Nie kríza, ale chamtivosť znamená úpadok

14. novembra 2013, cudzinec, Nezaradené

Pravidelne sledujem, ako zamestnávatelia zúrivo slintajú pri akejkoľvek narážke na zvýšenie minimálnej mzdy, a spoločne s politickými prisluhovačmi vydávajú odhady za fakty – teda, koľko pracovných miest zanikne v dôsledku zvýšenia.

Minimálna mzda je hanebnosťou doby. Predovšetkým, neodráža reálny stav v spoločnosti – to znamená skutočnú mieru výdavkov na udržanie primeranej životnej úrovne. Pokiaľ vezmeme do úvahy slovenské reálie, tak „podnikatelia“, ktorí vyplácajú minimálnu mzdu, by vo vyspelých krajinách nenašli pracovníka a jednoducho skrachovali. A ich praktiky ich dobiehajú aj na Slovensku, v podobe znižovania dopytu na ich služby a výrobky. Akosi si neuvedomili starú pravdu – zamestnanec je často aj klient.

Keďže podľa tézy ekonomických analfabetov vo všetkých slovenských vládach ceny stúpať museli, ale príjmy nemohli – aby sa neroztočila inflačná špirála … výsledkom je dnešný stav, ktorý sa snažia plátať rôznymi pochybnými nápadmi, ako je napríklad daň za prácu ,,, teda daňová licencia. Ak totiž stúpajú ceny, tak inflačná špirála sa točí, pokiaľ nestúpajú aj platy – to vie každý, okrem klobáskových inžinierov s neznalosťou reálnej ekonomiky.

Výsledkom je kríza, nie však finančná. Skôr by sme ju mohli nazvať krízou príjmov chamtivcov. Zabili sliepku, čo znášala zlaté vajcia a divia sa, že majú prázdne pokladne. Zničili schopnosť ľudí nakupovať vlastné produkty a služby, a v dôsledku toho bojujú o prežitie. Podpílili si vlastný konár, na ktorom sedia. A tak vymysleli s politikmi – finančnú krízu, ktorej podstatou je záchrana chamtivcov peniazmi zo spoločného vrecka. Vrecka, ktoré sami prederavili.

Koľko „veľkých“ zamestnávateľov by bolo na Slovensku, ak by im daňoví poplatníci neplatili za právo pracovať ? Boli by tu KIA, US STEEL, SAMSUNG ?

…dotovanie výroby a podnikov deformuje trhovú ekonomiku …. nech prežije len to, čo je zdravé …

Ľudia, ktorí tento výrok pravidelne používali, sedia od roku 1990 v parlamente a štátnych funkciách. Schvaľujú dotácie, kupujú dotované výrobky zo zahraničia, a dnes už uvedený výrok zabudli.  Zabudli ste aj vy – na ministra privatizácie a niekoľkonásobného ministra financií ?

Súčasný úpadok je logickým následkom chamtivosti. Ak niekto okráda zamestnanca (klienta), v konečnom dôsledku okráda sám seba, len to pochopí oveľa neskôr. Ak sa niekto okrádaniu prizerá (štát), jedného dňa siahne na dno vlastnej pokladne – okradnutí obvykle neplatia dane, keďže nemajú z čoho.

V roku 1993 som si chcel kúpiť ojazdenú favoritku. Hľadal som v inzerátoch, a na moje prekvapenie sa autá z rokov 1988 – 90 predávali drahšie, než v čase, keď boli nové. Taký je slobodný trh … povedal jeden predávajúci. Asi preto ju má dodnes, ale už nepredáva – starú plesnivinu by nikto nekúpil. Slobodný trh rozhodol …