždy J.Kuciaka sa dostáva kauza zmeniek na vedľajšiu koľaj. Iste, padne obžaloba, Kočner bude stáť pred súdom aj s P.Ruskom, lenže rozhodnutie bude vo svetle viac »

Polícia zadržala vodiča, ktorý išiel Bratislavou 150 km/h.

Mladík sa rútil cez obec 106-kilometrovou rýchlosťou, bude ho to stáť 800 eur

21.03.2019 12:04

Mladému vodičovi, ktorý je držiteľom vodičského oprávnenia 3,5 roka, uložili policajti maximálnu pokutu.

prezidentský palác

Prieskum agentúry Median: Čaputová v druhom kole pred Šefčovičom

21.03.2019 11:53

Druhé kolo prezidentských volieb sa koná v sobotu 30. marca.

mestska policia

Na Obchodnej ulici v Bratislave plánujú zriadiť pracovisko mestskej polície

21.03.2019 11:28

Obyvatelia Obchodnej ulice sa dlhodobo sťažujú na zlú bezpečnostnú situáciu. Tá podľa miestnych vládne na celej ulici.

Boeing

Problémové boeingy zostanú na zemi dlhšie, Európa si na ne dá pozor

21.03.2019 11:11

Lietadlá Boeing 737 Max, ktorých lety boli pozastavené, pravdepodobne zostanú na zemi dlhšie.

cudzinec

Ste pobúrení, že idem dať hlas pre KSS ? No, a ja som pobúrený zase tým, že bojom proti svojmu protivníkovi obhajujete voľbu - ZLA. Údajne menšieho zla ... nikto vám nepovedal, že zlo bude vždy zlom, bez ohľadu na to, aké je veľké ? Nikto vám nepovedal, že z malého darebáka urobíte darom moci - veľkého ? Život je príliš krásny, aby sme ho dávali do rúk ... darebákov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,973
Celková čítanosť: 4857753x
Priemerná čítanosť článkov: 2462x

Autor blogu