Zabudnuté perly Slovenska I.

17. apríla 2017, cudzinec, Nezaradené

Niekedy je priam udivujúce, ako ľahostajne sa staviame k veciam, ilustrujúcim našu nepochybne bohatú minulosť a zručnosť.

Niekedy pred minuloročnými voľbami zaznel sľub, že v prípade úspechu sa zmení prístup štátu k cestovnému ruchu, kúpeľníctvu či športu. Tento sľub zaznel už neraz a z mnohých úst, no akosi nikdy nedošlo k jeho naplneniu. Ako sa hovorí “ sľuby sa sľubujú a blázni sa radujú „.

Skoky na lyžiach boli kedysi športom, ktorý na krídlach úspechov niesol meno Slovenska a slovenských športovcov do celého sveta. Dnes si už pomaly nikto nespomenie, že na Slovensku vyrastali majstri sveta, či víťazi iných súťaží. Skokanské areály často len smutne chátrajú a zívajú prázdnotou. Niekde sa ešte nadšenci z posledných síl a za pomoci uťahovania vlastných (rodinných) opaskov snažia zachrániť aspoň to málo, čo ešte zachrániť ide. Napríklad niekdajší známy areál v Banskej Bystrici na Žltých pieskoch. Pohľad na jeho súčasný stav je bolestivý aj napriek snahe nadšencov. Raz darmo – veľké veci sa nedajú robiť s malým meštekom peňazí.dsc_0046-kopia

Sliač sa preslávil známymi kúpeľmi. Dnes priam ironicky vyznieva jeden nápis – Sliač, kúpele vášho srdca. Áno, pri príchode do známych kúpeľov sa naozaj ozve srdce, ale bolesťou nad tým, ako dnes vyzerajú. Zanedbané či doslova ošarpané budovy, park s pokoseným trávnikom je v kontraste s rozpadajúcim sa schodišťom či zanedbanými záhradnými dekoráciami. Parkovisko špatí akási ošarpaná búdka, v ktorej sa zrejme kedysi vyberali poplatky. Priznám sa, je to doslova hanebný pohľad, ktorý spôsobuje, že sa niekedy človek aj hanbí priznať, kde žije.dsc_0054-kopia

Matne si spomínam, že kedysi pred letom 2002 sľúbili dvaja vysokopostavení klamári po zisku hokejového titulu majstrov sveta, že sa bude (nielen) pre tento šport robiť viac. Jasne si spomínam, že niekto minulý rok sľúbil niečo podobné slovenskému kúpeľníctvu a so stisnutým srdcom dúfam, že to nebolo tiež klamstvo.

Zabudnutých klenotov Slovenska je samozrejme oveľa viac. Z tých športových unikátov stačí pripomenúť skokanský mostík na Králikoch, alebo celý areál vo Vysokých Tatrách, a mnohé iné.Mimochodom, skokanský areál na Králikoch nebol nikdy dokončený, a to aj napriek tomu, že jeho dvojča je v prevádzke. Najskôr preto, že sa nenachádza na Slovensku. Kúpeľníctvo môže spomínať na časy kúpeľov v Korytnici, ale treba otvorene povedať, že ani iné kúpeľné lokality nevyzerajú príliš vábne a v nejednej nájdeme povestných “ kostlivcov v skriniach sa ukrývajúcich „. Na jednej strane sa hovorí o záujme štátu v súvislosti so športom, cestovným ruchom či kúpeľníctvom, no nikde akosi nevidieť výsledky záujmu politikov. Ak teda nerátame honosné haciendy pochybných milionárov, ktoré vyrastajú ako huby po daždi a bez ohľadu na životné prostredie či ráz krajiny. A ťažko pochopiť, na čo vlastne čakáme. Máme obrovský potenciál, ktorý by vyriešil aj mnohé problémy s nezamestnanosťou a nepochybne by vrátil na slovenskú hrudu aj mnoho mladých ľudí, vyhnaných z vlastí asociálnymi vládami titulovaných skrachovancov.dsc_0055-kopia Koho však môžu očariť zanedbané kúpele či zdevastované športoviská ? Aký profit nám môžu priniesť milióny a miliardy, ktoré boli investované do ich výstavby, keď nakoniec skončili mimo záujmu zodpovedných ? dsc_0059-kopiaPri pohľade na tieto miesta musí každý pochopiť, že vôbec nie sme odkázaní na to, aby sme si kupovali prácu od rôznych pochybných nadnárodných spoločností za žobrákovu kapsu. Čo si však pomyslí návštevník kúpeľov na Slovensku, ak príde na parkovisko, ktoré špatí stará a plesnivá búda vyberača poplatkov za parkovanie ?

Kedy zistíme, že športové podujatia sú zdrojom nemalých príjmov ? A kedy niekto vysvetlí, akým spôsobom sa delia peniaze z rôznych lotérií a prečo skončil model, ktorý väčšinu týchto zdrojov umiestňoval do športu ?

Veľa otázok a málo odpovedí. Ale pri pohľade na tieto fotografie by sme sa mali zamyslieť hlavne vo chvíli, keď sa rozhodujeme, kto bude dostávať najbližšie roky výplatu z nášho vrecka. Mali by sme prestať rozhodovať o tom, koho nechceme. Mali by sme hľadať tých, ktorí si želajú všeobecný prospech, vedia niesť zodpovednosť a majú vzťah k Slovensku.

Slovensko je bohatá a krásna krajina … tak prečo by sme mali riešiť chudobu ?

(fotografie – archív autora)