Založ si blog

Darujte svojim deťom otroctvo – životom v ľahostajnosti

Ak by som mal dnes predpovedať budúcnosť Slovenska podľa súčasného vývoja vo svete, tak by som musel konštatovať jediné – neverím, že Slováci budú mať o polstoročie samostatný štát. A rovnako neverím, že strata samostatnosti bude trvať ešte tak dlho. Pretože väčšinu samostatnosti sme už počas posledného desaťročia stratili.

Väčšina známych, ktorí pracujú s financiami, hovorí o rozvrate financií vo chvíli, keď dlhy domácnosti presahujú 30% jej príjmov. Ak presahujú dlhy 50% príjmov, otvorene sa hovorí o jej ohrození, a blížiacej sa vidine krachu. Väčšina štátov, združených v európskych štruktúrach, “ disponuje “ zadĺženosťou, ktorá presahuje 60% HDP. A to dokonca aj tie krajiny, ktoré sa všeobecne pokladajú za bohaté – vlastne, a o tom sotva bude niekto pochybovať (s výnimkou demagógov), bohaté krajiny si udržiavajú vysokú životnú úroveň akousi formou zotrvačnosti, vyplývajúcou z možností, ktoré im dáva rozhodovanie nad osudmi hospodárstva krajín bývalého východného bloku. Pretože tie ešte majú aký-taký potenciál – či už trhu, alebo hospodárstva.

Ak vám niekto tvrdí, že sme na ceste za vysokou životnou úrovňou krajín ako Nemecko, otvorene a bezočivo vás klame. V skutočnosti je to tak, že vaša nízka životná úroveň je zárukou udržania vysokej životnej úrovne v Nemecku. Nikdy a nikde v dejinách ľudstva sa nestalo, ab páni popriali svojim sluhom a dali im to, čo sami majú. Kto v niečo podobné verí, mal by urýchlene preskúmať vlastný duševný stav – tým skôr, že postoj (nielen) Nemcov voči slovanským národom, ale nielen voči nim – je známy už dlhé stáročia. Nič nám nedarujú, ak na tom sami desaťnásobne nezískajú … a na tom nemení nič ani šaškovanie A.Merkel.

Včera nás kontaktovali záujemcovia o kúpu pôdy, presnejšie tej časti, na ktorej máme vinice. Nič by na tom nebolo podivného, keby – sa neozvali napriek tomu, že sme žiadnu pôdu nikde neponúkali a ani nemáme v úmysle predať. Ponuka nám doslova vyrazila dych – niekto chce zaplatiť za našu starú vinicu (ktorú musíme v budúcom roku kompletne obnoviť) 25 € za meter štvorcový ! Absurdnosť, ktorá však vyvolala nielen pochybnosti o “ kvalite “ tejto ponuky, ale aj niečom inom – kdesi sa totiž písalo, že slovenská pôda sa dostáva do rúk zahraničných vlastníkov aj napriek tomu, že to zákon neumožňuje.

Pre zaujímavosť – 20 – 25 € sa platí za štvorcový meter pozemku tam, kde je umožnená výstavba. Mám na mysli naše okolie. Iste, máme suseda, ktorý už roky predáva svoju záhradečku v cene, blížiacej sa 18 € za meter štvorcový, hoci zahŕňa len kúsok trávnika, vyschnutý vinič a je situovaná v zapadnutej diere na juhu stredného Slovenska. Však preto to roky predáva. A teraz zrazu niekto ponúka ešte viac ? Nebude to – nemôže to byť náhoda.

Ak by som mal definovať to, čo sa dnes na Slovensku deje, použil by som na to slová – prežierame budúcnosť svojich detí a vnukov. Pripustili sme, aby sa rozpredalo a rozpredávalo bohatstvo tejto krajiny. Krajiny, v ktorej sa neustále vymýšľajú nové poplatky a dane, aby štátny rozpočet dosiahol v roku 2019 stav z roku 1990 !!! Je to normálne ? Sme naozaj takí blázni ? Na každom rohu je vycapená tabuľka únie s nápisom – toto sa postavilo za európske financie, ale nikto si nekladie otázku, kde teda sú slovenské financie, keď výber daní nielen stúpa, ale sa dokonca rozširuje a napriek tomu premiér tejto krajiny prehlási, že bez peňazí z únie by sme neprežili.

Pripomína mi to stav našej rodiny v otázke jednej príbuznej, ktorá by bez našej pomoci neprežila. Jej rodičia kedysi zanedbali úradné posúdenie zdravotného stavu dcéry, a tak dnes dostáva sociálny príspevok čosi cez šesťdesiat eur, a hoci jej bude priznaná plná invalidita, nič sa v tomto smere nezlepší, lebo nemá povinne odpracovanú dobu v zmysle zákona. A tak je plne závislá na našej pomoci, na tom, že financujeme jej potreby. Je v presne rovnakej situácii ako Slovensko, no s jedným maličkým rozdielom – nemôže vyberať dane (nemá od koho), nemá žiadny majetok (avšak Slovensko svoj majetok malo !) … žiaľ, jej stav presne ilustruje Slovensko a stav tohoto štátu.

Prečo používam slová “ tohoto štátu „. Pretože by nikdy nevznikol, ak by nebolo jeho obyvateľom už na začiatku upreté ústavné (dokonca aj komunistami priznané) právo na slobodné rozhodnutie … a ak chcem použiť slovo “ vlasť „, mnohým sa to určite nebude páčiť, ale tou bolo pre mňa zaniknuté Československo. A nejaká pomlčka či iné absurdnosti mi boli ukradnuté, pretože Slovák som si odjakživa písal s veľkým S. Napokon, nepočul som o žiadnom Afroameričanovi, že by sa sťažoval – vadí mi to malé “ a “ v slove – Afroameričan.

Nedávno mi kamarát nadškrkol – no dobre, Československo ti nevadilo, a teda – prečo ti vadí nejaká predstava európskej federácie ? Najskôr preto, že ktosi tu vrieskal už v roku 1989 – chceme si vládnuť sami, nechceme kuratelu Sojuzu ani nikoho iného, chceme vstúpiť do Európy (vtedy som zakričal – ty chmuľo, kde sme dnes ? Visíme nad Európou ?), chceme o svojej budúcnosti rozhodovať na základe svojich potrieb … proti tomu som nemal nič, však nikde sa nehovorilo o opätovnom rozbití Československa (pretože rok 1992 sa len málo líšil od roku 1938) … a dnes mi rovnakí ľudia tvrdia, že samostatnosť je nemožná, bez podriadenosti veľkým to akosi nejde a Sojuz potrebujeme, len bude mať sídlo v Bruseli ? Potom mi ostáva veriť v jediné – teda, že o nich kedysi tí zločinní komunisti hovorili pravdu, keď tvrdili, že sú to zradcovia a kolaboranti západného kapitálu. Alebo ?

Pôdu rozhodne nepredáme … nie preto, že by nás fascinovalo oranie, sadenie a iné veci s tým súvisiace, ale preto, že je to jediná istota, ktorú naozaj máme. Pretože jedného dňa sa naozaj môže nastať situácia, kedy objem falošných peňazí, distribuovaných Bruselom prekročí únosné medze a bude treba splatiť dlhy – a vôbec si nerobím ilúzie, ako budú postupovať súčasní mocipáni. Vôbec im nebudú smrdieť komunistické maniere a pokojne urobia presne to, čo dnes kritizujú na roku 1953 – teda tzv. menovú reformu, ktorá bude v skutočnosti znárodnením úspor obyvateľstva. Bude tam len jeden rozdiel – vtedy bola hlavná motivácia toho kroku v neradostnom stave hospodárstva po II.svetovej vojne, teraz bude príčinou neschopnosť politikov viesť krajiny k prosperite, či skôr ich neochota.

A ešte ironická poznámka – viete, že komunisti boli geniálni zlodeji oproti demokratom ? Pretože v čase ich vlády všetci kradli a napriek tomu odovzdávali štát s vyššími príjmami než výdavkami. Pri vláde demokratov kradnú len mocipáni a dlhy neustále rastú – čím to asi bude ? Zodpovednou politikou, nie …

Kľúčový štváč alebo táraniny P. Schutza

25.05.2018

Vždy si spomeniem na zmenu majetkových pomerov v denníku SME, keď aj P.Schutz stál na strane tých, ktorí chceli odísť (a nakoniec aj odišli) ... a čoraz viac chápem, prečo ostal, alebo skôr viac »

Seď, čakaj buď rád, že nezdochneš . ..

25.05.2018

Titulok vystihuje stav “reformovaného”, alebo skôr sprivatizovaného a rozkradnutého zdravotníctva. Osem hodín ráno, pani sťažka vychádza z dverí polikliniky, namáhavo prechádza pár krokov viac »

Bratislava nie je Slovensko

24.05.2018

Pobúrenie nad budúcoročným pôsobením hokejovej reprezentácie v Košiciach počas bojov v základných skupinách na domácom svetovom šampionáte sa dalo čakať. Už roky je totiž známe, že viac »

Putin

Putin vraj nebude tretíkrát za sebou kandidovať na prezidenta

25.05.2018 19:58

Putin sa už raz ocitol v situácii, keď mu končilo druhé obdobie na čele štátu a ústava mu nedovoľovala tretíkrát kandidovať. Vtedy sa stal predsedom vlády.

porošenko

Maďarsko navrhuje v NATO zmenit prístup k Ukrajine

25.05.2018 19:09

Budapešť sa snaží blokovať ukrajinské snahy o zblíženie s NATO a Európskou úniou v odvete za údajný útlak maďarskej menšiny na Ukrajine.

euro, bankovky, peniaze, mince

EÚ dosiahla dohodu o reforme pravidiel bankového kapitálu

25.05.2018 18:33

Ministri financií Európskej únie dosiahli dohodu o reforme pravidiel bankového kapitálu. To je významný krok k posilneniu finančnej stability bloku.

Indiana, streľba

Študent postrelil dvoch ľudí na škole v americkej Indiane, zadržali ho

25.05.2018 18:01

Zranenia utrpeli jeden dospelý a jedno dieťa. Oboch previezli do nemocnice, ich stav zatiaľ nie je známy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,688
Celková čítanosť: 3672230x
Priemerná čítanosť článkov: 2175x

Autor blogu