Dve beštie – trhová ekonomika a gravitácia

20. augusta 2014, cudzinec, Nezaradené

Veru, gravitácia je pekná potvora – napríklad kašle na parašutistu, ktorému sa neotvoril padák a nemilosrdne ho vedie k pristátiu. O nič lepšie to nie je ani v prípade trhovej ekonomiky. Ak chcem niečo kúpiť, musím prijať cenu a podmienky predávajúceho, alebo sa skúsiť obrátiť na iného dodávateľa.

Problém je,  ak odberateľa poznajú ako neplatiča. Vtedy sa veci komplikujú. Nie však v prípade, že sa jedná o Ukrajinu a neochotným dodávateľom je Rusko. Vtedy svet pobúrene odmieta pravidlá trhovej ekonomiky, a zmätene niečo bľaboce o rozume.

Je to rovnako komické, ako v prípade prevádzkovateľa nemocnice, ktorý požaduje zľavu na nájme, aby si mohol plniť povinnosti. Nútil ho niekto, aby bral nemocnicu do prenájmu ? Nie.

Slovensko sa opätovne zapojí do programu pre chudobných, či ako sa to volá.

Niečo mi tu nedáva zmysel. Presnejšie – veľa vecí mi tu nedáva zmysel. Vlastne, skoro nič nedáva zmysel. Takže – na jednej strane máme vrcholne nezodpovedný systém, ktorý sa v minulosti prezentoval obrovskou prezamestnanosťou, kde si podľa mnohých diskutérov chodili ľudia len cviknúť pichačku a nič vlastne nerobili. Napriek tomu, a napriek desaťročia trvajúcemu embargu ostalo po tomto systéme množstvo podnikov, mali financie na dlhodobú údržbu ciest, prevádzkovanie verejnej prepravy, či ostatné služby vo verejnom záujme.

Dnes máme zodpovedný systém hospodárenia. Odbúrala sa prezamestnanosť, štát sa zbavil skoro všetkých povinností … a tvrdo sa šetrí na verejných výdavkoch. Napriek tomu nie sú peniaze na nič, ba dá sa povedať, že od roku 1990 sa štátny rozpočet plnil len príjmami z predaja štátneho majetku. Zaviedla sa zásada, že bohatí dostávajú dotácie a neplatia dane, aby chudobní mali prácu za minimálnu mzdu, postačujúcu na prežitie. Samozrejme – ani chudobní dane neplatia, nemajú z čoho. Na uliciach vidíme žobrákov, čo v prvom prípade nezodpovedného hospodárenia nebolo. Nemali sme ani bezdomovcov. Prečo ?

Niekde je chyba …

Za totality boli mnohé choroby len smutnou spomienkou z minulosti. Dnes sú realitou – vrátili sa. Za totality údajne všetci kradli, ale štát napriek tomu – mal. Dnes máme množstvo represívnych opatrení a zákonov, peniaze odtekajú len zásluhou pár vyvolených a napriek tomu – štát nemá. Kde je problém ?

Kam sa otočíte, všade vidieť príznaky úpadku.

Rastúca kriminalita, maskovaná štatistickými trikmi, upadajúca ekonomika (ktorú ide maskovať Brusel zmenami – v štatistike), školstvo, zdravotníctvo, verejné služby … závislosť na dovoze potravín, dokonca aj v oblastiach, kde sme počas “ demokratického “ embarga boli sebestační.

A nakoniec sa ide niekto s potleskom bardov trhovej ekonomiky súdiť, lebo jeho dodávateľ nechce dodávať dlžníkovi a zlodejovi….. tomu hovorím pokrok.