Je hroziaci krach americkej ekonomiky v pozadí nepokojov na Ukrajine ?

24. apríla 2014, cudzinec, Nezaradené

G8 je dnes G7, pretože Rusko dostalo kopačky v dôsledku udalostí na Ukrajine. Skupina najbohatších štátov vyhodila zo svojich radov druhú najstabilnejšiu ekonomiku spomedzi krajín G20 (Financial Times 2012). Prečo ?

Fakty hovoria jasnou rečou – v roku 1980 dosahovala zadĺženosť USA 42,3% HDP. V roku 2012 to už bolo skoro neuveriteľných 107,2% HDP. A dlh ďalej rastie. V prípade Ruska sa očakáva, že zadĺženosť krajiny dosiahne ku koncu roka 2014 hranicu 17% HDP.

Pre zaujímavosť, medzi rokmi 2001 – 2006 hospodárilo Rusko neustále s prebytkom, ktorý bol najnižší v roku 2003 (1,7%) a najvyšší v roku 2006, kedy prebytok dosahoval 8,6%. O niečom podobnom môžu v Spojených štátoch len snívať. Na konci roka 2013 mala dosahovať zadĺženosť americkej ekonomiky 111% a bol predpoklad, že ďalej porastie. Ako to bude, to uvidíme.

V každom prípade na základe týchto čísel jasne vidíme, čo je v pozadí diania na Ukrajine a zúfalej snahy Bruselu a Washingtonu o izoláciu Ruska. Rast európskej ekonomiky očakávajú len blázni a sľubujú politici. Nikto totiž netají, že napr. Grécko bude čoskoro potrebovať ďalší balík peňazí (presnejšie veritelia Grécka, ktorým hrozí reálny bankrot), a rovnako nikto neskryje, že ďalšie “ dlhovou rakovinou “ nakazené ekonomiky – Španielsko, Portugalsko, Írsko a Taliansko – nedávajú perspektívu zotavenia. Skôr naopak.

Navyše – západná Európa si svojou chamtivosťou zničila potenciál v strednej a východnej Európe, a nutne potrebuje nové trhy, ináč jej hrozí kolaps. Preto sa tak ponáhľala s integrovaním pobaltských krajín, preto sa dnes zúfalo ponáhľa s “ pomocou “ Ukrajine … a preto vyvíja tlak na Rusko, ktoré má byť jej konečným cieľom.

Dnes sa už ani Čína, ktorá je najväčším veriteľom USA, netají názorom, že dolár by mal byť nahradený inou stabilnejšou menou – v úlohe svetovej rezervnej meny. A v Bielom dome vlasy dupkom vstávajú

Obľúbenou formulkou Bruselu je, že – Rusko potrebuje obchod s úniou a USA. Z vyššie spomenutých čísel je jasne vidieť, kto a koho potrebuje. Rusko má najväčšie zásoby nerastných surovín na svete, je najväčším producentom zemného plynu a druhým najväčším producentom ropy. Už v roku 2006 malo Rusko tretie najväčšie zásoby zlata a devíz na svete. Akékoľvek embargo voči tejto krajine je bláznivým podnikom, ktorý nemôže skončiť inak, než krachom tých, čo embargo vyhlásia. Rusko má dostatok rezerv, aby prežilo pomerne dlhý čas v pokoji, avšak výpadok jeho dodávok by pre mnohé krajiny znamenal – kolaps. A nezachránil by ich nikto.

Americkej ekonomike hrozí krach. Pripomeňme si, že v prípade Grécka sa začalo konať, keď dlh krajiny začal prekračovať 120% HDP. Hoci sa spojila celá Európa, problém nie je dodnes vyriešený – akurát občas vyletí biela vrana s hláškou – zajtra zasvieti prvý lúč nového slnka … poľnohospodári by vedeli povedať, kam si môžu páni z Bruselu strčiť svoj jediný … mrazivý lúč. Potrebujú slnečné dni … a nie jeden záblesk nádeje.

____________________________

Takže … nepokoje na Ukrajine majú zachrániť zdevastovanú americkú ekonomiku, ktorá roky stála na predaji zbraní štátu a vyvolávaní rôznych vojenských konfliktov. Žiaľ, sko to už býva v kvízoch, ľahkí nepriatelia sa minuli, problémy ostali … a zúfalci chcú dnes okradnúť svalnatú hlavohruď … koľko to asi bude stáť Slovákov ?