USA – krajina, ktorá opľúva spojencov a pokladá to za normálne

22. októbra 2013, cudzinec, Nezaradené

Kašlime na Snowdena, podstata všetkého je úplne inde – sme spojencami krajiny, ktorá sa k nám chová nepriateľsky. Komické ? Vôbec nie, ak sme nenávideli Rusov za august 1968, rovnako by sme mali nenávidieť Američanov za všetko, čo si dovolili po roku 1990 a zakončili vskutku výnimočne – odpočúvaním a sledovaním obyvateľstva spojeneckých krajín. Vlastne – ja nepokladám za spojenca niekoho, kto ma denne okráda o právo na súkromie. Pre mňa je to – nepriateľ.

Ak vám podáva ruku človek, ktorý v druhej drží kyjak – ste blázni, ak uveríte v jeho úprimnosť a prijmete ju. A vôbec sa nedivte, ak sa neskôr zobudíte v nemocnici, s otrasom mozgu po rane kyjakom, alebo vás za zvukov smútočného pochodu odnášajú na cintorín, lebo vás niekto tresol kyjakom a okradol. Je to prirodzený výsledok naivity.

Deži pochopil veľmi rýchlo,prečo Obama dostal Nobelovu cenu za mier. Ak by totiž niekto chcel túto cenu udeliť až po tom, ako Obama naozaj niečo pre svetový mier urobí, Obama by sa jej nositeľom nikdy nestal. Najviac totiž pre svetový mier urobil vtedy, keď nič nerobil. Sotva niečo robiť začal, všade sa začalo bojovať – asi najviac si to odskákal Blízky východ.

Možno by sme sa mali zamyslieť nad tým, prečo Arabi tak nenávidia Američanov. Možno by sme mali konečne otvoriť oči a prestať sa ospravedlňovať Židom za holokaust, s ktorým aj tak súčasné generácie nemajú nič spoločné, a mali by sme začať sledovať vývoj arabského holokaustu na územiach, okupovaných Izraelom za podpory USA. Mali by sme si položiť otázku – prečo to trpíme a mlčíme ?

Možno by sme sa mali zamyslieť nad tým, či je naším priateľom niekto, kto nás odpočúva, sleduje a porušuje všetky medzinárodné zmluvy a právo. Nenechajme sa opíjať rožkom, že to robia všetci – ktorá krajina má také výdavky na zbrojenie, ako USA ? Svojho času ich malo niekdajšie ZSSR, a vieme, ako to skončilo.

A skúsme si uvedomiť, že hnacím motívom túžby po zmene bola neprijateľnosť správania bývalého režimu voči jeho oponentom, ktorých sledoval, odpočúval i perzekuoval. Vtedy sa jednalo o stovky, možno tisíce ľudí. Dnes však niekto odpočúva, sleduje a perzekuuje milióny ľudí – dokonca vlastných spojencov. Je to naozaj spojenec ? Neverím tomu – podľa mňa sú USA dlhodobo teroristickou veľmocou č.1 a mali by sme si položiť jednoduchú otázku na záver – v čom je lepšie ich správanie oproti správaniu a praktikám Tretej ríše pod vedením A. Hitlera, alebo chovaniu stalinistického ZSSR ? Alebo si počkáme, ako ďaleko dokážu USA zájsť ?

Američania si narobili nepriateľov sami, nech si aj sami riešia problémy, ktoré sú s tým spojené.