Život nemá cenu . . . pre sudcov (aj pre spoločnosť)

6. apríla 2020, cudzinec, Nezaradené

Ak by existoval trest smrti a páchateľ by dostal doživotie za pomoc pri objasňovaní trestnej činnosti,malo by to logiku.Avšak dostať za tri vraždy niečo iné ako doživotie je absurdné.

Slovenské súdy sa nepoučili.Nepoučili sa z tragédie,ktorá sa odohrala v banskobystrickom penzióne,kde čerstvo prepustený psychopat po pár mesiacoch na slobode zavraždil mladú ženu,matku dvoch detí.Kdesi potom zaznelo,že sa pritvrdí systém prepúšťania po výkone časti trestu,no podľa dostupných informácií dopadlo kladivo “spravodlivosti” najmä na bezvýznamných zlodejíčkov.Hlavne tých,ktorí si pri danom úkone nemohli dovoliť právne služby.

Marček je trojnásobný vrah.Vrah,ktorý bez váhania zavraždil aj mladú ženu,ktorá bola v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.Vrah,ktorý nevraždil v afekte,ale na objednávku.Vrah,ktorý si nechal za zmarenie životov iných – zaplatiť.Vrah,ktorého predpoklad na normálne fungovanie v spoločnosti je podľa znalcov minimálny.Čo viac treba poznať súdu na udelenie spravodlivého trestu ?
Trest,ktorý mu bol udelený,je naozaj nezmyselný.Trojnásobný nájomný vrah bude môcť žiadať o prepustenie po 3/4 trestu.Teda približne po sedemnástich rokoch vo väzení.Stačí pripomenúť,že približne rovnaká doba vo väzení vôbec nestačila na “prevýchovu” psychopata z banskobystrického penziónu,ktorého prepustili na slobodu aj napriek tomu,že vo výkone trestu mali obavy z jeho zaradenia do akýchkoľvek aktivít.

Akú-takú logiku by malo doživotie s možnosťou prepustenia po 25 rokoch výkonu trestu.Hoci za tri zmarené ľudské životy,zničené životy rodín obetí a ich doživotné utrpenie je aj 25 rokov vo väzení malým trestom.

Slovenské súdnictvo sa opäť “vyznamenalo”.Ukázalo,že existuje možná tolerancia voči páchateľom krvavých zločinov,ak v sebe nájdu na poslednú “chvíľu” svedomie a pomôžu usvedčiť vlastných kumpánov. Ľudský život ? V prípade Marčeka bol ohodnotený na necelých 8 rokov väzenia.Pre ilustráciu len dodajme,že vyššie tresty dostávajú úplne bežne páchatelia ekonomickej trestnej činnosti,kde išlo len o peniaze.Peniaze …

Asi majú peniaze vyššiu hodnotu ako ľudský život … ťažko sa potom diviť,že elity pokladajú za najspoľahlivejších spojencov vrahov v Iraku a Afganistanu …