Založ si blog

Právny štát podľa magistra Táraja . . .

Vinný je ten, kto sa mi nepáči. Koho mám rád, ten nemôže byť vinný ani vtedy, ak o jeho vine rozhodli súdy … výrok súdu platí len vtedy, ak mi to vyhovuje. Ak mi to nevyhovuje, súd bol zaujatý, svedkovia kúpení a kauza vymyslená …

Tak si predstavujú niektorí ľudia právny štát. Naozaj trápna predstava. V právnom štáte platí zásada, že vinný je ten, o koho vine právoplatne rozhodne súd. Slušní ľudia túto zásadu rešpektujú, aj keď sa im nemusí páčiť, že niektoré rozhodnutia súdov sú v rozpore s ich očakávaním.

Neslušní ľudia, skúsme ich označiť menom fiktívnej postavičky, napríklad „magister Táraj“, pokladajú za zákonné len to, čo im vyhovuje. Magistrov Tárajov máme vo verejnom živote nepreberné množstvo. Hádžu obvineniami všade, kde sa len otočia, vyťahujú rôzne tvrdenia, ktoré následne nevedia podložiť dôkazmi … čo im samozrejme nevadí a dokonca ani len neuvažujú, že by sa vzdali verejných funkcií, pretože pošpinili niekoho česť a meno. Ba máme aj takých, ktorí na svojich križiackych výpravách zatiahnu do problémov iných, a potom sa tvária, že vec a jej následky sa ich netýkajú.

Otázne je, či sa pri podobnom pohľade na svet dá budovať právny štát. Pretože ten, kto si nectí zákon, je rovnako vinný, ako ten – kto ho porušuje.

A ešte niečo … v športe platí zásada, že ukončením trestu začína nová etapa – napríklad hokejista si odsedí dve minúty, futbalista má dištanc na zápas, a podobne. Táto zásada by mala platiť všade, aj v bežnom živote. Na trestanie porušovateľov zákona máme ustanovené súdy, a rozhodnutím o treste, alebo jeho vykonaním (v akejkoľvek forme) by mala začať nová etapa. Iste, niektorých ľudí nezmeníme a budú vo svojej nekalej činnosti z rôznych dôvodov pokračovať, ale to nám nedáva žiadne právo, aby sme všetkých hádzali do jedného vreca a uzurpovali si to, čo je zákonom dané ako povinnosť – súdom. Pretože – ak si uzurpujeme to, čo nám nepatrí, nie sme lepší než tí, ktorí čelia následkom za svoje previnenia voči zákonu – ba možno sme ešte horší, pretože pokrytecky voláme po vláde zákona, a sami si ho podľa potreby – prispôsobujeme.

Kde je sudcom žalobca, tam platí násilie, nie zákon …. (Publilius Syrus)

Účelové klamstvá britskej polície . ..

19.07.2018

Obviniť niekoho z účasti na zločine len preto, že tesne pred jeho spáchaním priletel do krajiny, je zločinom, hodným bližšieho skúmania. Nie je potrebné rozoberať klamstvá polície, riadenej viac »

Krvavé sny amerického kovboja

17.07.2018

D.Trump naozaj nie je prezidentom, na ktorého by mohli byť americkí občania hrdí. Stále je však prijateľnejší, než vietnamský vojnový zločinec John McCain. McCain by veľmi rád stabilizoval viac »

Komu “predali” Briti novičok ?

15.07.2018

Ak chce urobiť Th.May niečo pre svoju krajinu a svoj národ, mala by odstúpiť. Vývoj v kauze “novičok” ju usvedčuje z úmyselného zavádzania verejnosti a krivého obvinenia, ktorým skúšala viac »

EÚ summit, migrácia, Jean-Claude Juncker

Slovensko dostalo štyri formálne výzvy za porušenie práva EÚ

19.07.2018 15:18

Európska komisia zverejnila súbor rozhodnutí o prípadoch porušenia legislatívy EÚ. Slovensko dostalo od exekutívy EÚ štyri formálne výzvy, na ktoré musí zareagovať.

Donald Trump, Vladimir Putin

Podľa Putina bol summit USA-Rusko úspešný

19.07.2018 14:44

Obvinil pritom Trumpových odporcov v USA z marenia akéhokoľvek pokroku v otázkach, o ktorých diskutovali.

Puigdemont

Španielsky súd zrušil európske zatykače na katalánskych politikov vrátane Puigdemonta

19.07.2018 14:38

Španielsko vydalo európsky zatykač na Carlesa Puigdemonta a žiadosť o jeho extradíciu pre obvinenia zo vzbury a sprenevery štátnych financií.

plyn, oheň, sporák

Nemecký ústavný súd odmietol zablokovať výstavbu Nord Streamu 2

19.07.2018 14:35

Nemecký ústavný súd odmietol návrh ochranárskej organizácie, aby zablokoval výstavbu plánovaného plynovodu Nord Stream 2.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,727
Celková čítanosť: 3819251x
Priemerná čítanosť článkov: 2211x

Autor blogu