Najprv jedna myšlienka, ktorá je potvrdená súčasným vývojom –
“ … keďže špičky politického a finančného sveta majú strach z odhalenia vlastných zločinov, ohlásia krízu …“
(2001)
v tom čase som tejto myšlienke, či skôr výroku neveril. A tak mi jeho autor povedal, že si ho mám niekde zapísať, a príde čas, kedy si na výrok určite spomeniem.
Na dlhé roky som zabudol. Nespomenul som si ani pri začiatku finančnej krízy, ba ani pri ohlásení eurovalu, ktorý mi od začiatku smrdel podvodom, a plne som súhlasil s odmietavým postojom Sulíka a jeho partie.Napadlo ma to neskôr. Vo chvíli, keď priaznivci solidarity s nemeckými a francúzskymi podvodníkmi začali odporcom eurovalu otrieskavať o hlavu pomoc z únie a eurofondov. Nie som sám, kto tento cirkus okolo eurofondov nazýva manipuláciou s verejnou mienkou, keďže všetko, čo dostaneme, skončíobvykle na účtoch privilegovaných firiem (často kontrolovaných zahraničnými vlastníkmi), alebo na zakázkach, ktoré sú vysúťažené takým spôsobom, aby sa peniaze vrátili do krajiny pôvodu. Za všetko stačí spomenúť zmanipulovaný tender na výber vozidiel záchrannej služby, kde sa ako podmienka zjavila konfigurácia motora, ktorý iste len náhodou vyrábal jediný výrobca.(kauza päťválec)
Daňová licencia je rovnakou špekuláciou, ako euroval. Stávkou na odratie najchudobnejších a záchranu najbohatších. Paradoxne – chudobní poctivci majú zachraňovať bohatých špekulantov, ktorým neustále niekto pomáha, aby náhodou nestratili svoj komfort.O nejakej rovnosti či dokonca férovosti nastavenia podmienok pre podnikanie sa totiž nedá hovoriť. Ak štát nemá peniaze, nemôže ich ani rozdávať – viď Samsung, či odpúšťať zákonné poplatky ako dane – viď US STEEL. Zdá sa však, že na Slovensku,riadenom euro-pätolízačmi Bruselu je možné všetko. A neskrývajme sa za argumenty, že daňová licencia existuje aj v iných krajinách – tam malopodnikatelia dokážu slušne žiť, nielen prežívať.
Čo teda táto licencia spôsobí ? Zabudnime na rast príjmov do štátnej pokladne. Papier znesie všetko, ale keď niekto peniaze nemá, nemôže ich niekomu zaplatiť – a to ani vtedy, ak to prikazuje zákon. To však znamená, že tí,čo nebudú mať na licenciu, budú musieť skončiť. Ignorujme debilný argument, že licenciu si môžu na konci roka odrátať. Náklady platia z vlastného vrecka, a pokiaľ v tom vrecku niečo nie je, nedá sa to ani platiť, a rovnako uplatňovať ako náklad. To je realita.
Znamená to, že štátu pribudnú výdavky, nie príjmy. V sociálnej oblasti pribudnú ľudia, odkázaní na pomoc štátu, ktorí síce doteraz len prežívali, ale žiadnu pomoc nežiadali. Teraz už budú. Zanikne množstvo pracovných miest, a ak sa uvádza, že licencia zasiahne okolo stotisíc firiem, pokojne môžeme rátať, že pätina z nich skončí. A to som ešte optimista. V skutočnosti to bude oveľa viac.
A budúcnosť ? Už neostáva veľa oblastí, ktoré sa dajú zdaniť. Napríklad daň za dýchanie by mohla pribudnúť, alebo z vlastníctva počítača či televízora ako životného nadštandardu, potom by sa mohol zaviesť poplatok z jedla – kto je viac ako raz denne, nech zaplatí … kde však asi skončíme ? Mimochodom, nebolo by jednoduchšie prestať živiť tú bandu analfabetov, čo tento štát devastuje ?
A co tak kombinácia ked zamestnanec ...
Takže, ak to dobre chápem, keď váš ...
bloger,aj keď má v niektorých slovách... ...
Celá debata | RSS tejto debaty