Založ si blog

Čo je nezáväzné, nepotrebuje podpis (ad: migranti)

Podpisovať niečo, čo nemá žiadnu právnu záväznosť, nemá žiadny zmysel. Ak však niekto napriek nezáväznosti žiada podpis – bude žiadať neskôr aj plnenie.

Problémy sa majú riešiť tam, kde vznikli. A nie tam, kde si zmyslia súčasní mocipáni, ktorých príliš trápi vlastné (čierne) svedomie. Čo platí aj o mimovládnych organizáciach, ktoré s obľubou žijú z cudzieho – a rozdávajú cudzie. Napokon, nikto a nikomu nebráni rozdávať zo svojho.

Kto snáď verí rozprávkam o voľných zmluvách, mal by si spomenúť na vstup Slovenska do EÚ. Nikde a nikto vtedy nehovoril o európskej federácii s potlačenými právomocami členských štátov, nikto nehovoril o platení alebo ručení v otázke cudzích dlhov a všetci sa oháňali – pravidlá sú presne stanovené a musia sa dodržiavať.

Realita je taká, že pravidlá sú presne stanovené a dodržiavajú sa len vtedy, keď to silným hráčom – vyhovuje. V ostatnom sľúbenom – neplatí skoro nič.

OSN je dávno prežitou organizáciou. Predovšetkým veľmoci si urobili z rozhodnutí tejto organizácie trhací kalendár, jej rezolúcie sa rešpektujú len vtedy, ak to vyhovuje alebo nevyhovuje USA, a Izrael – ten nerešpektuje vôbec nič, a čokoľvek nevyhovujúce komentuje slovami o antisemitizme. Pritom dnes už len veľmi naivní alebo(mocou, peniazmi) opití ľudia popierajú, že práve politika Izraela bráni mieru na Blízkom východe. Posledné kroky súvisiace so statusom Jeruzalema a vyslovene provokatívne sťahovanie niektorých ambasád na územie svätého mesta len dokazujú, že mier v tejto oblasti je každému ľahostajný.

Aj preto je nezáväzný dokument o migrácii nezmyslom. Alebo skôr účelovým nástrojom, ako donútiť spurných, aby ustúpili a zaplatili cudzí účet. Pretože žiadny rámcový dokument nemá zmysel, ak za nim nenasledujú iné dokumenty, ktoré presne určujú, ako sa dosiahnu ciele, deklarované v rámcovom dokumente. A práve podpis rámcového dokumentu má byť nástrojom, ako prinútiť neposlušných, aby sa podieľali na riešeniach migrácie, s ktorými nesúhlasia.

Ak chcú veľmoci naozaj riešiť problematiku migrácie, nemusia veľa rečniť, stačí konať

Zastaviť predaj zbrani do rizikových regiónov, prestať podporovať pochybné režimy, a kde sa v súčasnosti odohrávajú boje, oddeliť od seba znepriatelené strany. Prestať sa prizerať zhoršovaniu situácie v hladujúcich regiónoch, a namiesto symbolickej pomocí (často končiacej v rukách oligarchov), pomáhať adresne a tvoriť reálne riešenia. Sťahovanie národov však nemá nič spoločného s realitou.

Ak vás niekto presviedča, že miešanie národov a kultúr môže fungovať, opýtajte sa ho, prečo to nefunguje v prípade rómskej menšiny, ktorú sa (neúspešne) snažíme integrovať do spoločnosti od konca druhej svetovej vojny. Vypočujete si známe frázy o predsudkoch, neochote väčšinového obyvateľstva, extrémizme a iné známe reči, pričom podstata je niekde úplne inde.

Každý má svoj spôsob života, zvyky, tradície … a čo inému pripadá hlúpe, môže byť mnohým prirodzené. Rozhodne však nie je prirodzené tvrdenie, že niečo sa podpisuje len preto – aby niečo bolo podpísané. 

R. Fico a novinári . . . expremiér stráca glanc

14.11.2018

Už dlhé roky nepochybujem, že slovo "žurnalistika" stratilo v súvislosti so správaním slovenských médií akýkoľvek slušný význam, a stalo sa len synonymom pre manipuláciu s ľuďmi ... napriek viac »

Fico, Sulík a spol. aj tak nepochopili

13.11.2018

Klamstvami a sľubmi sa dajú voľby vyhrať, nie však pravidelne vyhrávať. Vydieranie voličov v štýle - buď ja alebo nič - môže fungovať vo vypätej situácii, ale vždy sa vypomstí. R.Fico viac »

Slovensko v chápadlách politických firiem

12.11.2018

Politické strany utrpeli debakel, nezávislí kandidáti zvýšili svoj podiel v mestách a obciach. A občan ? V podstate opäť prehral ... Rozhlasová povolebná diskusia poukázala na mnohé. Najmä viac »

Rusko, navaľnyj, navaľný,

Ruskému opozičnému lídrovi Navaľnému dovolili opustiť krajinu

14.11.2018 10:06

Súd v Štrasburgu by mal vyniesť verdikt o tom, či boli početné zatknutia Navaľného v Rusku politicky motivované.

rodina, dieťa, počítač,

Materské: Pre oboch rodičov naraz

14.11.2018 10:00

Účelom zmeny je priznať súbežný nárok na materské obom rodičom, na budúci rok sa zvýši počet otcov poberajúcich materské o 600.

robert fico

Asociácia európskych novinárov je znepokojená výrokmi Fica

14.11.2018 09:37

Predseda Smeru naznačil, že majú informácie o činnosti organizátorov protestov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Graf

Slovensko zvýšilo rast na 4,6 percenta, Nemecko má medzikvartálny pokles

14.11.2018 09:12

Slovensko v III. štvrťroku medziročne rástlo o 4,6 percenta. Nemecko má prvý štvrťročný pokles po troch rokoch. Česko medziročne rástlo o 2,3 percenta.