Založ si blog

“Odborníci” z banskobystrického kraja

1.októbra bol zverejnený zoznam ambulancií pevnej ambulantnej pohotovostnej služby v banskobystrickom kraji. Ako to dopadlo, môže si každý pozrieť.

Neviem, ako sa to zobrazilo iným, vyskúšal som niekoľko prehliadačov a všade sa zobrazil nezmysel. Pravda, už nejaký čas nepoužívam počítač s Windows, ale jeho konkurenciu s iOS, je možné, že iným sa to zobrazuje korektne. Vyskúšal som zabudovaný prehliadač, Chrome od Google, ale aj Firefox – márne.

Viac-menej to bola náhoda, pretože som na stránke kraja hľadal niečo úplne iné. Odpoveď na otázku, prečo niekto zasahuje do toho, s čím sú obyvatelia spokojní a naopak nerieši to, čo naozaj vyvoláva nespokojnosť. Župan Lunter sa totiž rozhodol pre “transparentnú” súťaž o uzatvorenie novej zmluvy s dopravcami v rámci kraja. Už som v inom blogu spomínal, že je to nezmysel, navyše sprevádzaný pochybnými krokmi – napríklad duplicitnými zmluvami na rovnaké služby s viacerými poskytovateľmi, a to aj napriek tomu, že mnohé služby si môže zabezpečiť kraj vo vlastnej réžii, keďže má na to vlastných pracovníkov (napríklad právne oddelenie).

Doprava v kraji funguje, čo však nefunguje a môže spôsobiť oveľa väčšie škody, je zdravotníctvo.

Začneme tým, čo sa bytostne dotýka nášho regiónu – nemocnica v Banskej Štiavnici zrušená, miesto nej je tam nejaký súkromný subjekt pre dôchodcov, stanovisko vozidiel záchrannej služby a pár ambulancií. Nemocnica Krupina – (preťažené) interné oddelenie, doliečovacie oddelenie, niekoľko ambulancií (sláva, konečne máme očného lekára), nočné parkovisko pre vozidlá záchrannej služby (a v noci sa privolávajú vozidlá z iných stanovíšť – Senohrad, Banská Štiavnica, Zvolen a podobne) a to je tak asi všetko. Nehovoriac o tom, že stále v pozadí prebleskujú snahy o zrušenie krupinskej nemocnice. Aký to má dopad na obyvateľov regiónu ?

Katastrofálny. Krupina je vlastne zbytočný okres. Väčšina problémov sa rieši (v lepšom prípade) vo Zvolene, Banskej Bystrici, pripadne Leviciach. Akýkoľvek zdravotný problém mimo štandardných hodín je problém – v krupinskej nemocnici nemajú dostatočne zázemie na riešenie problémov, a tak sa množstvo pacientov preposiela do Zvolena. Tam narazia na problém (doslova) pretekajúceho oddelenia pohotovostnej služby, pretože prichádzajú pacienti zo širokého okolia, ktorí tiež doplatili na “reorganizáciu” pohotovostí. Niekoľkohodinové čakanie nie je žiadnou výnimkou, návrat domov, ak pacient nedisponuje vlastnou dopravou, môže byť komplikovaný. Niektorí skúšajú šťastie na modernizovanom urgente v Banskej Bystrici, ale ani tam nie sú kapacity neobmedzené.

Prečo sa nerieši tento dlhodobý problém, ktorý reorganizácia len zhoršila ? 

Rovnako je mi záhadou, prečo sa úplne bežne čaká na sanitky desiatky minút ? Ak som niečo riešil v posledných rokoch, nepamätám si, že by sanitka prišla behom pár minůt, vždy prišla informácia – vozidlo ide z okolitých okresov, bude to nejaký čas trvať … kto je zodpovedný za takéto plytvanie peniazmi ? Iste, prevádzkovateľom sanitiek tento stav vyhovuje, však naúčtujú tisíce kilometrov a poisťovne platia. Ťažko sa potom diviť, že nie sú peniaze na zdravotné pomôcky, ktoré si musia pacienti platiť z vlastného vrecka. Nedávno som sa rozprával s jedným vodičom sanitky, ktorý konštatoval, že ich firme sa zaplatí vozidlo za jeden-jediný rok prevádzky. Tak to naozaj nepotrebuje komentár …

Priam šialene vyznievajú niektoré postupy v zime. Máte problém, kontaktujete núdzové číslo, a operátor Vám po zistení stavu oznámi – posielame vozidlo záchrannej služby, príde z Banskej Štiavnice. Ale musíte počkať, lebo … lebo najkratšia cesta z Banskej Štiavnice do Krupiny vedie cez Žibritov, lenže sa v zime neudržiava, keďže je to vlastne úzka lesná cesta, hoci s asfaltovým kobercom. Takže kadiaľ asi pôjde privolaná sanitka ? Okľukou cez Hontianske Nemce, čím sa cesta predĺži (v lepšom prípade) o polhodinu. Pre pacienta (možno) stratené drahocenné minúty, pre iného skvelý kšeft – aby mohol splatiť vozidlo za rok.

A tak rovnaká otázka, ako na začiatku – prečo sa nerieši tento vypuklý problém, ktorý sa netýka len Krupiny a prečo sa naopak riešia veci, ktoré fungujú ?

V každom prípade si môžu voliči súčasného vedenia kraja gratulovať. Terajší župan sa vystískal od radosti nad svojím úspechom s prezidentom, po roku sa zmohol na “transparentné” župné noviny, preplnené vlastnými fotografiami, a dokonca skúma zmluvy kraja, uzatvorené za čias M.Kotlebu. No, netreba mať obavy, možno po dvoch-troch rokoch sa dostane aj k niečomu inému. Ak sa toho (napríklad pacienti) dožijú.

Ešte zaujímavejšie je niečo iné. Podľa komentára M.Tomana na webe bystricoviny.sk disponuje právnou analýzou, na ktorú sa odvoláva aj J.Lunter v súvislosti s údajnou neplatnosťou zmlúv s doterajšími dopravcami, len jeden poslanec – O.Lunter, syn banskobystrického župana. Dosť udivujúce, ak sa na rovnakom mieste konštatuje, že právna analýza zmlúv, vypracovaná právnym zástupcom dopravcov, je verejne dostupná.

O čo naozaj ide v otázke verejnej dopravy v rámci kraja ? Neverejnosť právnej analýzy, spochybňujúcej platnosť zmlúv poukazuje na to, že nech ide o čokoľvek, sotva je to v najlepšom záujme obyvateľov kraja … a v spojení s uzatvorením dvoch zmlúv o právnych službách s dvoma rôznymi subjektmi, hoci kraj má vlastné právne oddelenie, vyzerá všetko veľmi zvláštne …

A stav jedného dokumentu na oficiálnom webe kraja, na ktorý som poukázal na začiatku príspevku, len poukazuje na to, že s tými odborníkmi v tíme J.Luntera to asi nie je také, ako sa oficiálne prezentuje. Vari si nekontrolovali funkčnost toho, čo zverejnili ?

 

 

Opozícia chcela Kočnera za premiéra

19.08.2019

... zahlásil zadýchaný holub Oldo, sotva dosadol na jeden z konárov bútľavej vŕby. Údajne mal jeho fotografiu (rozumej Kočnerovu) jeden liberál na vnútornej časti šiltovky a trenírok. Asi viac »

Hotel Leopoldov

17.08.2019

Ktokoľvek zneužíva obete zločinov na naplnenie vlastných cieľov, nezaslúži si iné označenie - bezcharakterná špina V Pluske sa objavil článok s nadpisom, ktorý vyvolával dojem, že Kočner viac »

Kočner potopí všetkých bez výnimky

16.08.2019

Odhaľovanie komunikácie Kočnera a jej zverejňovanie v médiách počas prebiehajúceho trestného konania by malo byť dôvodom na zamyslenie generálneho prokurátora a prijatie potrebných opatrení. viac »

Argentína / Casa Rosada /

Do Argentíny príde tím MMF, krajina je bližšie k bankrotu

20.08.2019 17:53

Nový argentínsky minister financií Hernan Lacunza chce po nedávnom prudkom oslabení pesa a prepade domácej burzy stabilizovať menu.

Mike Pompeo

Pompeo by bol radšej, keby Severná Kórea nepodnikala raketové testy

20.08.2019 17:49

Dúfa, že vodca Severnej Kórey Kim Čong-un bude súhlasiť s obnovením rokovaní o denuklearizácii.

Hasčák Kočner

Kočnerova Threema: Obhajobu Ruska mal platiť Haščák

20.08.2019 17:38

V kauzách Gorila a zmenky mali mať Marian Kočner a šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák spoločný záujem, aby Pavol Rusko nesvedčil proti nim.

chirurgia, chorurg, operácia

Zomrel kardiochirurg Kramář, podieľal sa na 1. transplantácii srdca v ČSSR

20.08.2019 16:30

Rudolf Kramář, ktorý sa ako jeden zo štyroch lekárov podieľal v roku 1984 na prvej transplantácii srdca vo vtedajšom Československu, zomrel vo veku 89 rokov.

cudzinec

Ste pobúrení, že idem dať hlas pre KSS ? No, a ja som pobúrený zase tým, že bojom proti svojmu protivníkovi obhajujete voľbu - ZLA. Údajne menšieho zla ... nikto vám nepovedal, že zlo bude vždy zlom, bez ohľadu na to, aké je veľké ? Nikto vám nepovedal, že z malého darebáka urobíte darom moci - veľkého ? Život je príliš krásny, aby sme ho dávali do rúk ... darebákov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,075
Celková čítanosť: 5480260x
Priemerná čítanosť článkov: 2641x

Autor blogu