Založ si blog

Taxiplatforma 2. -Ilúzie rozbité na márne kúsky

V predošlej časti som spomenul, aké skúsenosti mal kamarát so zárobkami prostredníctvom platformy Bolt. Dnes sa budem venovať tomu, čo som nespomenul – skrytým výdavkom, o ktorých sa nádejní “taxikári” dozvedia neskoro.

Presnejšie jednému – daniam, a ešte presnejšie – dani z pridanej hodnoty. Nádejný taxikár si povie, o čom to točím, však nepotrebuje byť nevyhnutne plátcom DPH, keďže by mu pribudlo viac povinnosti a výdavkov, než by to bolo prínosom. Áno, pre seba nepotrebuje … ale keďže si vybral platformu, veci sa majú trochu inak.

Spoločnosť, ktorá si od neho objednáva službu, nesídli na Slovensku, ale v inej krajine únie. A platba za službu prichádza tiež z inej krajiny únie, pretože ide cez sprostredkovateľa. Čo to znamená ? Pred poskytovaním služieb sa musí zaregistrovať na príslušnom daňovom úrade, v zmysle §7a ako čistý plátca dane z pridanej hodnoty bez nároku na uplatnenie vratky preplatku DPH, alebo ako plnohodnotný plátca DPH vrátane nároku na uplatnenie vratiek preplatkov. Nech už urobí čokoľvek, skomplikuje mu to život – minimálne po administratívnej stránke.

Pri využití prvej možnosti musí v mesiaci, keď vykonával činnosť pre platformu a prijímal platby za služby (hoci aj jednu-jedinú), podať priznanie dane z pridanej hodnoty a samozrejme aj príslušnú daň odviesť. Ako to dopadne ?

Príjem sa zdaňuje podľa informácie z finančnej správy bežnou sadzbou dane, teda 20%, čo v príklade, ktorý som spomínal minule, znamená odviesť zo sumy 204€ spolu 40,8€. Po zaplatení DPH mu teda ostane 163,20€. A to znamená, že dostal za 1km jazdy zaplatenú sumu približne 0,16€.

Čo k tomu dodať ? Aj bez odpočítania provízie pre sprostredkovateľa vyznieva ekonomická stránka zárobkovej činnosti prostredníctvom platformy – absurdne. Kto bude spokojný ? Môžeme začať sprostredkovateľom, pokračovať prepravovaným klientom, daňovým úradom, autoservismi, prípadne účtovníkom či miestnymi samosprávami … ale určite nebude spokojný samotný vodič.

Záver ? Vlastná aplikácia formou licencie vyjde na 330€ (najlacnejšia), mesačný poplatok na vozidlo 20€.Iste, potrebuje propagáciu a pomôže aj zapojenie iných vodičov, ale určite nezruinuje vodiča spôsobom, aký “ponúkajú” súčasné známe a “bezplatné” platformy. V skutočnosti sú veľmi draho zaplatené …

Bez cudzích príbehov Matovič . . . neexistuje . . .

20.06.2019

Treba férovo uznať, že biznis plán politickej firmy vytvoril naozaj (skoro) dokonale. Má len jednu chybu - oporné piliere priskoro praskajú ... Čo asi ostane, ak sa zo štítu OĽANO odstránia viac »

Trabant sa (zase) rozpadol . . . skončí politická príživa ?

18.06.2019

Trabant zn.OĽANO sa opäť rozpadol. Napriek vzletným rečiam odídencov sa opäť ukázalo, že ide len o prevádzku “rodinného” bufetu VI.cenovej skupiny, kde daňový poplatník nedobrovoľne viac »

Umenie obliekania . ..

17.06.2019

Pri pohľade na odev novopečenej prezidentky Z.Čaputovej som nevedel, čo si mám myslieť. Žena by mala vedieť, čo jej sedí a naopak - čo sa nehodí. Stručne povedané - model, do ktorého ju viac »

parlament, danko, bugar

Predčasné voľby na jeseň? Pán Danko ich spomína tri roky, reaguje Bugár

24.06.2019 17:53

Podľa podpredsedu NR SR Bélu Bugára (Most-Híd) je parlament postihnutý chorobou, kvôli ktorej nevie zvoliť kandidátov na ústavných sudcov.

Belgicko, letisko

V Bruseli zadržali muža, pripravoval útok na veľvyslanectvo USA

24.06.2019 17:41

Polícia ho už dlhšie sledovala a nedávno ho videli podozrivo sa správať pri budove ambasády.

počasie, videopredpoveď

Videopredpoveď: Slnko vyženie teplotu nad tridsiatku. Kde sa až zastaví?

24.06.2019 16:30

Začiatok týždňa odštartoval v znamení ustáleného, slnečného a suchého počasia. Aký bude utorok?

donald trump, usa, dolár, prezident

Trump sa opäť pustil do Fed-u, že neznížil úroky

24.06.2019 16:21

Americký prezident Donald Trump v pondelok opäť kritizoval centrálnu banku (Fed) za to, že neznížila úrokové sadzby.

cudzinec

Ste pobúrení, že idem dať hlas pre KSS ? No, a ja som pobúrený zase tým, že bojom proti svojmu protivníkovi obhajujete voľbu - ZLA. Údajne menšieho zla ... nikto vám nepovedal, že zlo bude vždy zlom, bez ohľadu na to, aké je veľké ? Nikto vám nepovedal, že z malého darebáka urobíte darom moci - veľkého ? Život je príliš krásny, aby sme ho dávali do rúk ... darebákov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,033
Celková čítanosť: 5198154x
Priemerná čítanosť článkov: 2557x

Autor blogu