Právna doložka . .. zn. Nepodpisovať ! !!

13. apríla 2014, cudzinec, Nezaradené

Poznám desiatky ľudí, ktorí sa dostali do problémov podpisom dokumentov, ktorým zjavne nerozumeli – od bianco zmeniek, cez rôzne formy dlžných úpisov či uvalenie bremena na nehnuteľný majetok, až po … tzv. právnu doložku. Nie som právnik, takže netuším, či som použil správny termín, ale vysvetlím, čo pod tým chápem.

V podstate sa jedná o niekoľko viet v osobitnom ustanovení zmluvy, ktoré definujú, ako sa zmluvné strany zachovajú, ak dôjde pri plnení zmluvy k nejakému sporu. Najčastejším “ švindľom “ je znenie, ktoré určuje rozhodcu (teda súd alebo podobnú inštanciu), ktorý v prípade sporu rozhodne o tom, ktorá strana má pravdu.

Pri obchodovaní som sa stretol s prípadmi, že mi obchodný partner zo zahraničia ponúkal uzatvorenie zmluvy, kde jej plnenie bolo situované na Slovensku, ale prípadné spory mali riešiť súdy v Rakúsku, Nemecku … či dokonca USA. Ak som sa pozastavil nad týmto článkom, obyčajne s nesmelým úsmevom dodali – však viete, aké je slovenské súdnictvo, nie ?

Áno, viem. Presne zodpovedá zákonom a ľuďom, ktorí ho riadia … takže sa v ničom nelíši od rakúskeho, nemeckého, britského či amerického súdu.

Nikdy som takúto zmluvu nepodpísal, a nepodpísal by som ju ani v prípade, že by som obchodoval s košickou firmou (príklad), ktorá by požadovala ako miestne príslušný súd pre spory – súd v Košiciach. Ak to niekto požaduje, očakáva (alebo je presvedčený), že na “ svojom “ súde – uspeje. Rozhodne to však nepožaduje, aby zaručil objektívnosť súdu v rozhodovaní pri spore.

Divím sa, prečo množstvo podobných zmlúv podpisujú slovenkí úradníci pri zmluvách štátu s rôznymi subjektmi. Majú k dispozícii zástupy právnikov, ktorí veľmi dobre poznajú nebezpečenstvo podobných dohôd, nie ? Niekedy mám dojem, že toto ustanovenie v zmluve prejde zásluhou vhodne podaného mešteka euráčov … iné vysvetlenie mi nenapadá.

Takže – upozornenie na záver … ak podpisujete zmluvu s právnou doložkou (alebo ako sa tomuto podrazu hovorí), rátajte s tým, že všetky spory sú vopred – prehraté. Skúsenosti ľudí, ktorých poznám a podpísali tento paškvil (podľa môjho sedliackeho pohľadu) hovoria za svoje – minuli desaťtisíce eur na advokátov a cestovanie, ale nikdy a nič nevyhrali – hoci mali niekedy pravdu.

Mimochodom – ako sa uplatní zodpovednosť voči politikom, ktorí toto svinstvo podpísali a spôsobili Slovensku miliardové škody ?