Pochybnosť o legitímnosti súčasného stavu koalície

6. septembra 2016, cudzinec, Nezaradené

Najprv štvorkoalícia, dnes trojkoalícia … jedna strana de facto zanikla, a jej poslanci sa rozpŕchli, či skôr prešli do inej strany, ak teda nerátame tých, ktorí sa označili za nezávislých, čo je obľúbená lož slovenských zákonodarcov. Otázka znie jednoducho – je súčasný stav vládnej koalície legitímny ?

Vo voľbách získala Sieť čosi cez 146 tis. hlasov, Most-Híd ju predbehol o nejakých dvadsaťtisíc hlasov. Skúsme si položiť jednoduchú otázku – koľko voličov Siete by dalo hlas svojim kandidátom, ak by sa uchádzali o dôveru vo farbách strany B.Bugára ? Podporu v približne rovnakom rozsahu by možno získal A.Hrnčiar, ktorý v predošlom období prešiel do parlamentu na kandidátke Most-u, no v prípade ostatných by som to pokladal za nereálne.

Vláda R.Fica vznikla len zásluhou toho, že sa dokázal dohodnúť nielen s A.Dankom či B.Bugárom, ale aj R.Procházkom. Každý poslanec bol dôležitý, pretože nakoniec aj tak došlo k prvému štiepeniu Siete už po oznámení jej predsedu o vstupe do vládnej koalície, ktorú si niektorí jej členovia, najmä však M.Beblavý a K.Macháčková predstavovali úplne inak. Nemusíme brať do úvahy tvrdenia I.Matoviča a spol. o zrade voličov Siete, pretože volený politik je povinný v prvom rade presadzovať program, s ktorým si získal hlasy voličov, a to sa bez účasti – či skôr podielu na vláde – akosi nedá. Z môjho pohľadu podvádzajú voličov tí, ktorí účasť na správe a riadení štátu odmietajú.

Avšak – teraz tu máme naozaj podivný stav, a nič na tom nezmení ani predpoklad, že vládna koalícia bude naozaj stabilnejšia. Nehovoriac o tom, že Most-Híd síce prevzal poslancov Siete, ich miesta na základe povolebných nominácií, ale inak nič viac.

Pohľad na krátku minulosť strany Most-Híd hovorí jasnou rečou. Hoci dnes má teoreticky silu strany, ktorá získala vo voľbách tristotisíc hlasov, reálne bola jeho podpora najvyššia v roku 2010, kedy vo voľbách získal – čosi viac ako 205 tis. hlasov. V ďalších voľbách už jeho podpora len klesala. Dnes je však v situácii, ktorá je úplne iná – disponuje postavením, ktoré nikdy nedosiahol. A budem otvorený – nepokladám to za férové voči voličom, a to nielen Siete. Ale aj voči voličom ostatných strán, dokonca aj tých, ktoré sa do parlamentu vôbec nedostali.

Však si skúsme predstaviť absurdnú situáciu, kde by za predsedom parlamentu prišli zástupcovia neparlamentných strán, a oznámili by, že sa spojili, ich voličská podpora presiahla nielen povinných 5%, ale dokonca aj hranicu 7% – a teraz žiadajú o poslanecké mandáty, pretože majú väčšiu podporu, ako niekto – kto tam už je. Iste, znie to absurdne, ale rovnako absurdné je aj to, čo sa odohralo v posledných týždňoch – Most-Híd bude zastupovať voličov, ktorí volili niekoho úplne iného.

Je teda súčasný stav legitímny ? Zodpovedá výsledkom volieb ? Myslím, že nie je … vzhľadom na tieto zmeny by som pokladal za legitímny postup demisiu vlády, menovanie úradníckej vlády za účelom vykonania zmien vo volebnom zákone, a následne – predčasné voľby.