Založ si blog

Fantastický tenis, účelový marketing . . . zaslúžené víťazstvo Federera

Karty boli jasne rozdané – legenda svetového tenisu so šancou na jubilejný dvadsiaty titul z podujatia Veľkej štvorky a chorvátsky vyzývateľ, ktorého počet titulov môže tiež začínať dvojkou, ale na súpera sa bude aj tak pozerať len z úctivej vzdialenosti …

 

Niet pochýb, že organizátori Australian Open 2018 nastavili všetky podmienky tak, aby R.Federer pri ideálnej forme získal jubilejný titul na austrálskej pôde. Nikto im to nemôže zazlievať, pretože hráč podobných kvalít sa objaví ojedinele, a oprávnene sa dá predpokladať, že bude trvať dlhé desaťročia, kým sa niekto jeho výkonom a úspechom dokáže aspoň priblížiť. Dnes už chýba švajčiarskemu tenistovi jediný rekord, ktorý zatiaľ drží americká tenisová legenda, a to v celkovom počte víťazných turnajov. Či sa tento rekord podarí prekonať, bude otázkou najbližšej budúcnosti a hlavne zdravia švajčiarskeho tenistu.

M.Čilič rozhodne nie je tenistom, ktorý by mohol dosiahnuť rovnaké úspechy, ako jeho dnešný finálový súper. Napriek tomu patrí medzi svetovú tenisovú elitu, a rozhodne sa nedá pochybovať o tom, že aj on sa zapíše zlatými písmenami do dejín tenisu – minimálne v Chorvátsku. Dá sa povedať, že je dôstojným nástupcom inej chorvátskej legendy, G.Ivaniševiča, ba možno ho v niektorých ohľadoch aj prekonáva. Za výkony, ktoré predvádzal na prvom grandslame v tomto roku, by si nepochybne zaslúžil aj konečný úspech, tým skôr, že mal neporovnateľne ťažšie podmienky, než jeho súper.

Koho by som rád videl ako víťaza ? Pravdu povediac, vždy mi boli sympatickejší hráči, schopní variabilnej a technickej hry, než niekdajší „búchači“, hrajúci štýlom servis – volej, hoci aj tento spôsob hry mal v podaní niektorých svoje čaro. V každom prípade, víťazstvo by som viac želal švajčiarskemu tenistovi, keďže predsa len Čilič má ešte nejaký čas k dispozícii na získanie titulu v Austrálii – najmä z hľadiska veku.

Čo povedať k samotnému finále ?

Neuveriteľný tenis, plný skvelých úderov, nečakaných zvratov a zaslúžený – víťaz. Môžeme polemizovať o tom, ako sa na výsledkoch Federera podpísala výhoda zápasov pod strechou, ktorú spomenul nejeden komentátor, a môžeme si položiť otázku, v akej kondícii by bol švajčiarsky tenista, ak by musel odohrať niektoré zápasy aj v úmornej páľave. Ale tieto otázky sú zbytočné … a nikto nemôže spochybniť, že si Federer za svoje výkony zaslúžil nielen účasť vo finále, ale aj – zisk jubilejného dvadsiateho titulu na podujatiach Veľkej štvorky.

História si vraj pamätá len víťazov, ale v tomto prípade to určite bude inak. Zapamätá si nielen zisk jubilejného titulu R.Federera, ale bude si pamätať aj meno jeho súpera – M.Čiliča. Rovnako si bude pamätať aj boj chorvátskeho tenistu, nečakaný zvrat v štvrtom sete finále … ktorý stál nakoniec Chorváta priveľa síl na to, aby dokázal triumfovať aj v celom zápase.

R.Federer sa zapísal do histórie a úplne zaslúžene. Počas celého zápasu bol lepší, a hoci ani on sa nevyhol občasným výpadkom, titul z Austrálie je v správnych rukách. M.Čiličovi ostáva zaželať, aby mu to vyšlo nabudúce – niet pochýb, že aj on by bol zaslúženým víťazom, ak by uspel.

Na dne pohára, preplneného úžasným nápojom však ostala kvapka blenu z produkcie RTVS. Prerušiť priamy prenos finále, v ktorom sa udial historický zápis do dejín svetového tenisu, je počin hodný označenia – korunovaný somár.  Označenia, ktoré právom náleží zodpovednej osobe za tento naozaj „famózny“ skutok.

2194
4347

Morálka ideologických dromedárov . . .

21.01.2019

Nič ma tak nepobaví, ako dnešné horlivé masírovanie svedomia tých, ktorí kedysi donášali na svojich susedov (a niektorí aj na príbuzných) bývalej ŠTB (alebo komukoľvek inému), či oddane viac »

Richter neočakáva a richtuje . ..

20.01.2019

Meno poslankyne, ktorá diskutovala s ministrom Richterom o problémoch pracovného trhu, mi akosi utieklo. Pamätám si len príslušnosť k OĽANO a nezmysly, ktoré tvrdila. Vlastne to bol súboj - viac »

Mistrík nechce byť zvolený ? !

19.01.2019

Súdiac podľa jeho rétoriky na adresu protikandidáta M.Šefčoviča - nechce. Ak je totiž biľagom na štíte protikandidáta podpora SMER-u, potom musí byť rovnakým biľagom aj podpora SaS. Prečo viac »

rivlin, porošenko

Porošenko dúfa, že Izrael uzná hladomor na Ukrajine za genocídu

21.01.2019 23:02

Hladomor v Sovietskom zväzr umelo vyvolal vtedajší diktátor Josif Stalin.

Gazprom

Rusi sľúbili, že plyn naďalej potečie cez Ukrajinu a Slovensko

21.01.2019 22:23

Rusko sa zaviazalo, že bude pokračovať v dodávkach plynu do Európy cez Ukrajinu aj po roku 2019, uviedol eurokomisár Maroš Šefčovič.

kostol, maren ueland

Nórsko sa rozlúčilo s v Maroku zavraždenou Uelandovou

21.01.2019 21:45

Na pohrebe 28-ročnej študentky sa k smútiacim pridal aj minister.

taliban

Taliban v Afganistane zabil 120 vojakov, povstalci rokovali s Washingtonom

21.01.2019 21:27, aktualizované: 22:17

Afganské jednotky usmrtili dvoch bojovníkov hnutia.

cudzinec

Zásluhou politikov som sa stal cudzincom na Slovensku, pretože každý pobehaj má viac práv, ako slovenský občan. Je čas ukázať politikom, že sú volení, ale nie vyvolení. Národu majú slúžiť, a nie rozkazovať. Budem voliť KSS. Majú aspoň program pre ľudí, ostatní si všimnú ľudí len vtedy, keď po nich šliapu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,913
Celková čítanosť: 4534795x
Priemerná čítanosť článkov: 2371x

Autor blogu