Reálne výsledky volieb do VÚC nepôsobia optimisticky . .. skôr varovne

6. novembra 2017, cudzinec, Nezaradené

Radujme sa, veseľme sa, h…. máme, podeľme sa … aj tak by sa dal hodnotiť celkový výsledok volieb. Ak sa pozrieme na čísla, nie je žiadny dôvod na radosť, skôr by sme sa mali naozaj hlboko zamyslieť.

Ako to teda ten Kotleba prehral voľby ? Nechajme hovoriť čísla …

  1. M.Kotleba s podporou jednej strany a trvale ostreľovaný všetkými mienkotvornými médiami získal – 47 502 hlasov. Úspešnejší protivník J.Lunter získal 99 169 hlasov, lenže na rozdiel od Kotlebu mal na svojej strane médiá, a ešte sa k tomu niektorí súperi vzdali svojej kandidatúry v jeho prospech, a získal aj priamu (verbálnu) podporu parlamentných politických strán.
  2. J.Droba získal 36 864 hlasov, lenže na tento výsledok potreboval podporu koalície siedmych politických strán – čo dáva dosť nelichotivý priemer 5 266 hlasov na jeden politický subjekt.
  3. J.Viskupič získal 48 584 hlasov, podporila ho koalícia šiestich strán, a teda získal od každej v priemere – 8 097 hlasov.
  4. J.Baška získal 62 807 hlasov, s podporou štyroch politických strán a skončil s priemerom – 15 701 hlasov.
  5. M.Belica získal 52 184 hlasov, s podporou troch politických strán, a skončil s priemerom – 17 394 hlasov.
  6. E.Jurinová získala 82 034 hlasov, s podporou piatich politických strán, a skončila s priemerom – 16 409 hlasov.
  7. M.Majerský získal 72 366 hlasov, s podporou štyroch politických strán, a skončil s priemerom – 18 091 hlasov.
  8. R.Trnka získal 59 599 hlasov, s podporou piatich politických strán, a skončil s priemerom – 11 920 hlasov.

Ešte si myslíte, že je nejaký dôvod na oslavu sobotňajších výsledkov ? Sotva, pretože výsledok M.Kotlebu jasne ukazuje, ako by všetko dopadlo, ak by musel „kopať“ každý sám za seba. Čisto teoreticky by zviedol tvrdý súboj s J.Lunterom, ktorý vsadil hlavne na svoju povesť, ale ostatní „úspešní“ kandidáti by boli v tomto súboji len trápnym komparzom.

Iste, základom každého kolektívneho úspechu je schopnosť podriadiť sa spoločnému cieľu, často na úkor vlastných ambícií. Avšak dosiahnuť upracované víťazstvo za cenu „cigánskej“ férovky nie je žiadnym dôvodom na oslavu. Je to skôr dôvod na zamyslenie, čo vlastne politické strany a ich zástupcovia ponúkajú, keď im verí tam málo voličov, a musia doslova zoškrabávať hlasy, aby dokázali poraziť – M.Kotlebu. Človeka, ktorý by za normálnych okolností publikoval svoje názory (možno) vo forme videa na niektorom portáli, napríklad Youtube, a neznamenal by nič. Stručne povedané, v sobotňajších voľbách sa naplno prejavila nedôvera voličov voči politikom, pričom v banskobystrickom kraji sa síce spojili proti pokračovaniu M.Kotlebu vo funkcii, ale to je tak asi všetko. Aká bude budúcnosť, to neviem – a J.Luntera hodnotiť nemienim – pred večerom. A ten príde o pár rokov.

Súčasný volebný systém, ako aj samospráva … sú doslova nezmyslami, ktoré slúžia kde-komu, len nie národu a štátu. Súhlasím s názorom, ktorý zaznel niekde inde – dnes môže kandidovať a uspieť ktokoľvek, ak má peniaze a podporu médií. A to rozhodne nie je v poriadku.