Založ si blog

Následky mediálneho kreténizmu

Novinár by mal dôsledne vyberať slová … pretože následky jeho neznalosti môžu byť kdesi na konci šialené …

Honba za senzáciami spôsobuje, že si málokto overuje zdroje a ešte menej ľudí uvažuje nad zmyslom slov, ktoré používajú. A tak podľa istého bulvárneho plátku žiada Kočner o menší trest, než je pobyt vo väzbe.

Ak by si autor článku o Kočnerovi dal trochu námahy, ľahko by zistil, že výkon väzby nie je výkonom trestu, ale procesným úkonom, ktorého hlavným cieľom je zabránenie v pokračovaní trestnej činnosti či dokonaní trestného činu, alebo marenia trestného konania (útek alebo ovplyvňovanie svedkov). Väzba nie je trestom, aj keď sa doba jej trvania do trestu obvykle započítava.

Novinár v snahe o bombastický titulok rýchlo tvorí a málo myslí … následok ? Diskutéri na rôznych portáloch sú pobúrení, že si niekto môže prerušiť trest, ako sa mu len zachce.

Pritom sa o žiadny trest nejedná. Platná zákonná norma jasne hovorí, že dôvody na trvanie väzby musia byť v priebehu konania skúmané, a ak sa okolnosti zmenia (pominú dôvody väzby), musí byť obvinený bez meškania prepustený. A konanie môže pokračovať, aj keď je na slobode. Na druhej strane, môže nastať situácia, že opätovne vzniknú dôvody väzby (napríklad sa vyhýba úkonom, alebo ovplyvňuje svedkov), a väzba môže byť opätovne uvalená.

Toľko k väzbe a jej podstate. Väzba a Kočner ? Z môjho pohľadu je Kočner vo väzbe viac pre upokojenie verejnej mienky, rozbúrenej nezodpovednými a nepravdivými výrokmi politikov, než pre svoju činnosť. Ak by existovali relevantné dôkazy o jeho trestnej činnosti, bol by vo väzení už dávno. Keď pre nič iné, tak pre lepší obraz politikov v očiach národa a voliča. Nie, rozhodne netvrdím, že je nevinný. V žiadnom prípade. Ale …

Skúste si predstaviť dokazovanie zločinu z roku 2000. Aká je šanca na jeho preukázanie ? Skoro nulová …

Vražda vo Veľkej Mači ? Neviem, ale ak je to zločin na objednávku, neverím v jeho objasnenie. Musela by pomôcť pani Náhoda … a každý, kto sa trochu zaujíma o svet, vie svoje o nájomných vraždách. Nevyšetrili sa – O.Palme, alebo skončili absurdnými výsledkami – J.Kennedy. V oboch prípadoch nemali pritom páchatelia zločinov žiadny, alebo skoro žiadny náskok pred policajtmi.

Bombastická správa z iného mienkotvorného média znie – Kočner požiadal o prepustenie z väzby, bude rozhodovať opäť sudca, ktorý ho už raz pustil. Opäť zákerná manipulácia s verejnou mienkou, založená na vyvolávaní negatívnych emócií. Prečo ? Pretože v každom prípade rozhoduje sudca pre prípravné konanie, ktorý nehodnotí vinu či nevinu páchateľa, ale len posudzuje, či pretrvávajú dôvody väzby, alebo nie. A sudca pre prípravné konanie sa obvykle nemení.

Navyše, mali by sme si uvedomiť nebezpečenstvo vplyvu politického či mediálneho tlaku na rozhodovanie súdov. Aj Slovensko zažilo obdobia, v ktorých zásluhou vonkajších vplyvov končili vo väzbe aj ľudia, ktorí tam ani nepatrili. Výsledkom boli preplnené väzobné väznice a často aj čudné rozhodnutia súdov, sprevádzané slovami – dostačujúci trest. Pritom sa často jednalo o prípady, kde by bola dostatočným trestom finančná sankcia a možno aj len prejednanie pred súdom. V bitke o hlas voliča sa však na obete (špinavej) vojny nehľadí.

Ak chceme spravodlivé súdnictvo, nesmieme neustále spochybňovať jeho rozhodnutia. Zásada – radšej sto vinných na slobode, než jeden nevinný vo väzení – by mala prinútiť každého k zamysleniu. Kto nevie, prečo by mal premýšľať, nech sa zamyslí nad tým, ako otriasol českou spoločnosťou prípad Kajinek, a ako ju rozdelil. Nie je podstatné, či je alebo nie je Kajinek vinný, podstatné bolo konanie justície a polície, politické či mediálne tlaky. A pravdu sa sotva niekedy verejnosť dozvie …

Tresky-plesky z jednej cesty (mysľou)

12.12.2018

Do ambulancie očného lekára vstúpi chlapík. Aký máte problém, pýta sa lekár. Chlapík sa ošíva a nakoniec z neho vyletí - nech sa pozriem na čokoľvek, stále vidím len to isté ... lekár viac »

Policajti hľadali . .. a nakoniec – našli . ..

10.12.2018

Breznianskeho podnikateľa, ktorému sa darilo tri roky úspešne skrývať pred spravodlivosťou. Čo sa nedarilo policajtom z Brezna, podarilo sa v Rimavskej Sobote ... Prečo to trvalo tri roky, to viac »

Marakéš alebo kto sa (len) ako mafia správa . ..

09.12.2018

Sklamanie z odporu voči migračnému "dohovoru" čoraz viac stúpa a hľadanie spôsobov, ako vynútiť schválenie nechceného, dosahuje nové výšiny ... najprv sa hovorilo o podpise, teraz sa hovorí viac »

Bödör

Bödör vopred vedel, že NAKA ho ide zatknúť. Odkiaľ?

13.12.2018 12:18, aktualizované: 12:29

Národná kriminálna agentúra spája nitrianskeho podnikateľa a majiteľa SBS Bonul s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

vladimir putin

Za naše problémy môže Putin, odkázali Rusi v prieskume

13.12.2018 12:06

"Putin vo svojich rukách sústredil moc a ľudia to cítia," uviedol sociológ Denis Volkov.

POLÍCIA: Pomoc pri zistení totožnosti

VIDEO: Po Devíne sa prechádzal zamaskovaný človek so zbraňou v ruke, polícia žiada o pomoc

13.12.2018 12:04

Obyvateľov bratislavskej mestskej časti Devín vystrašila zamaskovaná osoba, ktorá sa tam pohybovala so zbraňou.

John Sullivan

Dvojka diplomacie USA John Sullivan exkluzívne pre Pravdu: Nedáme sa využívať

13.12.2018 12:00

Je stále menej oblastí, v ktorých Washington dokáže spolupracovať s Moskvou, povedal zástupca ministra zahraničných vecí USA John Sullivan.

cudzinec

Zásluhou politikov som sa stal cudzincom na Slovensku, pretože každý pobehaj má viac práv, ako slovenský občan. Je čas ukázať politikom, že sú volení, ale nie vyvolení. Národu majú slúžiť, a nie rozkazovať. Budem voliť KSS. Majú aspoň program pre ľudí, ostatní si všimnú ľudí len vtedy, keď po nich šliapu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,880
Celková čítanosť: 4375508x
Priemerná čítanosť článkov: 2327x

Autor blogu