Založ si blog

Právny štát podľa magistra Táraja . . .

Vinný je ten, kto sa mi nepáči. Koho mám rád, ten nemôže byť vinný ani vtedy, ak o jeho vine rozhodli súdy … výrok súdu platí len vtedy, ak mi to vyhovuje. Ak mi to nevyhovuje, súd bol zaujatý, svedkovia kúpení a kauza vymyslená …

Tak si predstavujú niektorí ľudia právny štát. Naozaj trápna predstava. V právnom štáte platí zásada, že vinný je ten, o koho vine právoplatne rozhodne súd. Slušní ľudia túto zásadu rešpektujú, aj keď sa im nemusí páčiť, že niektoré rozhodnutia súdov sú v rozpore s ich očakávaním.

Neslušní ľudia, skúsme ich označiť menom fiktívnej postavičky, napríklad „magister Táraj“, pokladajú za zákonné len to, čo im vyhovuje. Magistrov Tárajov máme vo verejnom živote nepreberné množstvo. Hádžu obvineniami všade, kde sa len otočia, vyťahujú rôzne tvrdenia, ktoré následne nevedia podložiť dôkazmi … čo im samozrejme nevadí a dokonca ani len neuvažujú, že by sa vzdali verejných funkcií, pretože pošpinili niekoho česť a meno. Ba máme aj takých, ktorí na svojich križiackych výpravách zatiahnu do problémov iných, a potom sa tvária, že vec a jej následky sa ich netýkajú.

Otázne je, či sa pri podobnom pohľade na svet dá budovať právny štát. Pretože ten, kto si nectí zákon, je rovnako vinný, ako ten – kto ho porušuje.

A ešte niečo … v športe platí zásada, že ukončením trestu začína nová etapa – napríklad hokejista si odsedí dve minúty, futbalista má dištanc na zápas, a podobne. Táto zásada by mala platiť všade, aj v bežnom živote. Na trestanie porušovateľov zákona máme ustanovené súdy, a rozhodnutím o treste, alebo jeho vykonaním (v akejkoľvek forme) by mala začať nová etapa. Iste, niektorých ľudí nezmeníme a budú vo svojej nekalej činnosti z rôznych dôvodov pokračovať, ale to nám nedáva žiadne právo, aby sme všetkých hádzali do jedného vreca a uzurpovali si to, čo je zákonom dané ako povinnosť – súdom. Pretože – ak si uzurpujeme to, čo nám nepatrí, nie sme lepší než tí, ktorí čelia následkom za svoje previnenia voči zákonu – ba možno sme ešte horší, pretože pokrytecky voláme po vláde zákona, a sami si ho podľa potreby – prispôsobujeme.

Kde je sudcom žalobca, tam platí násilie, nie zákon …. (Publilius Syrus)

Tresky-plesky z jednej cesty (mysľou)

12.12.2018

Do ambulancie očného lekára vstúpi chlapík. Aký máte problém, pýta sa lekár. Chlapík sa ošíva a nakoniec z neho vyletí - nech sa pozriem na čokoľvek, stále vidím len to isté ... lekár viac »

Policajti hľadali . .. a nakoniec – našli . ..

10.12.2018

Breznianskeho podnikateľa, ktorému sa darilo tri roky úspešne skrývať pred spravodlivosťou. Čo sa nedarilo policajtom z Brezna, podarilo sa v Rimavskej Sobote ... Prečo to trvalo tri roky, to viac »

Marakéš alebo kto sa (len) ako mafia správa . ..

09.12.2018

Sklamanie z odporu voči migračnému "dohovoru" čoraz viac stúpa a hľadanie spôsobov, ako vynútiť schválenie nechceného, dosahuje nové výšiny ... najprv sa hovorilo o podpise, teraz sa hovorí viac »

Michael Cohen

Bývalý Trumpov právnik Cohen dostal na súde tri roky

12.12.2018 19:01

Usvedčil ho, že počas volebnej kampane v roku 2016 podplácal dve niekdajšie milenky budúceho prezidenta.

morčacia roláda na jablkách

Ceny mäsa budú rásť, pre vyššie platy a drahšie energie

12.12.2018 18:12

Navýšenie cien mäsa a mäsových výrobkov očakávajú spracovatelia mäsa v rozmedzí 5 až 8 %.

banská bystrica, autobus

Banskobystrická doprava skončí asi na súde

12.12.2018 18:05

Budú aj po 1. januári premávať prímestské autobusy?

orbán

Maďarsko zvyšuje limit na nadčasy, opozícia sa búri

12.12.2018 17:52

Novela zákonníka umožňuje, aby zamestnanci ročne odpracovali až 400 nadčasových hodín.

cudzinec

Zásluhou politikov som sa stal cudzincom na Slovensku, pretože každý pobehaj má viac práv, ako slovenský občan. Je čas ukázať politikom, že sú volení, ale nie vyvolení. Národu majú slúžiť, a nie rozkazovať. Budem voliť KSS. Majú aspoň program pre ľudí, ostatní si všimnú ľudí len vtedy, keď po nich šliapu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,880
Celková čítanosť: 4373826x
Priemerná čítanosť článkov: 2327x

Autor blogu