Gastrolístky ? Nie, problémom sú zamestnávatelia

11. mája 2015, cudzinec, Nezaradené

Je to pekné, ale nepravdivé – pretože gastrolístky nie sú problémom pre reštaurácie, ale naopak pre zamestnávateľov. Tým sa nikdy nepáčil akýkoľvek benefit pre zamestnancov, samozrejme česť výnimkám. Vlastne – vadilo im úplne všetko. Preto bol (a je) problém so zamestnávaním matiek, preto špekulovali (a dodnes špekulujú) s podvodným zamestnávaním na živnosti, preto sa vyplácajú (hlavne na východe Slovenska) sotva minimálne mzdy, pretože po dôslednom prepočte odpracovaných hodín zistíte, že výplaty sú hlboko pod minimálnou mzdou – ale ľudia zo strachu neprotestujú.

Nie, s gastrolístkami naozaj nemôžu mať reštaurácie problém

Stačí si totiž pozrieť jedálne lístky, a vo väčšine reštauračných zariadení (česť výnimkám) zistíte, že porcie v rámci denného menu sa výrazne líšia od zbytku jedálneho lístka. Nehovoriac o nechuti mnohých prevádzkovateľov k robotníkom, ktorí často prídu a objednajú si len polievku, obvykle gulášovú, držkovú, či fazuľovú … k tomu nejaké rožky a minerálku, alebo iné nealko. Zo skúsenosti viem, že u väčšiny poskytovateľov je porcia hlavného jedla obvykle o tretinu menšia, než bežná. Takže v strate rozhodne nie sú. A pokiaľ je to inak, chyba bude v kalkulácii, nie v gastrolístkoch. Tým skôr, že množstvo reštaurácií by bez pravidelných stravníkov už dávno neexistovalo.

Kto chce, riešenie si nájde

Firmy s gastrolístkami  obchádzame. Namiesto toho (a nie sme jediní) sme vybavili zamestnancov čipovými kartami, ktoré na základe zmluvy akceptujú dve reštaurácie v našej blízkosti. Z hry vypadol prostredník (teda producenti gastráčov), odpadli aj provízie, zjednodušil sa aj tok financií medzi nami a prevádzkovateľmi reštaurácií. Nehovoriac o tom, že príspevky firmy na stravu zamestnancov nekončia v alkohole, či pri nákupoch v rôznych reťazcoch. Zamestnanci si zvykli, a po počiatočnom šomraní sú dnes spokojní.  Veľkú úlohu v ich spokojnosti zohráva aj iný faktor – primeraná mzda za ich prácu. Ak sú spokojní s výplatou, a dokáže pokryť ich každodenné potreby, nie sú odkázaní na špekulovanie s gastrolístkami, ako tomu je často v iných firmách.

A tu sme už vo výbušnej zóne – mnohí zamestnávatelia by najradšej nedávali žiadne benefity, a podľa možnosti by neplatili ani minimálnu mzdu

Tu je skutočný problém. Nie je problém, aby boli gastrolístky zrušené hoci aj zajtrajším dňom. Problém však bude pretrvávať dovtedy, kým bude zakotvená akákoľvek možnosť benefitu pre zamestnanca, hradeného zamestnávateľom. Mnohí zamestnávatelia si zamieňajú Slovensko so zaostalými krajinami niekde v Afrike, a najradšej by platili za prácu dolár denne. Alebo aj vôbec nič …

Ale … prečo nie. Zrušme gastráče a zrušme aj minimálnu mzdu. Namiesto toho opäť zaveďme tabuľky podľa odborov a náročnosti práce. Zaveďme sankcie pre zamestnávateľov, ktorí sa nebudú riadiť orientačnými tabuľkovými mzdami, obmedzme im prístup k rôznym štátnym benefitom, zvýšme im odvody. A možno by pomohlo aj pravidlo, podľa ktorého by nesmeli manažéri firiem zarábať viac, ako dvojnásobok mzdy najhoršie plateného zamestnanca vo firme.

Keď sa naučia zamestnávatelia platiť primerané mzdy za vykonanú prácu, prestanú zneužívať živnosti a iné finty, potom nebudú gastráče vôbec potrebné