Založ si blog

O jednej “práci”

Banskobystrická univerzita vyzýva A.Danka, aby zverejnil svoju rigoróznu prácu. Skúsme sa na tento akt pozrieť bližšie …

V prvom rade, akademická pôda nie je primeraným priestorom na vybavovanie politických šermovačiek a mala by byť vždy prísne neutrálna, bez politických vplyvov. Na Slovensku to neplatí a diviť sa nemusíme. Stačí sa pozrieť, koľko “celebrít” získalo akademický titul v Sládkovičove, ale na pôde trenčianskej či ružomberskej univerzity. Kedysi dokonca na úradoch práce viseli pracovné ponuky, kde o.i. odmietali absolventov niektorých univerzít.

Má A.Danko legitímne získaný titul JUDr.? Podľa stanoviska univerzity znie odpoveď – áno. Môžeme si klásť otázky, prečo po štúdiu v Bratislave ide niekto do Banskej Bystrice, ale to je asi tak všetko. A pokiaľ chceme posudzovať legitimitu akademických titulov, skúsme sa najprv pozrieť na niečo iné. Presnejšie – na úroveň absolventov univerzít.

Zažil som konanie, v ktorom pri riešení jednej-jedinej veci padli štyri rôzne rozhodnutia. A všetky boli zákonné a prípustné z hľadiska platných noriem.

Aký som mal pocit ? Čudný. Alebo inak – pripadal som si skôr ako obyvateľ krajiny, v ktorej netvoria zákony odborníci s primeraným vzdelaním a praxou, ale skôr hrdí a nekontrolovaní členovia cechu dedinských hlupákov. Ostáva len odpoveď na to, ako by sme sa mali označiť my, ktorí tieto elity nechávame pri moci.

Priznávam bez hanby, že nechápem úplne príčiny honby za obsahom práce A.Danka a rovnako nechápem jeho pohnútky, vedúce k jej utajeniu. Nechápem to, pretože ak má niekto pochybnosti o pôvode a oprávnenosti užívania akademického titulu A.Dankom, existujú zákonné postupy, ako vec preveriť, bez ohľadu na súhlas alebo nesúhlas A.Danka. Stačí podať podnet oprávneným orgánom, v prvom rade príslušnej univerzite a pokiaľ pochybnosti pretrvávajú, je možné obrátiť sa aj na prokuratúru.

Má to však jeden háčik. A tým je zodpovednosť. Pretože v každom spore majú účastníci nielen práva, ale aj povinnosti. A nesú zodpovednosť za svoje konanie. Ak teda podá niekto podnet na preskúmanie oprávnenosti užívania akademického titulu, pričom jasne a bez pochybností označí osobu, o ktorej konaní pochybuje, môže v prípade krivého obvinenia niesť aj zodpovednosť za svoje konanie a následky.

Kdesi tu môže byť aj príčina, prečo sa vyvíja tlak na A.Danka, aby zverejnil svoju rigoróznu prácu, a to len prostredníctvom médií.

Verejná mienka sa dá ľahko manipulovať aj neurčitými správami, za ktorými sa ocitne otáznik, alebo roky zneužívané slovo údajne. Autori podobných správ nič neriskujú, ale svoj cieľ dosiahnu. Spochybnia povesť osoby, na ktorú zaútočili. Kedykoľvek sa dokážu vykrútiť zo zodpovednosti za svoje slová, pretože oni nič netvrdili, len sa pýtali. Medzi slušnými ľuďmi sa tomu hovorí – taktika podliaka.

Nech urobí A.Danko čokoľvek, túto bitku nemôže vyhrať, pretože v nej nejde o pravdu. Je to bitka, kde nebude súper rešpektovať žiadne pravidlá, ktoré mu nebudú vyhovovať. Či už Danko prácu zverejní, alebo nie – výsledok bude rovnaký. Poškodená povesť … povesť politika a ústavného činiteľa.

Pretože v tomto spore o nič iné nejde … už dávno je rozohratá partia o výsledok budúcich parlamentných volieb, kde sú všetky prostriedky – prípustné.

SaS – znamenie pokrytectva a neúspechu . . .

21.03.2019

Čoho sa liberáli dotknú, to zvädne ... kde kandidáta postavia, skončí ako kandidát - SMER-u. Odmietnutý ... Štart pretekov v tričku liberálov je rovnako stereotypný ako koniec. Na začiatku viac »

Keby hlúposť kvitla . . .

20.03.2019

... včely by nestíhali ... výrok som si požičal od bývalého politika M.Gaľu, ktorý už nie je medzi nami, ale jeho slová sú nadčasové ... A možno by si ich mali prečítať hlavne tí, ktorí viac »

A kauza Kočnerových zmeniek je . .. bezpredmetná

19.03.2019

Obvinením M.Kočnera z objednávky vraždy J.Kuciaka sa dostáva kauza zmeniek na vedľajšiu koľaj. Iste, padne obžaloba, Kočner bude stáť pred súdom aj s P.Ruskom, lenže rozhodnutie bude vo svetle viac »

štefánik, predmier

Predmier si Štefánika ubránil

21.03.2019 13:00

Socha Milana Rastislava Štefánika stojí na námestíčku v centre Predmiera už takmer 90 rokov.

holandsko, utrecht, streľba, električka, útok, kvety

Strelca z električky v Utrechte obvinia z terorizmu

21.03.2019 12:27

Muž po prvý raz predstúpi pred súd v piatok.

Polícia zadržala vodiča, ktorý išiel Bratislavou 150 km/h.

Mladík sa rútil cez obec 106-kilometrovou rýchlosťou, bude ho to stáť 800 eur

21.03.2019 12:04

Mladému vodičovi, ktorý je držiteľom vodičského oprávnenia 3,5 roka, uložili policajti maximálnu pokutu.

prezidentský palác

Prieskum agentúry Median: Čaputová v druhom kole pred Šefčovičom

21.03.2019 11:53

Čaputová v prieskume zvíťazila so 60,5% hlasov, Šefčovič dostal 39,5% hlasov. Druhé kolo prezidentských volieb sa koná v sobotu 30. marca.

cudzinec

Ste pobúrení, že idem dať hlas pre KSS ? No, a ja som pobúrený zase tým, že bojom proti svojmu protivníkovi obhajujete voľbu - ZLA. Údajne menšieho zla ... nikto vám nepovedal, že zlo bude vždy zlom, bez ohľadu na to, aké je veľké ? Nikto vám nepovedal, že z malého darebáka urobíte darom moci - veľkého ? Život je príliš krásny, aby sme ho dávali do rúk ... darebákov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,973
Celková čítanosť: 4857913x
Priemerná čítanosť článkov: 2462x

Autor blogu