Skok do truhly. Kto bude prvý ?

9. marca 2016, cudzinec, Nezaradené

Úprimne povedané, je mi ľahostajné, čo vytiahol denník SME na B.Kollára. Aj keby to bola pravda, je to už nejaký čas z hľadiska zákona premlčané, a nepochybujem, že redaktori SME to veľmi dobre vedia. Takže na niekoho objednávku skúšajú len vyvíjať nátlak na Kollára. Pretože sloboda médií je rovnaká chiméra, ako bájny vták Fénix.

Inou vecou je, že máme po HZDS a SDKÚ nových adeptov na kariérny skok do truhly. Ak sa vytvorí pravicová vláda s účasťou SNS a Mostu, pre obe strany to bude v budúcich voľbách znamenať koniec. Voličov Mostu prevezme SMK, a voliči SNS sa opäť rozdelia medzi niekoľko strán. Takže, otázka znie jednoducho – za akých okolností sú B.Bugár a A.Danko ochotní riskovať niečo podobné ? Som názoru, že za žiadnych, pretože aj stabilita prípadne vytvorenej pravicovej vlády by bola viac než pochybná.

A máme tu aj iných hráčov, ktorí strategicky skúšajú, čo je výhodnejšie. Nielen A.Danko sa neobáva predčasných volieb, v tomto smere uvažuje aj R.Procházka, ktorý napriek velikášskym vyhláseniam pred voľbami padol z poriadnej výšky. Jeho odmietnutie spolupráce s R.Ficom nie je otázkou rozdielov a charakteru, ale len pragmatickou kalkuláciou, založenou na odhade, že v prípadnej vláde pod vedením R.Fica by bol skôr kameňom na jej legimitizáciu, ale bezvýznamným. A Procházka chcel byť predsa premiérom. Nezabúdajúc, že aj v prípadnej pravicovej vláde by bol len do počtu.

Nehovoriac o tom, že predčasné voľby by podľa niektorých mohli byť nástrojom, ako vyhnať z parlamentu M.Kotlebu. A vôbec to nesúvisí s neprijateľnosťou jeho názorov. Práve naopak – s Kotlebom nemôžu spolupracovať, ak nechcú prísť o časť voličov, ale nemôžu ho ani ignorovať. A čo je najhoršie, Kotleba by im videl priamo do kariet, oveľa ťažšie by mohli klamať a kradnúť. O to však nestoja.

V každom prípade, máme už na Slovensku prvého pretekára, ktorý sa pokúsil o politický skok do truhly. Bolo obrovskou chybou zo strany A.Kisku, že sa odmietol stretnúť s Kotlebom, legitímnym zástupcom vyše dvestotisíc voličov. Rozbehla sa petícia za jeho odvolanie, a treba priznať, nie je vôbec o M.Kotlebovi, pretože s jej znením súhlasí mnoho tých, čo by M.Kotlebu ani nepozdravili. Ústava zaručuje každému občanovi slobodu politického názoru, a chráni ho pred diskrimináciou z tohoto dôvodu. A tak A.Kiska nahral na smeč dvom stranám – najprv tým, ktorí ho ako prezidenta nikdy nechceli a neberú vážne. A zároveň aj M.Kotlebovi, ktorí Kiskov neuvážený krok dokáže primerane využiť vo svoj prospech.

Otázka dňa je jasná – budú predčasné voľby, alebo sa rozbehne súťaž v politickom skoku do truhly ? Hoci, je tu ešte jedna alternatíva – B.Kollár sa úctivo poďakuje denníku SME za reklamu, a na oplátku podporí – R.Fica. Ktovie, ako by všetko dopadlo v tomto prípade.