Založ si blog

Chcú viesť Slovensko . .. a nevedia – po slovensky

A tak sme si urobili kávičku a išli to skúmať, ktože je to „tá jediná slovenská spása“, odborne podkutá, predurčená na vedenie štátu a národa k svetlejším zajtrajškom … a veru, česť výnimkám, chechtali sme sa do popuku …

Najprv všeobecný odkaz pre všetkých „odborníkov“, alebo skúsme pomenovať pravým slovom – spasiteľov národa – naučte sa slovenčinu, ak chcete viesť slovenský národ. Najlepšie vidieť vašu úctu k národu a jeho koreňom na vašom vyjadrovaní, keď przníte jeho jazyk rôznymi skomoleninami z cudzích jazykov, hoci na pomenovanie javov a vecí máme vlastné a rokmi osvedčené slová. Pravda, ako hovorí kamarát Fero, čo môžeme čakať (od všeobecne uznanej) opice ? Len to, že sa bude hrnúť za banánmi a … áno, opičiť po iných. Pretože sama sebou nevie byť, nemôže, nechce, alebo ju platia za to, aby sama sebou nebola.

Takže (vzdelaní) sedliaci – neviete, ako označíte osobu, riadiacu kolektív ? A čo tak – vedúci kolektívu ? Ach prepáčte … tímlíder je moderné a cítite sa akosi na pulze doby … však ? Nie, rozhodne nemienim vymenovať všetky prešľapy, vrátane tých pri verejných vystúpeniach, kde nakladáte slovenskému jazyku ako cudziemu oslovi na chrbát – však keď zdochne, vaša škoda nebude, však ? Možno by ste si mohli niekedy namiesto tupého vrieskania po námestiach a striekania nenávisti pred kamerami pri vymýšľaní krivých obvinení, skúsiť sadnúť pred internet, vyhľadať nejaký film s velikánmi slovenského filmu (nie, van Damme nie je Slovák) – napríklad za účasti K.Machatu, alebo L.Chudíka, I.Rajniaka, I.Mistríka a mnohých iných, a vypočuť si, akým ľubozvučným vie byť materinský jazyk. Možno by sa na vás aj niečo nalepilo … (asi som priveľký optimista)

Ale musím ináč povedať, životopisy vašich odborníkov sa priam hemžia ich skúsenosťami v odboroch, ktoré chcú meniť k lepšiemu …

Tuto, ľaľa Jano sa krúti smiechom na zemi, keď pozerá vzdelanie a praktické skúsenosti tímlíderky (tfuj, až mi to prsty na klávesnici krúti) pre zdravotníctvo. A pekne prepytuje, či by nebol lepším kandidátom, predsa len ako rokmi ošľahaný mäsiar by vedel o zdraví čosi viac, nie ? Pomedzi slzy smiechu trúsi (ako v tom filme), že by bol ako primár jedného oddelenia, ktorý operoval, operoval a operoval, až zrazu zistil, že pitvá, pitvá a pitvá … veď medzi operáciou a pitvou nie je veľký rozdiel, nie ?

A oné, myslíte si, že krajinu dokážeme ubrániť ušami, prilepenými na tank protivníka ? Alebo budeme po ňom hádzať prebalené (zhnité) paradajky v akcii ? Ja viem, používanie chemických zbraní je zakázané, takže zo skupiny dostupných zbraní vypadáva fazuľa a fazuľnica, aj keď v tomto prípade by sme naplnili krik mierotvorcov (s krvavými paprčami z Iraku, Afganistanu, Juhoslávie, Sýrie a iných miest sveta) o nesmrtiacich zbraniach … hoci, musím priznať, ak by stál v prednej línii hen Ičo, čo teraz lakťami stôl podopiera, neviem … neviem … ten keď pustí špióna, hneď si aj tchor kope zemľanku a navlieka kyslíkovú masku … ale hneď nás odvedľa Laci chlácholí, vraj keď tímlídrovi (fuj, zase to hnusné slovo) ukážeme, kde je pažba a kde hlaveň, možno si s ňou oko nevykole … ak ho teda nepriateľ skôr nezachloští, kým pochopí, čo drží v paprčiach …

Ale česť výnimkám, našli sme aj dvoch, ktorí naozaj robia česť svojej profesii, len jedno nám nejde do hlavy … prečo svoje meno a profesionálnu česť prepožičiavajú takým nezmyslom, ako je účasť na listine (hanby) odborníkov v politike …

A tuto Ďuri odkazuje, že nemáme prispieť len kritikou, ale aj nejakou radou … vraj dobrá rada hodna viac, než meštek zlata. Neviem, ale po porade s ostatnými skúsime. Vraj, súhlasíme s tým, že môžu aj tí veci k lepšiemu meniť, čo majú kde-čo ako koníčka, a nie sú študovaní (teda tak ako ja, len ja sa nehanbím priznať, že som sprostý) – mali by vraj najprv nájsť nejaké laboratórium a vyskúšať svoje postupy, ako sa hovorí – na nečisto. A keď to bude fungovať, môžu aj na Slovensku. Hm, zakabonil som sa … len kde nájdeme taký veľký labák ?

Ostrov v Karibiku som našiel na predaj … huláka od pultu Deži. Čuš, zlostne som mávol naňho rukou … prečo, zadivil sa Deži … a kto bude na nich robiť, kým budú skúšať svoje hókusy-pokusy ? Pravdu máš … vypadla Dežimu slzička smútku na ohorené líce …

Asi pochopil, že tam by sa nedalo zarábať vrešťaním po iných, že sú zlodeji, podvodníci, klamári a podobne. A veru, ani tu sa nedá … teda okrem výnimiek. Však sme sa stavili s Dežim, že keď bude vykrikovať päť minút pred krčmou tie krásne slová, tak mu niekto naskutku papuľu rozbije … no, mýlili sme sa. Deži vrieskal, div mu pľúca nepraskli, ale ľudia ho len obchádzali, začudovane naňho čumeli a ťukali si prstom na čelo. Nič … ani tej facky nebol hoden …

Asi by sme sa mali zamyslieť, prečo platíme tým, ktorí ani slovensky poriadne nevedia, len vybľakujú somariny … keď to nie je ani facky hodno medzi pospolitým ľudom, nie ?

Len návrat domov je . .. dôležitý !

15.12.2018

Mám rád jazdu autom v zime ... všetko vyzerá akosi inak, milšie ... príroda sa odeje do bieleho hávu, a dokonalosť zážitku kazia len šialenci (vytínajúci stromy okolo ciest) a blázni (za viac »

Kadiaľ cesta (proti Ficovi) . .. nevedie . ..

14.12.2018

Čím viac sa rozpráva a píše o R.Ficovi, tým viac sa stavia predseda SMER-u na nohy, a obnovuje sa potenciál jeho strany. Nehovoriac o účelovo šírených klamstvách, ktoré z neho robia obeť, viac »

Komu tečie v BBSK do topánok ?

13.12.2018

Prečo sa ide súdiť banskobystrický kraj s dopravcami o neplatnosť dodatkov k zmluvám ? Stručne povedané - niekomu tečie do topánok, a dopravcovia to rozhodne nie sú. Zhrňme si fakty - kraj viac »

vajce, vajcia, vajicka, vajicko

Slovensko navrhuje za kauzy ako fipronil trestať nezodpovedné štáty

18.12.2018 13:30

Škandál, ktorý v lete 2017 poznačil EÚ v súvislosti s výskytom insekticídu fipronil v slepačích vajciach, sa opätovne dostal na rokovania ministrov.

Lotyšsko, Riga, Kiska, Véjonis,

Kiska s lotyšským prezidentom Véjonisom zdôraznili potrebu jednotnej EÚ

18.12.2018 13:13

Prezident Andrej Kiska sa v utorok stretol v Rige s lotyšským prezidentom Raimondsom Véjonisom.

Norbert Kurilla.

Výrazné zvýšenie teploty by ohrozilo aj Slovensko

18.12.2018 13:00

Možnosť extrémneho oteplenia planéty, pred ktorým varujú vedci, by viedla k zásadnej zmene fungovania života aj na Slovensku. Poukázal na to Norbert Kurilla.

Orbán

Orbán sa doma vyhol protestom, demonštranti ho čakajú vo Viedni, tvrdí denník Népszava

18.12.2018 12:53

Séria protestov v Budapešti sa začala minulú stredu.

cudzinec

Zásluhou politikov som sa stal cudzincom na Slovensku, pretože každý pobehaj má viac práv, ako slovenský občan. Je čas ukázať politikom, že sú volení, ale nie vyvolení. Národu majú slúžiť, a nie rozkazovať. Budem voliť KSS. Majú aspoň program pre ľudí, ostatní si všimnú ľudí len vtedy, keď po nich šliapu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,883
Celková čítanosť: 4392447x
Priemerná čítanosť článkov: 2333x

Autor blogu