Rozdiel medzi daňami – dnes a minulosť

17. decembra 2013, cudzinec, Nezaradené

Často sa v reakciách objavuje tvrdenie, že dane počas socializmu boli neprimerane vysoké a poplatníci ich cítili ako okrádanie. Možno … ale dnes sú dane oveľa vyššie, ako kedykoľvek predtým … len si to neuvedomujeme, alebo nechceme uvedomiť.

Dane v dnešnej dobe sú síce na nízkej úrovni, ale zďaleka nepokrývajú služby, ktoré pokrývali dane v minulosti. Výsledkom sú vysoké ceny základných životných potrieb, spoplatnené zdravotníctvo, oklieštený sociálny systém (kde majú všetci povinnosť platiť, ale len málokto právo čerpať), množstvo spoplatnených verejných služieb – kde niektoré návrhy zachádzajú do úplných absurdností – napríklad spoplatnenie parkovania na sídliskách pre obyvateľstvo.

Progresívna daň je dnes označovaná za trest pre úspešných. Skúste si položiť otázku – môžete pokladať za úspešného človeka, ktorý neustále klame, nemá žiadnu zodpovednosť a spôsobuje iným škody ? Ak si myslíte, že rovná daň bola koncipovaná ako pomoc obyvateľstvu a najslabším príjmovým skupinám – zabudnite, ste naivní. V skutočnosti to bol cielený krok na ochranu príjmov oligarchov a politikov, ktorí sa dnes pokladajú za šľachtu. A o šľachte vieme, že dane neplatila …

Keď si pozriete na hnojovízii Markíza reláciu Spodina … prepáčte – Smotánka, presne viete, o čom je súčasný systém. Obhajca rovnej dane otrčí pred vás pokojne sako za dvadsaťtisíc eur, hoci si je vedomý toho, že len pri privatizácii bankového sektoru spôsobil škodu vo výške sto miliárd korún … divíte sa mu, že ospevuje rovnú daň ? Najradšej by neplatil vôbec nič, lebo sa pokladá za niečo extra … a na platenia daní je tu predsa spodina spoločnosti, ktorej aj dnes prednáša o potrebe šetrenia, a zodpovednosti … niečom, čomu sa sám vyhýba.

Pozrite sa na krajiny s progresívnou daňou a položte si otázku – prečo majú minimálnu nezamestnanosť, vysokú životnú úroveň, špičkové zdravotníctvo či školstvo, kvalitné verejné služby … ? Nemalo by to byť podľa našich ocenených ekonómov naopak ?

No, možno ostáva na túto otázku iná odpoveď – malo, ale naši ekonómovia boli ocenení za niečo úplne iné …