Agresiu Ruska nevyrieši impotentné OSN

25. februára 2022, cudzinec, Nezaradené

Posledné desaťročia ukázali,že rešpekt voči rozhodnutiam OSN je na bode mrazu a celá organizácia je dnes užitočná ako periskop na kolobežke

Kremeľ môže dostať do správnych koľají len realistická politika,zohľadňujúca postavenie Ruska ako veľmoci.Aktuálna ruská agresia je len následkom dlhodobo prehliadaných a neriešených problémov.

Ako donútiť ruské vojská k ukončeniu invázie a opusteniu Ukrajiny ? Sankcie by boli účinné len v prípade,ak by Európa prestala odoberať akúkoľvek produkciu,či už ropy alebo plynu.Čo by v praxi znamenalo prudký nárast biedy na starom kontinente,hospodársku krízu nepredstaviteľných rozmerov a možné sociálne nepokoje.Zhrnuté a podčiarknuté – nikto to nebude riskovať a už vôbec nie kvôli Ukrajine.Bližšia košeľa ako kabát.

Problémom sú Čína (a možno aj Turecko).Čína dokáže v prípade embarga proti Rusku odobrať celú jeho produkciu a ani sa týmto očakávaním veľmi netají

Turecko síce vyjadruje svoje pobúrenie,ale ani tu si netreba robiť ilúzie.Otvorená rana v podobe klamstiev únie o jeho vstupe stále mokvá,a už v minulosti ukázala Ankara,že s radosťou by oplatila Bruselu jeho dvojtvárnosť.

Čo teda bude ? Jednou z ciest by mohol byť politický obchod s Pekingom,ktorého výsledkom by bola strata čínskej podpory politike Kremľa.Drahý politický obchod,pretože v posledných rokoch čelili aj čínske spoločnosti rôznym formám ekonomického výpalníctva.A v danej situácii by Peking skôr žiadal uznanie svojich územných nárokov.

Druhou cestou a veľmi bolestivou by bolo jednanie s Ruskom.Bolestivou,lebo na Krym a odštiepenecké republiky by sa museli rovno zabudnúť.Postavenie Ukrajiny by bolo možné maximálne v polohe neutrálneho štátu.Na druhej strane by mohol Kyjev zo súčasnej situácie aj vyťažiť.Prinútiť Kremeľ zaplatiť za “rešpektované” postavenie veľmoci.A vystaviť mastný účet.

Dnes treba myslieť pragmaticky.Ruské vojská z Ukrajiny nikto nevyženie.

Ukrajina na to nemá potenciál (čisto teoreticky by mohla formou naťahovania konfliktu a formou partizánskej vojny za nepredstaviteľných obetí),a NATO nemôže zasiahnuť.Priama vojenská pomoc cestou presunu vojenských jednotiek by bola možná len teoreticky,prostredníctvom tretích krajín (čiže žoldnierov).Otázne však je,ako ďaleko je ochotný zájsť V.Putin.

OSN ? Zabudnime na desiatky rokov impotentnú organizáciu,ktorej vyhlásenia nemajú ani hodnotu toaletného papiera.Veľmoci ju veselo ignorujú,však majú právo veta.A ostatní sa nadšenie tvária “sme členmi OSN”.Posledným klincom do rakvy tejto inštitúcie bolo postavenie Saudskej Arábie na čelo Rady pre ľudské práva.(Rovnako šialený nápad,ako menovanie pedofila učiteľom v škôlke)

Stretnutie členov únie a aliancie nič nevyrieši.Svoj tieň neprekročia … ak chceme zachovať celistvosť Ukrajiny,ruské vojská ju musia opustiť dobrovoľne a ponuka pre Kremeľ musí byť neodolateľná.Dúfajme,že sa konečne poučí aj volič a nebude dávať moc do rúk užitočných idiotov