Čudná logika posledných desaťročí . ..

3. novembra 2013, cudzinec, Nezaradené

Ide chlapík po ulici a príde na jej koniec – a ajhľa, spozoruje tabuľu, na ktorej je napísané – Chránené územie, zákaz vstupu … Ozbrojená ochrana má právo strieľať bez vyrovnania

Chlapík hodí rukou, ide ďalej, prelezie cez plot a po niekoľkých desiatkach metrov padne na zem, zasiahnutý výstrelmi ozbrojenej stráže. Ako to budú prezentovať médiá ?

Ak sa to stalo do roku 1989 na území bývalého východného bloku, demokratické a pokrokové médiá to vykreslili ako hanebný čin diktatúry, ktorá zavraždila úbohého emigranta, alebo odporcu systému. Ak sa to odohrá na mexicko-americkej hranici, kde je obeťou utečenec pred vojnou drogových kartelov a skorumpovanou mexickou vládu, jedná sa o nelegálneho migranta, ktorý ignoroval varovania na hranici, a stal sa obeťou porušenia amerických zákonov.

Sovietska armáda vstúpila na územie Afganistanu, aby pomáhala režimu Babraka Karmala (lepšie by znelo Babráka) pri prechode k socializmu. Výsledkom je desaťročná vojna, s množstvom civilných obetí. O dvadsať rokov neskôr americké bezpilotné lietadlá bombardujú územia Pakistanu a Afganistanu pri love teroristov. Výsledkom je množstvo civilných obetí, ktoré mali tú smolu, že žili na mieste bombardovania. A ako na to reagujú médiá ?

Sovietska armáda je označovaná za agresora, porušovateľa medzinárodného práva a podobne. Naopak, vláda vo Washingtone je označená za šíriteľa demokracie, a ochrancu mieru.

Jevgenij Griškin nadával na sovietsku vládu, vyhýbal sa práci a holdoval alkoholu. Keďže porušil sovietske zákony, bol uväznený na základe rozhodnutia súdu na desať rokov a poslaný do pracovného tábora na Sibíri. Al Ahmedi bol označený americkou vládu ako terorista, a na jeho dom zhodilo bezpilotné lietadlo bombu. Výsledkom bola jeho smrť a smrť ďalších šesťnástich nevinných obetí v okolí domu. A čo médiá ?

Griškin je označený za legitímneho odporcu sovietskeho režimu, a svet sa búri proti výsledku súdneho procesu, ktorý bol určite zmanipulovaný.  Neskôr dostane cenu za boj proti diktatúre. Smrť Al Ahmediho je vykreslená ako úspech boja proti terorizmu, hoci nedostal šancu na spravodlivý súd a obhajobu. Nevinné obete atentátu na teroristu nikoho nezaujímajú, lebo ak sa rúbe les, lietajú aj triesky.

 

Páči sa vám táto logika ? Neviem, ale ja nevidím žiadny rozdiel medzi sovietskym režimom a administratívou v Bielom dome. Rozdiel je akurát v handre, ktorou zakrývajú vlastné špinavosti a rétorike pochlebovačov ….