Ako sa do hory volá, tak sa aj ozýva . ..

30. októbra 2013, cudzinec, Nezaradené

Zamestnávatelia zažívajú šok. Mzda sa môže zvýšiť aj bez ich súhlasu. Iste, firmy sa obrátia na Ústavný súd, aby ochránil ich práva na beztrestné zdieranie zamestnancov, podvody so zamestnávaním na živnosti a iné fígle, ktoré si za roky vymysleli, aby oligarchovia mali zisky za každú cenu. Lenže – za všetko raz príde účet, stačí populista pri moci.

Slovensko bolo dlhé roky rajom pre rôznych špekulantov. Zarábali, neplatili dane a dokonca dostávali príspevky z daní ľudí, ktorých všemožnými spôsobmi okrádali. Proste balada. Balada, ktorá sa pomaly končí. Hoci, súhlasím s názorom, že nápad s riešením kolektívneho vyjednávania je značne primitívny, a zrejme ho stihne osud zákona o zákaze ziskov pre zdravotné poisťovne. A možno to je aj zámer, vytvoriť spackaný zákon, ktorý u chudákov vytvorí dojem, že štát sa stará o ich potreby, a zbohatlíkom či rôznym investorským.parazitom neublíži. Súd povie, že zákon je neprijateľný a vláda zdvihne ruky a konštatuje – prepáčte, snažili sme sa. Nejaké milióniky pôjdu na odškodné, iné pre právnické kancelárie, ktoré budú zastupovať štát v spore, keďže ministerstvo spravodlivosti je preplnené „diplomovanými“ právnikmi. Vlk sa nažral a koza ostane celá.

Pritom, ak by niekomu išlo o skutočné a systémové riešenie, nebol by žiadny problém. Napríklad v prípade tzv. investora stanoviť podľa jednoduchého prepočtu jeho daňové povinnosti a práva na príspevky. Každý, kto by vyplácal mzdy nižšie ako jedna tretina priemeru v domovskej krajine, by musel povinne zaplatiť daňovú licenciu vo výške 10% z ročného obratu v domovskej krajine. Kto by vyplácal menej ako jednu štvrtinu, zaplatil by každý rok daňovú licenciu vo výške 25% z ročného obratu. Obe skupiny bez nároku na štátne príspevky, a so zvýšenou daňou – napríklad na 30% z ostatných ziskov, bez možnosti odrátania poplatku za daňovú licenciu. A naopak – kto by platil viac ako tretinu z priemerného príjmu v domovskej krajine, by automaticky získal nejakú výhodu.

Potrebujeme na vytvorenie pracovných miest rôznych skrachovancov z Ázie, USA, Nemecka či iných krajín ? Však je verejne známe, že mnohí z týchto podvodníkov roky kočujú po svete, a somrujú na chudobných krajinách. Prečo by mali aj na Slovensku ?

Problémom je, že na Slovensku vládnu poskokovia kapitálu a kariéristi. Stále sme sluhami iných … a zapredanci vo vládnych funkciách očakávajú, že budeme na to hrdí. Len nechápem, prečo sa sami tejto úlohe – sluhov – vyhýbajú, keď je to taký honor.