Založ si blog

Na (nielen) prešovskú nôtu . . .

Otvorene poviem, nikde na Slovensku som nevidel toľko krásnych a rozumných žien, ako v Prešove … niekedy má napadá, že Stvoriteľ bol po ťažkej drine unavený, a tak sa v metropole Šariša nielen zdržal … ale aj venoval tomu, čo robí svet krásnym …

No medzi ľuďmi sa nájdu aj takí, ktorí sa nevedia chovať ako ľudia … hovorím o tebe, neznámy na VW Touareg s prešovskou značkou, ktorý si včera na primrznutej ceste v smere Dobrá Niva – Zvolen vystrájal doslova “psie” kusy, bezohľadne a priam šialene nielen predbiehal na úsekoch, kde je to zakázané, ale dokonca si našiel odvahu vytrubovať na odbočujúce vozidlá v smere Ostrá Lúka, pretože pre teba je prijateľné všetko – aj predbiehanie cez plnú čiaru na križovatke !

Dúfaj, že nestretneš rovnakého, ako si ty. Dúfaj, že nikto a nikde nedoplatí na tvoju bezohľadnosť. A hlavne dúfaj, že sa nebude niekto správať ako ty (málo pravdepodobné, dnes je to bežné), a nedoplatíš na správanie tebe podobného – ty sám. Alebo niekto, na kom ti záleží. Pretože nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch.

Ale, ak už o bezohľadných “vodičoch” na zimných cestách, tak aj o “profesionáloch” za volantom …

Musím priznať, že som spokojný so zvýšeným počtom hliadok na cestách. Nie som však spokojný s tým, akým spôsobom realizujú svoju činnosť. Za posledný týždeň som videl tri kamióny v priekope vedľa cesty, asi štyri-päť doslova zdemolovaných áut, a niekoľko vyvrátených značiek. A niečo mi nejde do hlavy …

Úseky, ktoré sú v zime kritické, poznáme mnohí. Najmä horské priechody. Nejde mi do hlavy, ako sa môže na ceste druhej triedy, vinúcej sa cez hory, objaviť niekoľko kamiónov, na pneumatikách dosť pochybnej kvality (tak zničených, že sa už ani nedá poriadne rozoznať ich druh), hoci na oboch koncoch daného úseku sa niekde pohybujú hliadky – či už označené, alebo civilné. Nejde mi do hlavy, ako sa môže niekto vyťahovať pri káve, že v priebehu dňa sa dopustil troch závažných priestupkov, a vždy to skončilo len udelením pokuty.

Nejde mi do hlavy ani to, ako môže niekto kontrolovať v blízkosti križovatky prechádzajúcich vodičov a vôbec mu nevadí pohľad na autá, priamo parkujúce v križovatke, na prechodoch pre chodcov, alebo vodičov, veselo blokujúcich cestu a debatujúcich cez okienko s kýmsi na chodníku.

Nejde mi do hlavy, ako môžu profesionáli v autobusoch jazdiť za zlej viditeľnosti v hmle – bez svetiel. Nejde mi do hlavy ani to, že som včera videl niekoľko aút napospol luxusnejšieho vydania, ktoré majú zrejme smerovky len ako súčasť príplatkovej výbavy, nezaujímavej pre vlastníkov. Asi veria v jasnovidectvo ostatných …

A na záver – je zima, a tú vždy sprevádza nielen ľad a sneh, ale aj častejšie úrazy ľudí. Vodiči … nechovajte sa ako prasce ! Ak ide sanitka, je normálne dať jej priestor aj vtedy, keď nemá zapnuté výstražné svetlá, alebo sirénu. Nikomu neublíži, ak chvíľu počká, alebo sa uhne na kraj cesty.

 

 

Kľúčový štváč alebo táraniny P. Schutza

25.05.2018

Vždy si spomeniem na zmenu majetkových pomerov v denníku SME, keď aj P.Schutz stál na strane tých, ktorí chceli odísť (a nakoniec aj odišli) ... a čoraz viac chápem, prečo ostal, alebo skôr viac »

Seď, čakaj buď rád, že nezdochneš . ..

25.05.2018

Titulok vystihuje stav “reformovaného”, alebo skôr sprivatizovaného a rozkradnutého zdravotníctva. Osem hodín ráno, pani sťažka vychádza z dverí polikliniky, namáhavo prechádza pár krokov viac »

Bratislava nie je Slovensko

24.05.2018

Pobúrenie nad budúcoročným pôsobením hokejovej reprezentácie v Košiciach počas bojov v základných skupinách na domácom svetovom šampionáte sa dalo čakať. Už roky je totiž známe, že viac »

Putin

Putin vraj nebude tretíkrát za sebou kandidovať na prezidenta

25.05.2018 19:58

Putin sa už raz ocitol v situácii, keď mu končilo druhé obdobie na čele štátu a ústava mu nedovoľovala tretíkrát kandidovať. Vtedy sa stal predsedom vlády.

porošenko

Maďarsko navrhuje v NATO zmenit prístup k Ukrajine

25.05.2018 19:09

Budapešť sa snaží blokovať ukrajinské snahy o zblíženie s NATO a Európskou úniou v odvete za údajný útlak maďarskej menšiny na Ukrajine.

euro, bankovky, peniaze, mince

EÚ dosiahla dohodu o reforme pravidiel bankového kapitálu

25.05.2018 18:33

Ministri financií Európskej únie dosiahli dohodu o reforme pravidiel bankového kapitálu. To je významný krok k posilneniu finančnej stability bloku.

Indiana, streľba

Študent postrelil dvoch ľudí na škole v americkej Indiane, zadržali ho

25.05.2018 18:01

Zranenia utrpeli jeden dospelý a jedno dieťa. Oboch previezli do nemocnice, ich stav zatiaľ nie je známy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,688
Celková čítanosť: 3672310x
Priemerná čítanosť článkov: 2176x

Autor blogu