Založ si blog

“Odborníci” z banskobystrického kraja

1.októbra bol zverejnený zoznam ambulancií pevnej ambulantnej pohotovostnej služby v banskobystrickom kraji. Ako to dopadlo, môže si každý pozrieť.

Neviem, ako sa to zobrazilo iným, vyskúšal som niekoľko prehliadačov a všade sa zobrazil nezmysel. Pravda, už nejaký čas nepoužívam počítač s Windows, ale jeho konkurenciu s iOS, je možné, že iným sa to zobrazuje korektne. Vyskúšal som zabudovaný prehliadač, Chrome od Google, ale aj Firefox – márne.

Viac-menej to bola náhoda, pretože som na stránke kraja hľadal niečo úplne iné. Odpoveď na otázku, prečo niekto zasahuje do toho, s čím sú obyvatelia spokojní a naopak nerieši to, čo naozaj vyvoláva nespokojnosť. Župan Lunter sa totiž rozhodol pre “transparentnú” súťaž o uzatvorenie novej zmluvy s dopravcami v rámci kraja. Už som v inom blogu spomínal, že je to nezmysel, navyše sprevádzaný pochybnými krokmi – napríklad duplicitnými zmluvami na rovnaké služby s viacerými poskytovateľmi, a to aj napriek tomu, že mnohé služby si môže zabezpečiť kraj vo vlastnej réžii, keďže má na to vlastných pracovníkov (napríklad právne oddelenie).

Doprava v kraji funguje, čo však nefunguje a môže spôsobiť oveľa väčšie škody, je zdravotníctvo.

Začneme tým, čo sa bytostne dotýka nášho regiónu – nemocnica v Banskej Štiavnici zrušená, miesto nej je tam nejaký súkromný subjekt pre dôchodcov, stanovisko vozidiel záchrannej služby a pár ambulancií. Nemocnica Krupina – (preťažené) interné oddelenie, doliečovacie oddelenie, niekoľko ambulancií (sláva, konečne máme očného lekára), nočné parkovisko pre vozidlá záchrannej služby (a v noci sa privolávajú vozidlá z iných stanovíšť – Senohrad, Banská Štiavnica, Zvolen a podobne) a to je tak asi všetko. Nehovoriac o tom, že stále v pozadí prebleskujú snahy o zrušenie krupinskej nemocnice. Aký to má dopad na obyvateľov regiónu ?

Katastrofálny. Krupina je vlastne zbytočný okres. Väčšina problémov sa rieši (v lepšom prípade) vo Zvolene, Banskej Bystrici, pripadne Leviciach. Akýkoľvek zdravotný problém mimo štandardných hodín je problém – v krupinskej nemocnici nemajú dostatočne zázemie na riešenie problémov, a tak sa množstvo pacientov preposiela do Zvolena. Tam narazia na problém (doslova) pretekajúceho oddelenia pohotovostnej služby, pretože prichádzajú pacienti zo širokého okolia, ktorí tiež doplatili na “reorganizáciu” pohotovostí. Niekoľkohodinové čakanie nie je žiadnou výnimkou, návrat domov, ak pacient nedisponuje vlastnou dopravou, môže byť komplikovaný. Niektorí skúšajú šťastie na modernizovanom urgente v Banskej Bystrici, ale ani tam nie sú kapacity neobmedzené.

Prečo sa nerieši tento dlhodobý problém, ktorý reorganizácia len zhoršila ? 

Rovnako je mi záhadou, prečo sa úplne bežne čaká na sanitky desiatky minút ? Ak som niečo riešil v posledných rokoch, nepamätám si, že by sanitka prišla behom pár minůt, vždy prišla informácia – vozidlo ide z okolitých okresov, bude to nejaký čas trvať … kto je zodpovedný za takéto plytvanie peniazmi ? Iste, prevádzkovateľom sanitiek tento stav vyhovuje, však naúčtujú tisíce kilometrov a poisťovne platia. Ťažko sa potom diviť, že nie sú peniaze na zdravotné pomôcky, ktoré si musia pacienti platiť z vlastného vrecka. Nedávno som sa rozprával s jedným vodičom sanitky, ktorý konštatoval, že ich firme sa zaplatí vozidlo za jeden-jediný rok prevádzky. Tak to naozaj nepotrebuje komentár …

Priam šialene vyznievajú niektoré postupy v zime. Máte problém, kontaktujete núdzové číslo, a operátor Vám po zistení stavu oznámi – posielame vozidlo záchrannej služby, príde z Banskej Štiavnice. Ale musíte počkať, lebo … lebo najkratšia cesta z Banskej Štiavnice do Krupiny vedie cez Žibritov, lenže sa v zime neudržiava, keďže je to vlastne úzka lesná cesta, hoci s asfaltovým kobercom. Takže kadiaľ asi pôjde privolaná sanitka ? Okľukou cez Hontianske Nemce, čím sa cesta predĺži (v lepšom prípade) o polhodinu. Pre pacienta (možno) stratené drahocenné minúty, pre iného skvelý kšeft – aby mohol splatiť vozidlo za rok.

A tak rovnaká otázka, ako na začiatku – prečo sa nerieši tento vypuklý problém, ktorý sa netýka len Krupiny a prečo sa naopak riešia veci, ktoré fungujú ?

V každom prípade si môžu voliči súčasného vedenia kraja gratulovať. Terajší župan sa vystískal od radosti nad svojím úspechom s prezidentom, po roku sa zmohol na “transparentné” župné noviny, preplnené vlastnými fotografiami, a dokonca skúma zmluvy kraja, uzatvorené za čias M.Kotlebu. No, netreba mať obavy, možno po dvoch-troch rokoch sa dostane aj k niečomu inému. Ak sa toho (napríklad pacienti) dožijú.

Ešte zaujímavejšie je niečo iné. Podľa komentára M.Tomana na webe bystricoviny.sk disponuje právnou analýzou, na ktorú sa odvoláva aj J.Lunter v súvislosti s údajnou neplatnosťou zmlúv s doterajšími dopravcami, len jeden poslanec – O.Lunter, syn banskobystrického župana. Dosť udivujúce, ak sa na rovnakom mieste konštatuje, že právna analýza zmlúv, vypracovaná právnym zástupcom dopravcov, je verejne dostupná.

O čo naozaj ide v otázke verejnej dopravy v rámci kraja ? Neverejnosť právnej analýzy, spochybňujúcej platnosť zmlúv poukazuje na to, že nech ide o čokoľvek, sotva je to v najlepšom záujme obyvateľov kraja … a v spojení s uzatvorením dvoch zmlúv o právnych službách s dvoma rôznymi subjektmi, hoci kraj má vlastné právne oddelenie, vyzerá všetko veľmi zvláštne …

A stav jedného dokumentu na oficiálnom webe kraja, na ktorý som poukázal na začiatku príspevku, len poukazuje na to, že s tými odborníkmi v tíme J.Luntera to asi nie je také, ako sa oficiálne prezentuje. Vari si nekontrolovali funkčnost toho, čo zverejnili ?

 

 

R. Fico a novinári . . . expremiér stráca glanc

14.11.2018

Už dlhé roky nepochybujem, že slovo "žurnalistika" stratilo v súvislosti so správaním slovenských médií akýkoľvek slušný význam, a stalo sa len synonymom pre manipuláciu s ľuďmi ... napriek viac »

Fico, Sulík a spol. aj tak nepochopili

13.11.2018

Klamstvami a sľubmi sa dajú voľby vyhrať, nie však pravidelne vyhrávať. Vydieranie voličov v štýle - buď ja alebo nič - môže fungovať vo vypätej situácii, ale vždy sa vypomstí. R.Fico viac »

Slovensko v chápadlách politických firiem

12.11.2018

Politické strany utrpeli debakel, nezávislí kandidáti zvýšili svoj podiel v mestách a obciach. A občan ? V podstate opäť prehral ... Rozhlasová povolebná diskusia poukázala na mnohé. Najmä viac »

robert fico

Asociácia európskych novinárov je znepokojená výrokmi Fica

14.11.2018 09:37

Predseda Smeru naznačil, že majú informácie o činnosti organizátorov protestov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Graf

Slovenská ekonomika výrazne zvýšila rast na 4,6 percenta

14.11.2018 09:12

Slovensko v III. štvrťroku výrazne rástlo, medziročne až o 4,6 percenta. Nemecká ekonomika zaznamenala prvý štvrťročný pokles od začiatku roku 2015.

LIBYA-SECURITY/

Konferencia o Líbyi priniesla dohodu medzi súperiacimi lídrami

14.11.2018 09:03

Zatiaľ však nie je jasné, či táto udalosť zmení vývoj v samotnej Líbyi, zmietanej v ostatných rokoch vojnou a bezprávím.

Kolarovo, Kuciak, polícia, naka

NAKA zasahuje pre závažnú ekonomickú trestnú činnosť v Bratislavskom kraji

14.11.2018 08:32, aktualizované: 09:07

Do realizácie bolo nasadených 115 policajtov, zadržaných by malo byť 10 podozrivých osôb.