Bitka o bývalú obilnicu Európy

Aký dôvod môže mať bitka o Ukrajinu ? Krajinu, ktorá sa zmieta v ekonomických problémoch, a reálne jej hrozí bankrot … krajinu, ktorej populácia sa počíta na desiatky miliónov obyvateľov, ale ich kúpna sila je prakticky bezvýznamná….. krajinu, ktorá má dnes len dve prednosti – lacnú pracovnú silu, a spoločnú hranicu s Ruskom. Prečo sa teda Brusel a Washington bijú o toto vrece, natrieskané problémami ?

Kedysi, za čias všemocného Sojuzu, koloval o Ukrajine vtip – hovorilo sa, že má týždňové polia. Zjednodušene povedané, pri žatve ste v pondelok nasadli do kombajnu, a v piatok ste končili smenu pri jeho otáčaní na spiatočnú cestu.

Nie je žiadnym tajomstvom, že po finančnej kríze sa so strachom očakáva nástup potravinovej krízy. Šialená politika Bruselu spôsobila, že farmári nechávali svoje polia ležať ľadom, aby dostali príspevky … alebo ich dokonca predávali rôznym developerom, ktorí na miliónoch hektárov úrodnej pôdy postavili rôzne plechové a betónové krabice, aby mohli uspokojiť dočasný tlak po výrobkoch dennej potreby, alebo vytvoriť rôzne sklady.

Keď sa prejdete po Slovensku, a budete sa pozorne pozerať, pochytí vás zlosť. Budete vidieť ruiny v areáloch bývalých štátnych podnikov, ktoré privatizéri beztrestne vytunelovali a rozpredali … a na krásnych lúkach v okolí, či hektároch úrodnej pôdy stoja plechovice tzv. investorov, ktorí dostali nielen rôzne dotácie a daňové úľavy z vrecka poplatníkov, ale ešte aj zničili to jediné, čo by nás mohlo v prípade potravinovej krízy zachrániť – nádej na obnovenie potravinovej bezpečnosti.

____________________________________

Elity žijú v strachu. Miliardári vo východnej a strednej Európe sa obklopujú vysokými múrmi a kamerami, lebo aj lastovičky na kábloch švitoria, že ich majetky pochádzajú z podvodov počas privatizácie. Vysoké múry okolo domov politikov zase bránia pomste ľudí, ktorých priviedli do biedy a na hranicu prežitia. Nie je ničím neobvyklým, ak politik žije v rezidenčnej štvrti, ktorá je strážená bezpečnostnou službou a uzavretá rampami so strážnymi búdkami. Prečo – keď sami hovoria, že im ide len o blaho tejto krajiny a jej obyvateľov ?

Najskôr preto, lebo sa riadia heslom, ktoré (možno) povedal Ľudovít XIV. – „Štát som ja …“ (L’état c’est moi) A možno preto, že veľmi dobre poznajú životnosť „investorov“ a plechovíc. A plechovice sú na tom lepšie – tam je istých aspoň desať rokov, a tí šťastlivejší dostali zaplatené po ich postavení. Lebo na Slovensku máme aj takých staviteľov, čo v bitke o zakázku prijali zdieračské podmienky – postaviť za desať mesiacov, so splatnosťou desať rokov a životnosťou – tiež desať rokov.

O čo sa teda bije Brusel a Washington na Ukrajine ? Neviem … môžem sa len domnievať, že je záujmom NATO, aby malo zbrane na hraniciach Ruska, keď zlyhal plán na protiraketový dáždnik. Ale rovnako pravdepodobné je aj to, že Brusel má strach z budúceho hladomoru, a hľadá poistku pre budúcnosť. Poistku pre vyvolených …. ktorou môže byť potravinový potenciál Ukrajiny.

Pri pohľade na slovenských politikov si často hovorím, že na starozákonných príbehoch o Adamovi a Eve môže byť viac pravdy, než sa na prvý pohľad zdá. Stoický pokoj vládnucej elity vyvoláva dojem, že niečo nie je v poriadku – a možno je ľudstvo naozaj výsledkom pokusu o rodinný sex, a zachovanie „čistej“ krvi. Žiaľ, výsledky pokusu pôsobia skôr neúspešne … kvalita elity nerastie a duševná úroveň upadá … na rozdiel od stavu majetku.

Popletení v zákone zavádzajú verejnosť

18.04.2026

Nikdy som nebol zástancom prílišného užívania elitných útvarov polície.Často to pôsobilo skôr ako účelová kampaň,ktorej cieľom bolo niečo úplne iné,ako riešenie trestnej činnosti.Ale … Pobúrenie niektorých “opozičníkov” nad vyšetrovaním prečinu ohovárania v réžii ÚBOK-u nie je na mieste.Pritom stačí tak málo – niečo si prečítať.A čítať s [...]

5% HDP na obranu ? Pred kým – pred USA ? Žiadny problém …

12.04.2026

Kdesi som začul,že NATO je vojenský biznis model … možno,neviem posúdiť.Ale páčil sa mi iný nápad. Pristúpiť na zvýšenie týchto výdavkov,ale po svojom.Obnoviť zbrojársky priemysel na Slovensku a minúť tých 5% na jeho výrobky.Zvýši sa zamestnanosť,stúpnu príjmy štátu … celkom fajn,nie ? Potenciál z odbornej stránky na to máme.Otázne je,koľko by zmizlo vo [...]

Keď fazuľové vetry velia národom …

29.03.2026

Veľmoci si žijú svojím záujmom a snažia sa ho naplniť všade a za každú cenu.Prezieravý politik sa stretne/zaujima o názor každèho,somár hika – s kým híkať nebude.Národ a štát ? Nedajte sa vysmiať … Médiá vypúšťajú fazuľovè vetry (podľa hesla “koho chlieb ješ,toho pesničku spievaj) a žiaľ – na národe sa prejavuje úpadok vzdelanosti,vplyv krvavej [...]

Martin Dubéci a Andrej Danko.

Slniečkári, provokatéri, ako v krčme. Danko a Dubéci si v debate nič nedarovali, kritika sa ušla aj Ficovi

24.04.2026 05:00

Významná časť debaty sa venovala aj plánovanej ceste premiéra do Moskvy.

chamenei

Američania priniesli nové informácie o stave ajatolláha: čaká ho plastika

23.04.2026 23:18

Prístup k Chameneímu je z bezpečnostných dôvodov veľmi obmedzený.

Trump USS George H.W. Bush

Chystá Trump niečo? Na Blízky východ dorazila už tretia americká lietadlová loď

23.04.2026 22:31

Napriek prímeriu je situácia v regióne napätá.

mikloško vallo

Vallo ocenil osem osobností, medzi nimi aj Mikloška či ukrajinského veľvyslanca

23.04.2026 21:51

Za viac ako 50 úspešných ročníkov festivalu Jazzové dni boli ocenení Peter Lipa a Pavel Daněk.

cudzinec

Kto sa nepoučí z vlastnej minulosti,je nútený si ju opakovať.Budúcu koalíciu volili tí,ktorí dali moc do rúk šialencov a hlupákov vo voľbách 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,461
Celková čítanosť: 10384639x
Priemerná čítanosť článkov: 4220x

Autor blogu