Založ si blog

Na (nielen) prešovskú nôtu . . .

Otvorene poviem, nikde na Slovensku som nevidel toľko krásnych a rozumných žien, ako v Prešove … niekedy má napadá, že Stvoriteľ bol po ťažkej drine unavený, a tak sa v metropole Šariša nielen zdržal … ale aj venoval tomu, čo robí svet krásnym …

No medzi ľuďmi sa nájdu aj takí, ktorí sa nevedia chovať ako ľudia … hovorím o tebe, neznámy na VW Touareg s prešovskou značkou, ktorý si včera na primrznutej ceste v smere Dobrá Niva – Zvolen vystrájal doslova “psie” kusy, bezohľadne a priam šialene nielen predbiehal na úsekoch, kde je to zakázané, ale dokonca si našiel odvahu vytrubovať na odbočujúce vozidlá v smere Ostrá Lúka, pretože pre teba je prijateľné všetko – aj predbiehanie cez plnú čiaru na križovatke !

Dúfaj, že nestretneš rovnakého, ako si ty. Dúfaj, že nikto a nikde nedoplatí na tvoju bezohľadnosť. A hlavne dúfaj, že sa nebude niekto správať ako ty (málo pravdepodobné, dnes je to bežné), a nedoplatíš na správanie tebe podobného – ty sám. Alebo niekto, na kom ti záleží. Pretože nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch.

Ale, ak už o bezohľadných “vodičoch” na zimných cestách, tak aj o “profesionáloch” za volantom …

Musím priznať, že som spokojný so zvýšeným počtom hliadok na cestách. Nie som však spokojný s tým, akým spôsobom realizujú svoju činnosť. Za posledný týždeň som videl tri kamióny v priekope vedľa cesty, asi štyri-päť doslova zdemolovaných áut, a niekoľko vyvrátených značiek. A niečo mi nejde do hlavy …

Úseky, ktoré sú v zime kritické, poznáme mnohí. Najmä horské priechody. Nejde mi do hlavy, ako sa môže na ceste druhej triedy, vinúcej sa cez hory, objaviť niekoľko kamiónov, na pneumatikách dosť pochybnej kvality (tak zničených, že sa už ani nedá poriadne rozoznať ich druh), hoci na oboch koncoch daného úseku sa niekde pohybujú hliadky – či už označené, alebo civilné. Nejde mi do hlavy, ako sa môže niekto vyťahovať pri káve, že v priebehu dňa sa dopustil troch závažných priestupkov, a vždy to skončilo len udelením pokuty.

Nejde mi do hlavy ani to, ako môže niekto kontrolovať v blízkosti križovatky prechádzajúcich vodičov a vôbec mu nevadí pohľad na autá, priamo parkujúce v križovatke, na prechodoch pre chodcov, alebo vodičov, veselo blokujúcich cestu a debatujúcich cez okienko s kýmsi na chodníku.

Nejde mi do hlavy, ako môžu profesionáli v autobusoch jazdiť za zlej viditeľnosti v hmle – bez svetiel. Nejde mi do hlavy ani to, že som včera videl niekoľko aút napospol luxusnejšieho vydania, ktoré majú zrejme smerovky len ako súčasť príplatkovej výbavy, nezaujímavej pre vlastníkov. Asi veria v jasnovidectvo ostatných …

A na záver – je zima, a tú vždy sprevádza nielen ľad a sneh, ale aj častejšie úrazy ľudí. Vodiči … nechovajte sa ako prasce ! Ak ide sanitka, je normálne dať jej priestor aj vtedy, keď nemá zapnuté výstražné svetlá, alebo sirénu. Nikomu neublíži, ak chvíľu počká, alebo sa uhne na kraj cesty.

 

 

Demokratické sny poľského “Biľaka” . ..

18.08.2018

Vlastne by sme sa mali poľskému prezidentovi poďakovať, ak by vznikol nejaký konflikt s neznámym nepriateľom, bude jeho zásluhou Poľsko terčom prvého úderu ... keďže tak neochvejne volá viac »

Choďte „Spoločne“ do hája

17.08.2018

Našiel som na dverách prilepený plagát. Vidieť, voľby sa blížia ... Je to trochu komické, preto doteraz som o akýchkoľvek aktivitách politických strán, ktoré sú uvedené na plagáte, viac »

Ušlý zisk . .. systémová chyba

16.08.2018

Kauza Unipharma a Kočner nie je žiadnou novinkou pod slovenským slnkom. Však tu máme inú kauzu, gemerského mastenca a spoloćnosti, ktorá chce od Slovenska odškodnenie za ušlý zisk,spojený viac »

Kofi Annan

Zomrel bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan

18.08.2018 11:49

Bývalý generálny tajomník Organizácie Spojených národov Kofi Annan zomrel vo veku 80 rokov.

India Kérala záplavy dažde zosuvy

V Indii sú kvôli povodniam stále odrezané od sveta státisíce ľudí

18.08.2018 11:45

Státisíce ľudí sú stále odrezané od sveta v povodňami postihnutom indickom štáte Kérala.

Vysoké Tatry

Vo Vysokých Tatrách zahynuli dvaja slovenskí horolezci

18.08.2018 11:38

Ide o mužov vo veku 41 a 19 rokov.

Taliansko Janov most zrútenie obete Morandi hasiči trosky

Záchranári vytiahli spod trosiek mosta v Janove tri mŕtve telá

18.08.2018 10:34

Na najmenej 41 sa zvýšil počet obetí zrútenia časti diaľničného mosta v talianskom prístavnom meste Janov po tom, čo pod troskami našli ďalšie tri mŕtve telá.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,755
Celková čítanosť: 3905264x
Priemerná čítanosť článkov: 2225x

Autor blogu