Založ si blog

Blíži sa politické zemetrasenie ?

Ak sa splní predpoklad portálu Glob a v najbližšom čase bude M.Kočner obvinený z objednávky alebo účasti na vražde J.Kuciaka a M.Kušnírovej, budem veľmi prekvapený. No nielen to, ťažké noci budú čakať niekoľko politikov – tak koaličných, ako aj opozičných.

Premiestnenie Kočnera z Justičného paláca do Leopoldova naznačuje, že došlo k nejakej zmene v jeho statuse väzňa. Podobné presuny sa bežne nekonajú, vždy musia byť na to primerané dôvody, napríklad znemožnenie kontaktu medzi spoluobvinenými. V prípade M.Kočnera však niečo podobné nehrozilo, keďže P.Rusko je vyšetrovaný na slobode. Takže jedinou odpoveďou na otázku, prečo došlo k presunu, je zmena postavenia Kočnera z bezpečnostného hľadiska, čo môže znamenať len dve veci – hrozba úteku (v tomto prípade naozaj nezmysel), alebo nové obvinenie z takej trestnej činnosti, kde sa priamo vyžaduje zvýšenie bezpečnostných opatrení, súvisiacich s väzbou obvineného.

Čo z toho je pravda, ukáže čas. Podľa doteraz dostupných informácií hrozí M.Kočnerovi trest do dvadsať rokov nepodmienečne. Zodpovedá to právnej kvalifikácii podľa § 270 ods.1,4 Tr.zákona. V danej kvalifikácii je to maximálny možný trest. Ak napriek tomu postačovala väzba v Justičnom paláci, znamená aktuálny presun do Leopoldova hroziace obvinenie z niečoho oveľa závažnejšieho. A do úvahy prichádza len násilná trestná činnosť, napríklad lúpež alebo vražda. Lúpež môžeme vylúčiť, ostáva teda – vražda.

Ak bude mať M.Kočner ťažké noci z hroziaceho trestu a nového obvinenia, niektoré politické špičky si môžu rovno začať baliť kufre.

Následkom môžu byť oveľa väčšie otrasy na politickej scéne, ako kedykoľvek predtým. A myslím si, že aj november 1989 sa môže stať v porovnaní s nimi len rozprávkou na dobrú noc pre deti do troch rokov. Budú padať nepríjemné otázky, prečo mohol Kočner dlhé roky prakticky neobmedzene podnikať napriek rôznym podozreniam. Alebo otázky, prečo sa s ním napriek jeho statusu opakovane stretol jeden z ústavných činiteľov. Kto a za akých okolností mu poskytoval informácie, a to nielen o politickej scéne. A mnoho iných otázok.

Slovenskej spoločnosti neostane nič iné, len sa zbaviť každej verejne činnej osoby, ktorá sa zdiskreditovala udržiavaním kontaktov s podobnou osobou. Budú musieť odísť aj tí, čo žiadali odchod Fica a Kaliňáka pre ich kontakty s Bašternákom. Politická scéna zažije taký otras, že neostane kameň na kameni.

 

Muž cez palubu

18.10.2018

V núdzi poznáš priateľa ... niektorí by však mohli povedať - kým máš peniaze, máš aj priateľov. Pri pozorovaní chaosu, ktorý vládne medzi politikmi a obchodníkmi v posledných dňoch a viac »

Mafia + anarchia = demokracia

17.10.2018

Za socializmu nebolo ničím neobvyklým, ak zlodej dostal niekoľko rokov väzenia za krádež pohodených vriec cementu ... Dnes sa často hovorí o mafii. Nuž, predstaviteľov primitívnej a brutálnej viac »

Kočnerovi kumpáni a žiaci, baľte si vaky . . .

16.10.2018

Každému jeden meter patrí, ak je neprípustné byť susedom pochybného podnikateľa alebo jeho nájomníkom, potom je neprípustné aj to, aby sa na riadení štátu podieľali ľudia, ktorých pochybná viac »

Seniori často konzumujú potraviny, ktoré sú po dátume spotreby.

Bratislavu čaká seniorský víkend

19.10.2018 07:00

V Zichyho paláci vyvrcholí tretí ročník súťaže Senior Friendly, určenej všetkým, ktorí pomáhajú zvyšovať kvalitu života starším ľuďom.

Notre Dame

5 eur za vjazd do veľkomiest? Francúzi zvažujú poplatky

19.10.2018 06:47

Návrh zákona, o ktorom by sa malo hlasovať na konci roka, čelí vo Francúzsku nevôli.

Venezuela Maduro

Ekvádor vyhostil venezuelského veľvyslanca

19.10.2018 06:19

Venezuela pristúpila k recipročnému opatreniu a nariadila ekvádorskej najvyššej diplomatke vrátiť sa domov.

Phil Hogan, Gabriela Matečná

Slovenskí farmári: jeden čihi, druhý hota

19.10.2018 06:00

Eurokomisár Hogan musel byť zo stretnutia so slovenskými poľnohospodármi prekvapený, lebo čo samosprávny prúd, to iný názor na riešenie problémov.