Založ si blog

O jednej “práci”

Banskobystrická univerzita vyzýva A.Danka, aby zverejnil svoju rigoróznu prácu. Skúsme sa na tento akt pozrieť bližšie …

V prvom rade, akademická pôda nie je primeraným priestorom na vybavovanie politických šermovačiek a mala by byť vždy prísne neutrálna, bez politických vplyvov. Na Slovensku to neplatí a diviť sa nemusíme. Stačí sa pozrieť, koľko “celebrít” získalo akademický titul v Sládkovičove, ale na pôde trenčianskej či ružomberskej univerzity. Kedysi dokonca na úradoch práce viseli pracovné ponuky, kde o.i. odmietali absolventov niektorých univerzít.

Má A.Danko legitímne získaný titul JUDr.? Podľa stanoviska univerzity znie odpoveď – áno. Môžeme si klásť otázky, prečo po štúdiu v Bratislave ide niekto do Banskej Bystrice, ale to je asi tak všetko. A pokiaľ chceme posudzovať legitimitu akademických titulov, skúsme sa najprv pozrieť na niečo iné. Presnejšie – na úroveň absolventov univerzít.

Zažil som konanie, v ktorom pri riešení jednej-jedinej veci padli štyri rôzne rozhodnutia. A všetky boli zákonné a prípustné z hľadiska platných noriem.

Aký som mal pocit ? Čudný. Alebo inak – pripadal som si skôr ako obyvateľ krajiny, v ktorej netvoria zákony odborníci s primeraným vzdelaním a praxou, ale skôr hrdí a nekontrolovaní členovia cechu dedinských hlupákov. Ostáva len odpoveď na to, ako by sme sa mali označiť my, ktorí tieto elity nechávame pri moci.

Priznávam bez hanby, že nechápem úplne príčiny honby za obsahom práce A.Danka a rovnako nechápem jeho pohnútky, vedúce k jej utajeniu. Nechápem to, pretože ak má niekto pochybnosti o pôvode a oprávnenosti užívania akademického titulu A.Dankom, existujú zákonné postupy, ako vec preveriť, bez ohľadu na súhlas alebo nesúhlas A.Danka. Stačí podať podnet oprávneným orgánom, v prvom rade príslušnej univerzite a pokiaľ pochybnosti pretrvávajú, je možné obrátiť sa aj na prokuratúru.

Má to však jeden háčik. A tým je zodpovednosť. Pretože v každom spore majú účastníci nielen práva, ale aj povinnosti. A nesú zodpovednosť za svoje konanie. Ak teda podá niekto podnet na preskúmanie oprávnenosti užívania akademického titulu, pričom jasne a bez pochybností označí osobu, o ktorej konaní pochybuje, môže v prípade krivého obvinenia niesť aj zodpovednosť za svoje konanie a následky.

Kdesi tu môže byť aj príčina, prečo sa vyvíja tlak na A.Danka, aby zverejnil svoju rigoróznu prácu, a to len prostredníctvom médií.

Verejná mienka sa dá ľahko manipulovať aj neurčitými správami, za ktorými sa ocitne otáznik, alebo roky zneužívané slovo údajne. Autori podobných správ nič neriskujú, ale svoj cieľ dosiahnu. Spochybnia povesť osoby, na ktorú zaútočili. Kedykoľvek sa dokážu vykrútiť zo zodpovednosti za svoje slová, pretože oni nič netvrdili, len sa pýtali. Medzi slušnými ľuďmi sa tomu hovorí – taktika podliaka.

Nech urobí A.Danko čokoľvek, túto bitku nemôže vyhrať, pretože v nej nejde o pravdu. Je to bitka, kde nebude súper rešpektovať žiadne pravidlá, ktoré mu nebudú vyhovovať. Či už Danko prácu zverejní, alebo nie – výsledok bude rovnaký. Poškodená povesť … povesť politika a ústavného činiteľa.

Pretože v tomto spore o nič iné nejde … už dávno je rozohratá partia o výsledok budúcich parlamentných volieb, kde sú všetky prostriedky – prípustné.

Muž cez palubu

18.10.2018

V núdzi poznáš priateľa ... niektorí by však mohli povedať - kým máš peniaze, máš aj priateľov. Pri pozorovaní chaosu, ktorý vládne medzi politikmi a obchodníkmi v posledných dňoch a viac »

Mafia + anarchia = demokracia

17.10.2018

Za socializmu nebolo ničím neobvyklým, ak zlodej dostal niekoľko rokov väzenia za krádež pohodených vriec cementu ... Dnes sa často hovorí o mafii. Nuž, predstaviteľov primitívnej a brutálnej viac »

Kočnerovi kumpáni a žiaci, baľte si vaky . . .

16.10.2018

Každému jeden meter patrí, ak je neprípustné byť susedom pochybného podnikateľa alebo jeho nájomníkom, potom je neprípustné aj to, aby sa na riadení štátu podieľali ľudia, ktorých pochybná viac »

kriminalita Kuciak vražda Špeciálna prokuratúra

Muž z identikitu k vražde Kuciaka údajne spáchal samovraždu

19.10.2018 07:25

Ronalda R. zatklo elitné komando pri razii v Kolárove.

trump, osn

Trump hrozí, že s pomocou armády uzavrie hranicu s Mexikom

19.10.2018 07:07

Americký prezident sa obáva skupiny troch tisíc migrantov zo Salvadoru, Hondurasu a Guatemaly, ktorá putuje na sever.

Seniori často konzumujú potraviny, ktoré sú po dátume spotreby.

Bratislavu čaká seniorský víkend

19.10.2018 07:00

V Zichyho paláci vyvrcholí tretí ročník súťaže Senior Friendly, určenej všetkým, ktorí pomáhajú zvyšovať kvalitu života starším ľuďom.

Notre Dame

5 eur za vjazd do veľkomiest? Francúzi zvažujú poplatky

19.10.2018 06:47

Návrh zákona, o ktorom by sa malo hlasovať na konci roka, čelí vo Francúzsku nevôli.